Môže to prísť náhle. Jedno ráno sa zobudíte a na vašom manželovi je niečo iné. Je o niečo menej láskavý, menej sa usmieva, jeho odpovede sú strohé.
Ak sa ho opýtate, čo sa deje, dostanete chladne znejúcu odpoveď: „Nič.“ Ak sa opýtate, či je v poriadku, príde krátka odpoveď: „Som v poriadku.“
Inokedy sa napätie vo vzťahu môže vyvíjať postupne, ako hustá hmla, ktorá sa tiahne cez most dní, týždňov alebo mesiacov… To vedie k vytváraniu vzdialenosti medzi vami a vaším manželom.
Aj keď niekedy dôvod vzájomnej vzdialenosti poznáte, vyhýbate sa vzájomnému rozhovoru. Kým niektorí o určitej téme hovoria s ľahkosťou, pre iných je ťažké opísať, čo prežívajú, ak napríklad cítite, že manžela menej priťahujete, čo má následne dopad na váš sexuálny život.
Váhate s rozhovorom, keď nesúhlasíte so životným štýlom, názormi alebo osobným vkusom manžela. A samozrejme, platí to aj opačne.
Bez komunikácie sa problémy ľahko vystupňujú
Niekedy jednoducho nevieme, ako sa podeliť o to, čo prežívame. Môže byť ťažké povedať vášmu manželovi, že vás svokrovci privádzajú do šialenstva, alebo že vás už nebaví počúvať, ako sa neustále sťažuje na situáciu v práci, no neurobí nič, aby to zmenil.
Žiadny vzťah nie je dokonalý alebo bez určitého stupňa konfliktov. Zlou správou však je, že ak nekomunikujete, konflikt alebo neuskutočnený nepríjemný rozhovor sa časom ľahko vystupňujú. To, čo začína ako zdanlivo malá a bezvýznamná situácia, sa môže časom zväčšiť a skomplikovať, upozorňuje psychoterapeutka Erin Masonová.
Ak sa predsa len rozhodnete vyhnúť potrebnému rozhovoru, aj keď môže byť nepríjemný, podľa odborníčky vám hrozí 7 rizík.
1. To, čo potláčate, bude silnieť
Čím viac sa snažíte nemyslieť alebo nerozprávať o niečom, čo vás trápi, tým viac to zaberá mentálnu aj emocionálnu kapacitu vo vašej mysli.
Uvedený proces sa označuje ako teória ironického procesu, v ktorej výskum naznačuje, že čím viac niečo potláčame, tým je pravdepodobnejšie, že to vypláva na povrch.
2. Neuspokojené potreby sa stávajú neskrotnými neresťami
Ak vaše základné potreby bezpečia, spojenia a zmyslu zostanú nenaplnené, je pravdepodobnejšie, že budete hľadať alternatívy – iné typy vzťahov, rôzne druhy rozptýlenia či návykové správanie.
Tieto alternatívy sú však zvyčajne len neadekvátnou náplasťou na váš rozbitý vzťah.
3. Vo vzťahu sa budete cítiť sama
Ak nevyjadríte svoje pocity alebo potreby, váš partner nebude vedieť, čo prežívate, aké problémy vnímate vo vašom vzťahu.
Následne nadobudnete pocit, že vás manžel nechápe alebo vám nedáva prednosť, a to môže viesť k pocitu osamelosti a nárastu vzdialenosti medzi vami.
4. Hnev rastie ako burina
Keď svoj vzťah nepestujete a nevyživujete rešpektom a čestnosťou, jeho základ sa stáva zraniteľným.
Ak si myslíte, že váš manžel by mal vedieť, čo potrebujete alebo cítite bez toho, aby ste mu to museli vysvetľovať, veľmi sa mýlite.
Ak svoje pocity a potreby nevyjadríte budete nahnevaná a frustrovaná. V dôsledku toho sa následne utiahnete, budete pasívne agresívna alebo prudko vyjadríte svoj hnev.
5. Napätie sa stane novým normálom
Čím dlhšie sa vyhýbate iniciovaniu nepríjemných rozhovorov alebo popieraniu napätia vo vzťahu, tým viac sa tento vzorec stáva predvoleným režimom vášho vzťahu.
6. Napätie je pre zdravie nebezpečné
Neriešenie problému si vyberá svoju daň nielen na vzájomnom vzťahu, ale aj na vašom individuálnom zdraví a vitalite.
Niektoré štúdie naznačujú, že popieranie problémov môže viesť k potlačeniu imunitného systému.
7. Rýchle sa vytráca dôvera
Jedným zo znakov dôvery je pocit bezpečia. Môže byť veľmi ťažké cítiť sa bezpečne a fungovať vo vzťahu, keď nevieme, čo sa s partnerom deje, alebo sa cítime neschopní podeliť sa o svoje vlastné prežívanie.
Preto, čím častejšie sa rozhodnete podstúpiť aj nepríjemný rozhovor, tým viac sa naučíte dôverovať jeden druhému a súčasťou vášho vzťahu bude stabilita a odolnosť voči problémom.
Zdroj úvodnej foto: Pexels/cottonbro
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.