Sedem členov BTS, jednej z najväčších svetových kapiel – Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V a Jungkook – sa zúčastní vojenskej služby vo svojej rodnej Južnej Kórei, informuje portál The Guardian.
O nástupe členov kapely na vojenskú službu sa doteraz viedla rozsiahla národná diskusia. Diskutovalo sa, či by muži z BTS mali dostať výnimku.
Mnohí fanúšikovia sú teraz z rozhodnutia sklamaní. Dúfali, že členovia kapely sa dočkajú osobitného prístupu v súvislosti s ich medzinárodnou prestížou. Skupina totiž predala viac ako 30 miliónov albumov po celom svete. Získala tiež dve nominácie na Grammy. Dostala sa aj na vrchol rebríčka USA a Spojeného kráľovstva.
Speváci však napriek úspechom budú musieť v juhokórejskej armáde odslúžiť takmer dva roky.
Jin, najstarší člen skupiny, bude prvým, kto vymení svoje pódiové oblečenie za uniformu krátko po tom, čo v decembri dovŕši 30 rokov.
Ďalší šiesti členovia, narodení v rokoch 1993 až 1997, ho budú nasledovať. Z vyjadrení ich manažérskej spoločnosti Big Hit Music vyplýva, že kapela by sa mala opätovne zjednotiť v roku 2025.
Big Hit, súčasť agentúry BTS Hybe, v pondelok informovala, že členovia skupiny „napredujú s plánmi splniť si svoju vojenskú službu“ a dodala, že „keďže sa každý jednotlivec vydáva na sólovú dráhu, je to ideálny čas.
Členovia BTS sú zároveň poctení, že môžu slúžiť v armáde svojej rodnej krajiny.
Niektorí prominentní Juhokórejčania dostali výnimky
Všetci schopní juhokórejskí muži mladší ako 30 rokov musia slúžiť v armáde 18 až 21 mesiacov – povinnosťou je zachovať schopnosť krajiny brániť sa pred možným útokom zo strany Severnej Kórey.
Niektorí prominentní Juhokórejčania však dostali výnimky alebo mali dovolené vykonávať alternatívnu verejnú službu. Patrili tu najmä medailoví víťazi olympijských a ázijských hier, oceňovaní hudobníci klasickej hudby či tanečníci.
Odmietnúť absolvovať vojenskú službu je v Južnej Kórei trestným činom a môže viesť k uväzneniu a spoločenskej stigme.
Príkladom je spevák a herec Steve Yoo, ktorého deportovali a zakázali mu vstup do krajiny, pretože sa vyhol odvodu tým, že pred narukovaním do armády sa v roku 2002 stal občanom USA.
Zdroj úvodnej foto: Wikimedia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.