Čoraz častejšie sa v médiách a na pracoviskách skloňuje pojem syndróm vyhorenia. Syndróm nie je len negatívnym javom pre zamestnanca, ale aj pre zamestnávateľa, ktorý tak prichádza o predtým šikovného a cieľavedomého človeka.
Môžu pomôcť pred syndróm vyhorenia 10-minútové prestávky?
Syndróm vyhorenia
Vyhorenie na pracovisku je natoľko závažným problémom, že ho Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2019 zaradila medzi pracovný fenomén. WHO opisuje vyhorenie na pracovisku ako „syndróm, ktorý sa vyvíja ako následok chronického stresu na pracovisku, ktorý nebol úspešne zvládnutý“.
WHO špecifikovala tri prejavy syndrómu vyhorenia:
- pocit únavy,
- negatívny postoj voči svojej práci alebo mentálne odpútanie sa od svojej práce,
- znížená efektívnosť vykonávania pracovných úloh.
Kedy môže nastať vyhorenie?
Podľa portálu Medical News Today k vyhoreniu môže dôjsť, keď sa ľudia cítia prepracovaní, či už v dôsledku snahy splniť priveľa očakávaní počas bežného pracovného dňa, nedostatku prestávok alebo sa od nich očakáva, že budú pracovať nad rámec zmluvných hodín.
V prieskume Americkej psychologickej asociácie (APA) 71 % respondentov uviedlo, že sa počas pracovného dňa cítia stresovaní.
Fyzické a psychické prejavy vyhorenia
Vyhorenie môže ovplyvniť nielen to, ako človek vykonáva svoju prácu, ale môže spôsobiť aj zdravotné problémy. Podľa štúdie z roku 2017 publikovanej v PLOS ONET Trusted Source bolo vyhorenie na pracovisku indikátorom mnohých problémov fyzického zdravia vrátane ischemickej choroby srdca, porúch trávenia a cukrovky typu 2.
Vyhorenie na pracovisku spôsobuje okrem ťažkostí s fyzickým zdravým aj psychické problémy. V rovnakej štúdii sa uvádza, že ľudia, ktorí sa cítia vyhorení, majú často problémy, ktoré sa prejavujú nespavosťou, depresiami a hospitalizáciou v dôsledku psychických problémov.
Ak teda aktuálne trpíte nespavosťou, prípadne inými vymenovanými problémami, určite spozornite a zamyslite sa na nad svojím pracovným životom.
Prináša vám práca, ktorú ste mali radi, ešte stále radosť? Alebo prevažuje skôr negatívny postoj?
Pomôžu mikroprestávky?
Najnovšia metaanalýza, ktorá zhodnotila celkovo 22 štúdií o výhodách mikroprestávok, preukázala, že 10-minútové prestávky zlepšujú pracovnú pohodu a môžu zabrániť vyhoreniu. Výsledky metaanlýzy boli publikované v časopise PlosOne.
Počas skúmania desaťminútových prestávok niektorí zamestnanci pozerali video, iní šli na prechádzku, ďalší pomáhali kolegovi, stanovovali si pracovné ciele alebo zoznamy úloh, ostatní sa rozprávali s kolegami počas prestávky.
Vedci zistili, že pri posudzovaní toho, či mala prestávka pozitívny alebo negatívny vplyv na náladu jednotlivca, bola dôležitým faktorom aktivita, ktorú zamestnanci vykonávali počas prestávky.
Účastníci považovali fyzické prestávky za obzvlášť užitočné. Autori ozrejmili, že fyzické aktivity ako strečing a cvičenie boli spojené so zvýšenými pozitívnymi emóciami a zníženou únavou.
Ale, ak mikroprestávka zahŕňala pomoc kolegovi alebo činnosť súvisiacu s prácou, viedlo to k zníženej pohode, negatívnym emóciám a zhoršenej kvalite spánku.
Vo výsledku však vyplynulo, že mikroprestávky hrajú svoju úlohu pri zlepšovaní pohody zamestnancov a znižovaní ich únavy. Podľa vedcov však chýbajú dostatočné dôkazy, ktoré by naznačovali, že mikroprestávky zlepšujú pracovný výkon.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.