Po päťdesiatke prichádzajú v živote človeka viaceré zmeny. Mení sa telo, menia sa aj niektoré priateľstvá a menia sa aj financie. Ďalšou oblasťou, v ktorej je potrebné sledovať zmeny, je manželský vzťah. Do hry totiž vstupuje premena sexuálnej túžby, osobnosti, mení sa situácia v starostlivosti o deti či v bývaní.
Ak si nedáte pozor, tieto zmeny môžu spôsobiť množstvo zbytočných nedorozumení a problémov medzi vami a vaším manželom. Našťastie sa niektorým vzťahovým trhlinám môžete vyhnúť. Odborníci totiž pre portál Best Life vysvetlili 5 chýb, ktoré robia páry po päťdesiatke.
Príliš sa zameriavate na svoje deti
Klinická psychoterapeutka Cynthia McKayová upozornila, že počas svojej praxe zažila mnohých jednotlivcov, ktorí sa upriamili len na život svojich detí a vnúčat. To následne spôsobilo, že zľahčovali dôležitosť vlastného vzťahu.
Uvedený postoj môže viesť k tomu, že prídete o vzájomné obohatenie aj po päťdesiatke či v dôchodku. Namiesto prílišného zamerania na deti či vnúčatá sa venujte spoločnému cestovaniu, učeniu sa niečomu novému. Jednoducho, zaujímajte sa o svojho manžela.
Predpokladáte, že váš sexuálny život bude upadať
Po päťdesiatke nejde v sexuálnej oblasti všetko z kopca. V skutočnosti je to práve naopak. Psychoterapeutka Katie Ziskindová upozorňuje, že páry nad 50 rokov si asi myslia, že sú príliš staré, aby si užili sex či orgazmus. Nie je to ale pravda.
Pomôcť v tejto oblasti môže aj terapia, ktorá pomôže znovu objaviť, čo sa vám v sexuálnej oblasti páči či nepáči a prežiť mnohé príjemné zážitky.
Tajíte zdravotné problémy
Úprimnosť je kľúčová v každom vzťahu. Terapeut Sam Nabil si počas svojej praxe všimol, že niektoré páry sa s pribúdajúcim vekom nerozprávajú priamo o svojich zdravotných problémoch. Podľa jeho slov sa chcú vyhnúť tomu, aby boli pre toho druhého záťažou, keď aj ich polovička prechádza vlastnými zdravotnými problémami, ktoré súvisia s vekom.
Uvedený postup však v manželstve spôsobuje, že manželia sa jeden druhému vzďaľujú, a to následne vedie k pocitom osamelosti. Riešiť zdravotné problémy vo dvojici je nevyhnutné. Váš manžel si totiž zaslúži vašu úprimnosť a vy si zaslúžite človeka, na ktorého sa môžete spoľahnúť v ťažkých časoch.
Neplánujete si dôchodok
Odchod do dôchodku spôsobuje vo vašom živote veľké zmeny, a preto by sa naň manželia mali dôkladne pripraviť. Klinická psychologička Carla Marie Manlyová vysvetlila, že manželia často nie sú pripravení na životné situácie, kedy už práca nie je hlavnou náplňou ich života.
Ak sú obaja manželia na dôchodku zrazu spolu trávia oveľa viac času, ako keď chodili do práce. K hádkam dochádza najmä vtedy, ak manželia sa nedostatočne zaujímajú jeden o druhého a majú málo spoločných záujmov.
Nezáujem vyriešiť problémy
Poznáte klišé starších párov, ktoré sa buď stále hádajú, alebo sa vôbec nerozprávajú? Za každú cenu sa tomu vyhnite. Terapeutka Cierra Fischerová preto varuje pred akousi „spokojnosťou“, počas ktorej sa manželia vyhýbajú riešeniu problémov a zlepšovaniu ich vzťahu. Podľa jej slov je to chyba, pretože tento postup znižuje celkovú pohodu v manželskom vzťahu.
Ak sa totiž zameriate na vzájomné riešenie problémov, výsledkom bude plnohodnotnejší, šťastnejší a zdravší vzťah bez ohľadu na to, koľko máte rokov.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.