Každý majiteľ mačky vie, že je takmer nemožné, aby ste sa zbavili zápachu mačacieho moču. A ak vaša mačka ciká mimo toaletu – na podlahu alebo si označkovala nábytok, je veľká šanca, že to zopakuje znova. A dokonca na tom istom mieste.
Často sa hovorí, že mačky cikajú mimo toaletu, keď sú nahnevané na svojich majiteľov. Napriek tomu, že zvieratá určite pociťujú stres a smútok, hnev nie je hlavným dôvodom, prečo sa to stáva. Po rozhovore s veterinármi portál Best Life informuje, že existujú štyri hlavné dôvody, prečo vaša mačka ciká mimo svoju toaletu.
1. Mačka je v strese
Ako už bolo spomenuté, mačky dokážu cítiť emócie. Avšak, cikanie mimo nádobu nerobia pre to, aby sa vám za niečo pomstili. Je to zvyčajne preto, že sa cítia byť vystresované a rovnako ako ľudia si vypestujú návyky.
„Mačky sú citlivé zvieratá, ktoré môžu byť ľahko vystresované, ak dochádza k zmenám v prostredí,“ vysvetlila Melissa M. Brock, certifikovaná veterinárna lekárka a autorka z Pango Pets.
„Sťahovanie sa alebo nový domáci maznáčikovia alebo nový nábytok môžu spôsobiť, že sa budú cítiť zmätené, alebo dokonca ohrozené niečím, čo kedysi považovali za ‚normálne‘. To platí najmä, pokiaľ ide o ich záchodík, pretože sa zdá, že je to jednoduchá vec – ale pre niektoré mačky je to skutočne veľký problém!“
Podľa Mikela Maria Delgada, PhD, odborníka na správanie mačiek, hneď ako si všimnete, že vaša mačka ciká mimo debničku, zhodnoťte, či sú naplnené jej emocionálne potreby:
„Majú miesta, kde sa môžu cítiť bezpečne s inými zvieratami v domácnosti? Majú škrabadlá a veci ktoré ich zabavia? Poskytujete svojej mačke každý deň pohyb prostredníctvom interaktívnej hry? Niekedy stačí na to, aby sa všetko vrátilo do starých koľají, trochu lásky a pozornosti navyše.„
2. Mačka si značí svoje teritórium
Hlavnými stresormi pre mačky sú noví členovia rodiny – iné domáce zviera alebo dieťa. V týchto prípadoch si vaša mačka môže začať značkovať svoje teritórium.
„Ak ste si domov priniesli novú mačku alebo iné zvieratá a vaša mačka s nimi úplne nevychádza, cikanie mimo debničku môže byť aktom dominancie pre vytvorenie územia,“ vysvetlil Jacquelyn Kennedy, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti PetDT.
Ak je to tak, Kennedy odporúča vašu mačku primerane socializovať. Novú mačku chovajte oddelene niekoľko dní. Mačky nech si na seba zvykajú postupne.
Navrhuje tiež dať každej mačke vlastný priestor, aby sa necítila ohrozená. Podľa Courtnye Jacksonovej, veterinárky a zakladateľky The Pets Digest, kastrácia u mačiek tiež zníži ich túžbu značkovať si priestor.
3. Mačka je nespokojná so svojou debničkou alebo podstielkou
Ľudia majú základnú túžbu mať čistú kúpeľňu a byť v súkromí – a mačky sa od nich príliš neodlišujú.
„Mačky majú viac čuchových receptorov ako ľudia. To, čo môže byť čisté pre nás, nie je čisté pre vašu mačku,“ poznamenala Lea Fronterhouse, ABCCT, FFCP, konzultantka a trénerka správania mačiek v Cat’s Pyjamas Consulting.
Odborníčka preto odporúča častejšiu výmenu podstielky a umývanie debničky jemným neparfumovaným mydlom.
Mačky tiež môžu váhať vojsť do debničky, ktorú práve použila iná mačka. Podľa Delgada: „Mali by ste mať aspoň jednu krabicu na mačku plus jednu krabicu navyše, takže ak máte jednu mačku, tak by ste mali mať dve debničky.“
Môže sa tiež stať, že vašej mačke sa nepáči podstielka, ktorú používate. Voňavé alebo hrubo stelivo môže potrápiť ich nos a labky, vysvetlila Amanda Takiguci veterinárka a zakladateľka Trending Breeds. Ideálna je „mäkká, piesková, neparfumovaná podstielka“.
Alebo môže byť problém so samotnou debničkou. Niektorým mačkám sa zdá ich nastavenie príliš odkryté, takže uprednostňujú krytú debničku, zatiaľ čo iné sa vyprázdňujú v stoji a veko im prekáža.
A samozrejme, dbajte na to, aby bol box dostatočne veľký, aby sa v ňom vás maznáčik cítil pohodlne. „Obyčajne by mala byť podstielka jeden a pol krát dlhšia ako vaša mačka,“ radí Danny Jackson, spoluzakladateľ, generálny riaditeľ a šéfredaktor Pet Lover Guy.
Nakoniec zvážte, kde sa krabica nachádza. „Mačky nechcú robiť svoju potrebu v rušnej časti domu. Ak je stelivo umiestnené niekde, kde je veľa ľudí, potom by ste ho mali skúsiť umiestniť niekde, kde je to pre vašu mačku o niečo menej odhalené,„ vysvetlil Danny.
Okrem toho Courtnye odporúča mať na každom poschodí jednu debničku, ak máte viac poschodový dom.
4. Vaša mačka je chorá
Ak máte nejaké pochybnosti o tom, že problémy vašej mačky nie sú také, ako sú opísané vyššie, okamžite si dohodnite stretnutie so svojím veterinárom.
Podľa Jamieho Whittenburga, DVM, vedúceho veterinárneho lekára v Cat Word, najbežnejšie zdravotné problémy, ktoré toto spôsobujú sú cystitida, infekcia močových ciest (UTI), obštrukcie močovej trubice a kamene močového mechúra.
Zdroj úvodnej foto: Pexels/Zülal Kaya
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.