Černice a maliny sú jedny z najviac osviežujúcich druhov ovocia. Čerstvé černice a maliny sú však len sezónne rastliny. Vaše mlsné jazýčky ale počas zimy uspokojí mrazené ovocie.
Maliny a černice sa zvyčajne pestujú v chladnejších oblastiach, pretože čím je noc chladnejšia, tým je ovocie sladšie.
Chuť černíc a malín
Černice majú sladkú, prípadne mierne kyslú chuť. Sú šťavnaté a čím sú zrelšie, tým sú sladšie.
Maliny majú podobný chuťový profil. Čím sú zrelšie, tým sú sladšie. Malina je však menej kyslá ako černica. Okrem toho je malina v porovnaní s černicami menej šťavnatá.
Kulinársky svet
Černice sa konzumujú čerstvé, mrazené alebo spracované na rôzne potraviny. Maliny sa spracúvajú a konzumujú podobne ako černice. Z oboch sa vyrábajú sirupy, džemy, koláče či sa miešajú s jogurtom.
Raňajky
Černice a maliny sú skvelé na raňajky. Ak ich pridáte do misky s ovsenými vločkami alebo zamiešate do kokteilu, je to skvelý začiatok dňa. Raňajky v tomto podaní vám totiž dodajú energiu, vlákninu a antioxidanty.
Černice a maliny v podobe sirupu či džemu môžete použiť na palacinky, lievance alebo toasty či iné pečivo.
Portál FoodStruct upozorňuje, že hoci ide o deriváty prírodného ovocia, sirupy a džemy obsahujú pridaný cukor.
Omáčky
Černice a maliny sa tiež využívajú pri príprave omáčok. Omáčku z černíc môžete ponúknuť ako prílohu k steakom, k lososovi či grilovanému kuraciemu mäsu. Ponúknite svojim hosťom kombináciu chutí, ktorú ešte možno nikdy neochutnali.
Malinová omáčka sa zvyčajne spája so steakom, nepatrí však medzi zvyčajné omáčky.
Ako pomôžu maliny a černice pri chudnutí?
Maliny a černice sa v značnej miere odporúčajú pri chudnutí a rôznych diétach.
Ak milujete na raňajky čokoládové či arašidové nátierky, nahraďte ich práve roztlačeným ovocím. Pochutnáte si na jedle, ktoré bude mať menej kalórií a viac vlákniny. Podporíte tým celkový proces chudnutia a lepšie fungovanie tráviaceho traktu.
Ovocie je tiež veľmi dobrou alternatívou k čokoládovej tyčinke.
Aké odrody malín a černíc pestovať?
V súvislosti s pestovaním malín Ivan Hričovský, významný slovenský pomológ a profesor v odbore špeciálna rastlinná výroba, v pripravovanom Kalendári Rok v záhrade 2023, ktorého spoluatorom je aj Boris Horák, dáva radu, aké odrody malín vybrať pre vašu záhradu.
„Maliny isto patria k najobľúbenejším druhom drobného ovocia a nájdeme ich takmer v každej záhrade. Kedysi sme si mohli na nich pochutiť len v júni a júli, no dnes je napríklad obrovskou výhodou remontantných odrôd malín, že bohato rodia od skorého leta až do chvíľ, keď začína u nás mrznúť,“ vysvetľuje profesor a dodáva:
„ Veľmi dobré remontantné odrody malín sú napríklad Ada, Polkaa Medea. Ak chceme mať kvalitnú úrodu malín, musíme dbať na výber rastlín na výsadbu.“
Z černíc odporúča odborník nasledovné:
„Polovzpriamenú, stredne silno rastúcu beztŕnnu odrodu černice Loch Ness s veľkými plodmi, ktorá nepodlieha chorobám a poskytuje pravidelné vysoké úrody. Kvôli preťaženiu úrodou vyžaduje oporu. Má veľké plody s hmotnosťou 6 až 8 g, ak má pravidelnú závlahu dosiahne 10 g i viac. Krásne čierne plody sú chutné, sladko kyslé, ale nie príliš kyslé.
Black Satin je zase skorá odroda vyšľachtená v USA. Dozrieva už od začiatku augusta a ponúka úrodu až do konca septembra. Plody má stredne veľké, mierne pretiahnuté s guľatým koncom. Odroda Black Satin má výraznejšiu, jemne ostrú a kyslastú chuť. Plody sú šťavnaté a voňavé.
Bujne rastúcou odrodou je aj ostružlina bez tŕňov Thornfree. Jej výhony sú doslova dokonalo hladké. Už v prvom roku černica vytvorí popínavý prút, z ktorého v ďalších rokoch vyrašia kratšie bočné výhony. Rastlina ponúka stredne veľké sladké plody. Táto odroda patrí k najobľúbenejším u nás.“
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/PhotoMIX-Company
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.