Viac ako trom tisíckam slovenských žien ročne lekári diagnostikujú rakovinu prsníka. Takmer polovica z nich je vo vekovej skupine 50 – 69 rokov. Tretina prípadov je v pokročilom alebo metastatickom štádiu.
Na najčastejšie ženské ochorenie z hľadiska výskytu i úmrtia zomrie ročne takmer tisíc pacientiek.
Ružový október je mesiac, ktorý venuje zvýšenú pozornosť prevencii rakoviny prsníka – správnej životospráve, skríningovej mamografii a samovyšetrovaniu prsníkov.
Bezplatné mamografické vyšetrenie
Nárok na bezplatné mamografické vyšetrenie má ročne vyše 350 tisíc Sloveniek. Vlani túto možnosť využila ani nie polovica z nich (vyše 140 tisíc žien, z nich 90 tisíc žien nemalo žiadne príznaky).
Vo vekovej kategórii 50 – 69 rokov majú nárok na mamografický skríning ženy bez príznakov rakoviny prsníka každé dva roky. Ženy s vysokým rizikom vzniku ochorenia každý rok.
Vďaka mamografii bolo zachytených vo včasnom štádiu až 40 percent malignít, pacientky mali teda vysokú šancu na úplné vyliečenie. V takýchto prípadoch je možná operácia bez amputácie prsníka a liečba často nevyžaduje chemoterapiu.
Ak by sa 70 až 75 percent žien pravidelne zúčastňovalo na skríningu, úmrtnosť na rakovinu prsníka by sa znížila o tretinu. Súčasne by sa znížili náklady na liečbu. Vyliečené ženy by sa mohli vrátiť do pracovného procesu, kvalita ich života by sa výrazne zlepšila.
Nízka účasť
Na skríningové mamografické vyšetrenie pozýva ženy zdravotná poisťovňa. Skríningová mamografia sa u nás vykonáva na 19 preverených mamografických pracoviskách.
Najviac žien, ktoré išli v roku 2021 na vyšetrenie, bolo z Bratislavského a Trenčianskeho kraja. Najmenej z južných okresov (Lučenec, Veľký Krtíš, Rimavská Sobota).
„Nízka účasť na skríningovej mamografii súvisí s obavami žien zo samotného vyšetrenia i z jeho výsledku. Strach vyplýva z nedostatku pravdivých informácií o význame skríningového mamografického vyšetrenia. Je bezbolestné a bezpečné, s minimálnou radiačnou záťažou, môže zachrániť život, zvýšiť jeho kvalitu. Mamografia je mimoriadne dôležitá, pretože môže zachytiť ochorenie vo včasnom štádiu a vtedy je ho možné úplne vyliečiť,“ zdôrazňuje MUDr. Jana Trautenberger Ricová z Národného onkologického inštitútu, koordinátorka onkologických skríningov.
V jedenástich slovenských mestách bude v priebehu októbra množstvo podujatí, ktoré iniciuje organizácia Ružová stužka v spolupráci so zdravotníckymi zariadeniami.
V rámci vzdelávacích aktivít pre laickú i odbornú verejnosť sa môžu ženy oboznámiť so samovyšetrovaním prsníkov a návykmi pre zdravý životný štýl, vypočuť si životné príbehy vyliečených pacientok. Dominanty ôsmich slovenských miest (Bratislava, Trnava, Trenčín, Banská Bystrica, Zvolen, Ružomberok, Liptovský Hrádok, Prešov) sa tak ako po iné roky sfarbia doružova.
Zdroj úvodnej foto: Pexels/klausnielsen
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.