Ako sme už uviedli v predchádzajúcom článku s názvom Chcete, aby vaše deti mali v izbe poriadok? Naučte ich jednoduchú metódu KonMari, metóda KonMari je založená na upratovaní podľa kategórií, ktoré majú presne určené poradie.
Pri upratovaní podľa uvedenej metódy začnete oblečením, potom nasledujú knihy, papiere, ďalšie predmety vo vašej domácnosti. Ako posledné triedite sentimentálne veci, pretože si vyžadujú najviac vášho času.
Ako teda postupovať pri ukladaní oblečenia a ďalších vecí, ak ich už máte vytriedené a viete čo si chcete ponechať, pretože vám to robí radosť?
Ukladanie oblečenia
Ak ste boli od detstva naučení ukladať tzv. komínky, zabudnite na nich. Marie Kondo je veľkou odporkyňou tejto metódy ukladania oblečenia.
Podľa jej slov vaše oblečenie bude najprehľadnejšie uložené, ak ho poukladáte na stojato vedľa seba. Využiť na to môžete rôzne organizéry či košíky určené do šatníka. Ak si chcete vy alebo vaše dieťa vybrať konkrétne tričko či nohavice, spoznáte ich podľa farby a ostatné veci si nerozhádžete.
Knihy
Aj pri knihách postupujte rovnako ako pri oblečení. To znamená, že si necháte len tie, ktoré vám robia radosť, prípadne sa k myšlienkam v nich viackrát vraciate, alebo ich chcete zachovať pre vaše deti.
Ak vám na poličke leží niektorá kniha už dlho, je pravdepodobné, že ju už nebudete nikdy čítať. Darujte ju, predajte. Do koša však nevyhadzujte. Vždy sa totiž nájde niekto, kto si ju určite rád prečíta.
Papiere
Papiere a dokumenty, ktoré nepotrebujete, vyhoďte, prípadne najprv skartujte a potom vyhoďte. Tie, ktoré potrebuje a nemáte ich v elektronickej podobe rozdeľte na dve kategórie:
- dokumenty, s ktorými potrebujete ešte pracovať,
- dokumenty, ktoré potrebujete odložiť.
Použiť môžete rôzne vertikálne organizéry, ktoré uložíte na vami určené presné miesto.
Ďalšie predmety
Medzi ďalšie predmety patrí všetko v kuchyni, kúpeľni, veci v spálni či detskej izbe, ktoré nespadajú pod oblečenie, knihy či papiere. Čiže patria tu rôzne kuchynské potreby, kozmetika a v prípade detskej izby hračky.
Na triedenie týchto rôznych predmetov opäť použite rôzne organizéry a vytrieďte ich podľa kategórií.
Deti môžete naučiť triediť hračky do krabíc, v ktorých budú osobitne bábiky, autíčka, plyšové hračky, stavebnice či spoločenské hry. V prípade hračiek sa organizéry odporúča umiestniť do takej výšky, do ktorej dostane aj dieťa, aby si mohlo hračku samé zobrať a následne ju vrátiť na svoje miesto.
Kozmetiku v kúpeľni môžete roztriediť na kategórie sprchové gély, šampóny, masky a kondicionéry. Následne kozmetiku na líčenie – make-upy, púdre, lícenky, ceruzky, špirály, tiene, rúže a lesky.
Do ďalšieho organizéra si môžete dať čistiace prostriedky, do iného hygienické potreby…
Sentimentálne predmety podľa KonMari
Sentimentálnymi predmetmi sa zaoberajte až nakoniec. Keďže ide o predmety, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné spomienky, s niektorými sa pravdepodobne rozlúčite dosť ťažko.
Do tejto kategórie patria rôzne sošky, obrázky, magnetky a dokonca aj fotografie. Jednoducho predmety, ktoré sa viažu na vašu minulosť.
Marie Kondo k rozlúčke so sentimentálnymi predmetmi uviedla: “Tým, že manipulujete s každou sentimentálnou položkou a rozhodnete sa, že sa jej zbavíte, sa zároveň vyrovnávate so svojou minulosťou”.
Ak sa chcete dozvedieť viac a podrobnejšie o metóde KonMari, určite siahnite po jej knihách Kúzelné upratovanie a Upratané!. Vovedú vás do podrobnejších návodov a odporúčaní, ako nastoliť vo vašom dome poriadok.
Zdroj úvodnej foto: Pexels/shvetsproduction
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.