Už ste určite častokrát počuli vetu, že pred smrťou sa mu prehral alebo videl celý život pred očami. Niekedy ju povedia aj ľudia, ktorí zažili veľký strach a obavy, pretože sa ocitli v smrteľnom nebezpečenstve.
Tím kanadských vedcov pri svojom neplánovanom výskume zistil, že to môže byť skutočne pravda.
Odborníci sa totiž prvotne pustili do merania mozgových vĺn 87-ročného pacienta, u ktorého sa rozvinula epilepsia. Počas neurologického záznamu však utrpel smrteľný infarkt.
Uvedenou zhodou náhod sa vedci dostali k záznamu, ktorý zobrazuje činnosť mozgu tesne pred smrťou, informuje BBC.
Ukázalo sa, že 30 sekúnd predtým a potom mužove mozgové vlny vytvárali tvary podobné snívaniu či vybavovaniu si spomienok.
Túto mozgovú aktivitu by sme mohli nazvať aj „pred očami mi prebehol celý život“, napísali autori štúdie uverejnenej v časopise Frontiers in Aging Neuroscience.
Prvá nahrávka umierajúceho mozgu
Doktor Ajmal Zemmar, spoluautor štúdie, vysvetlil, že to bola vôbec prvá nahrávka umierajúceho mozgu.
Dodal, že 30 sekúnd predtým, ako srdce pacienta už neprúdilo krv do mozgu, jeho mozgové vlny vytvárali rovnaké vzorce, ako keď vykonávame kognitívne náročné úlohy. Ide o sústredenie, snívanie alebo vybavovanie spomienok.
Vybavoval si pacient pozitívne či negatívne spomienky? Zemmar vysvetlil, že aktuálne sa to nedá bez pochybnosti vysvetliť. Zašiel však do filozofickej sféry a uviedol, že ak by náš mozog chcel uskutočniť spätný pohľad na život, snažil by sa asi pripomenúť dobré spomienky, nie tie zlé.
„Ale to, čo je nezabudnuteľné, by bolo pre každého jedinečné. Mohlo by to byť posledné pripomenutie si spomienok, ktoré sme v živote zažili a ktoré sa nám prehrávajú v mozgu v posledných sekundách pred smrťou,“ dodal.
Vedci teraz dúfajú, že zverejnenie tohto jediného ľudského prípadu môže otvoriť dvere ďalším štúdiám o posledných okamihoch života.
„Myslím si, že na celom zážitku na prahu smrti je niečo mystické a duchovné,“ vysvetlil Zemmar. „A zistenia ako je tento sú momentom, pre ktorý vedci žijú.“
Štúdia zároveň vyvoláva otázky o tom, kedy presne sa končí život – keď prestane biť srdce alebo prestane fungovať mozog?
Zdroj úvodnej foto: Pexels/AnnaShvets
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.