Niekedy, keď stretnete niekoho nového, možno hneď viete, že budete blízkymi priateľmi. Inokedy to trvá dlhšie, kým niekoho spoznáte a opadnú bariéry, aby ste sa porozprávali aj o dôvernejších témach.
Ako náhle však nájdete ľudí, ktorí sú „vašou krvnou skupinou“, váš život naberá na kvalite.
Portál Psych Central pripomína, že spôsob vzniku priateľstiev a ich intenzita sú rôzne. Možno patríte k typu, ktorému sú blízki priatelia z detstva. Alebo ste možno typ, ktorý je najšťastnejší vo veľkých, rôznorodých skupinách.
Alebo ste typ, ktorý pociťuje spokojnosť v spoločnosti malej hŕstky blízkych priateľov. Prípadne ste typ spoločenského motýľa, ktorého kalendár nikdy nie je prázdny.
Nech už preferujete akýkoľvek štýl priateľstva, existujú určité výhody, ktoré vám prinášajú rôzne typy priateľstiev. Lena Suarez-Angelinová, klinická sociálna pracovníčka a koučka z New Jersey delí priateľstvá na 4 typy:
- známi,
- priatelia na spoločenských akciách,
- blízki priatelia,
- prototyp priateľov.

Zdroj: Pixabay
Známi
Do kategórie známych zaraďuje koučka priateľov, ktorých poznáte zo zamestnania alebo máte spoločné koníčky. Ste s nimi v kontakte len z tohto jediného dôvodu, pretože nemáte veľa spoločných tém.
Toto priateľstvo však má niekoľko výhod:
- absolvujete rozhovory s nízkymi očakávaniami,
- vytvárate si sieť kontaktov,
- vyhnete sa sociálnej úzkosti.
Priatelia na spoločenských akciách
Ďalším typom priateľov sú ľudia, ktorých stretávate na spoločenských akciách. Pri nich sa skutočne dobre zabávate a ste bezstarostná. Avšak, váš vzťah nie je hlboký a dôverný.
Výhodou mať priateľov, ktorých stretávate len na určitých spoločenských podujatiach je, že:
- ste súčasťou komunity,
- máte širší okruh priateľov,
- môžete viesť jednoduchý dialóg bez zachádzania do podrobností zo svojho života.

Zdroj: Pixabay
Blízki priatelia
Blízki priatelia sú tí ľudia, ktorí sú vždy ochotní poskytnúť vám svoju radu. Sú to ľudia, s ktorými sa môžete tešiť z pozitívnych správ, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Títo priatelia sú bystrí a vždy ochotní podporiť vás.
Výhodou týchto priateľov je, že:
- sa im môžete zdôveriť s intímnejšími problémami,
- vždy vás povzbudia,
- sú vám nápomocní, môžete sa na nich spoľahnúť a je s nimi zábava.
Prototyp priateľov
Nakoniec zostáva tzv. prorotyp priateľov. Sú to priatelia, s ktorými dokážete zažiť zábavu, ale aj hlúpe chvíle. Ste spolu v dobrom aj v zlom.
Medzi výhody tohto priateľstva patrí, že:
- sa môžete správať slobodne a nemusíte sa pretvarovať,
- máte stabilnú podporu bez odsúdenia,
- máte sa vzájomne radi a ste voči sebe lojálni.
A čo ak nemáte priateľov v každej kategórii?
Nemáte priateľov v každej kategórii? Je to v poriadku. Niektorí priatelia môžu patriť do viac ako jednej kategórie alebo niektoré kategórie môžu zostať prázdne.
Suarez-Angelinová tiež upozorňuje, že je v poriadku, ak nemáte žiadnych blízkych priateľov, ktorým ste ochotní zverovať intímne detaily vášho života a delíte sa o ne len s rodinou, či v prípade hlbších problémov s terapeutom.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.