Paradajky, uhorky, maslo, pečivo, džem, rôzne druhy mäsa či zemiaky sú potravinami, ktoré na našom jedálenskom stole máme často.
Hoci každá z týchto potravín je sama o sebe zdraviu prospešná, niektoré kombinácie nepôsobia priaznivo pri diétach.
Oplatí sa preto poznať, ktoré druhy potravín nie je vhodné spolu kombinovať.
Paradajky a uhorky
Mnohí ste už možno počuli o tom, že nie je vhodné kombinovať uhorky a paradajky. Práve táto kombinácia je veľmi obľúbená v šalátoch či ako príloha na chlebíčky.
Portál InteriaKobieta pripomína, že paradajky sú výborným zdrojom vitamínu C, ktorý priaznivo ovplyvňuje našu imunitu. Jedna veľká paradajka pokryje dennú potrebu vitamínu C až na 60 percent. Čerstvé uhorky zase obsahujú askorbinázu, enzým, ktorý však ničí vitamín C.
Je to pravda, ale oba druhy zeleniny by museli v sendviči zostať spolu veľmi dlho, aby došlo k zničeniu vitamínu C, vysvetľuje portál PoradnikZdrowie.
V prípade šalátu je vhodné, ak do neho pridáte pár kvapiek citrónovej šťavy, aby askorbináza prestala pôsobiť.
Mnohí preto označujú nevhodnú kombináciu uhorky a paradajky za mýtus.
Červené mäso a víno
K hovädziemu, bravčovému mäsu či divine patrí suché červené víno. Podľa kulinárov práve táto kombinácia spolu veľmi ladí.
Avšak, odborníci na výživu nie sú z tejto kombinácie nadšení.
Víno totiž obsahuje taníny – triesloviny, ktoré obmedzujú vstrebávanie železa. A práve červené mäso je bohatým zdrojom na železo.
Zemiaky a maslo
V slovenských domácnostiach býva zvykom, že uvarené zemiaky sa po scedení zalejú rozpusteným maslom. Prípadne sa nechá čerstvé maslo na horúcich zemiakoch, aby sa rozpustilo. Odborníci na diétu však neodporúčajú kombináciu masla a zemiakov. Značne totiž zaťažuje pankreas.
Chlieb s džemom
Chrumkavý chlieb, bohato natretý džemom patrí medzi obľúbené raňajky mnohých detí. Deti ich milujú. Ako sa však ukazuje, táto kombinácia môže negatívne ovplyvniť ich zdravie. Prečo?
Ako chlieb (najmä pšeničný), tak aj všetky druhy džemov, zaváranín a marmelád obsahujú jednoduché sacharidy, známe tiež ako jednoduché cukry. Monosacharidy totiž rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi.
A tak už o niekoľko desiatok minút po konzumácii sa môžu deti cítiť ospalé a mierne unavené. Jednoduché sacharidy tiež nepriaznivo ovplyvňujú stav ich zubov a prispievajú k tvorbe zubného kazu.
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/silviarita
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.