Choroby obehovej sústavy majú na Slovensku prvenstvo v príčinách úmrtí. Ak sa chcete vyhnúť ochoreniu srdca existuje niekoľko spôsobov, ako môžete znížiť riziko.
Úprava hodnôt určitých kardiometabolických rizikových faktorov, ako je hladina cukru v krvi, krvný tlak a lipidy s nízkou hustotou (LDL), môže výrazne znížiť vaše riziko.
Odborníci zároveň zistili, že zlepšenie v uvedených oblastiach môžete zaznamenať, ak budete jesť v určitom čase, informuje portál BestLife.
Hladina cukru v krvi, krvný tlak a hladina cholesterolu sú rozhodujúce pre kardiovaskulárne zdravie
„Tabuľkový“ krvný tlak a nízka hladina LDL cholesterolu sú dva dobre známe spôsoby, ako znížiť riziko srdcových ochorení.
Dokonca aj hladina cukru v krvi môže mať významný vplyv na zdravie vášho srdca. „V priebehu času môže vysoká hladina cukru v krvi poškodiť krvné cievy a nervy, ktoré ovládajú vaše srdce,“ vysvetľuje americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Okrem pravidelného cvičenia a konzumovania stravy bohatej na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, zdravé tuky a chudé bielkoviny odborníci tvrdia, že existuje ešte jeden spôsob, ako môžete tieto rizikové faktory držať pod kontrolou.
Je ním raňajkovanie a následne ďalšie prijímanie jedla v určitú hodinu. Jedným ťahom teda zlepšíte hladinu cukru v krvi, krvný tlak a cholesterol.
10-hodinový cyklus
Jedenie v určitú dennú dobu môže totiž znížiť kardiometabolické rizikové faktory.
Podľa dvoch nových štúdií publikovaných v časopise Cell Metabolism to, ako vaše telo zareaguje určuje nielen to čo jete, ale aj v akom čase a časovom rozmedzí. Štúdie totiž zistili, že jedenie počas 10-hodinového cyklu vám okrem iných výhod môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi, krvný tlak a hladinu cholesterolu.
Jedna z dvoch štúdií sa zamerala na skupinu 137 hasičov, ktorí pracovali v 24-hodinových zmenách. Počas 12 týždňov sa hasiči riadili buď časovo obmedzeným stravovacím plánom (TRE) „bez toho, aby sa zjavne pokúšali obmedziť príjem energie“, alebo sa riadili svojim obvyklým stravovacím plánom.
Aby sa najedli v priebehu 10 hodín, väčšina účastníkov štúdie, ktorí uskutočňovali časovo obmedzený stravovací plán, posunula raňajky o jednu až dve hodiny. Večeru následne tiež posunuli o jednu až dve hodiny. Ak teda raňajkovali o 9.00 h, večerali 19.00 h.
Výskumníci zistili, že časovo obmedzený stravovací plán je uskutočniteľný a môže zlepšiť kardiometabolické zdravie, najmä u jedincov so zvýšeným rizikom.
Stravovací plán vám tiež môže pomôcť schudnúť, tvrdia vedci. Okrem zníženia kardiometabolických rizikových faktorov, jedenie v 10-hodinovom rozmedzí totiž pomohlo účastníkom štúdie aj viac schudnúť. Pretože jedenie v neskoršiu hodinu zvyšuje hlad. Zároveň telo udržiava viac tuku, čo zvyšuje riziko obezity.
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/Pexels
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.