Možno ste boli do určitého času so svojou postavou spokojné. Na scénu však vstúpili sociálne siete, a tak sa denne na obrazovkách vašich mobilov stretávate s dokonalými postavami.
A povedzme si pravdu, ktorá z nás by netúžila po ideálnej postave? Mnohé ženy sa preto pomocou rôznych tréningových programov či diétami snažia schudnúť.
Niektorým ženám sa darí schudnúť viac, iným menej. A dôvodom nie je len pohyb či strava. Neuropsychologička doktorka Diane Robinson však poukázala na jednu dôležitú skutočnosť.
Až 90 % ľudí pri chudnutí zabúda na psychickú pohodu. “Väčšina ľudí sa takmer výlučne zameriava na fyzické aspekty chudnutia, ktorými sú strava a cvičenie. Je tu ale aj ‚emocionálna zložka‘, ktorú drvivá väčšina ľudí prehliada, čo môže rýchlo sabotovať ich úsilie.”
Ľudia si však potrebu psychickej pohody pri chudnutí neuvedomujú. Prieskum, ktorý uskutočnili na viac ako tisíc ľuďoch zistil, že 31 % ľudí si myslí, že nedostatok pohybu je najväčšou prekážkou pri chudnutí.
Až 26 % si myslí, že ďalšou prekážkou chudnutia, je to, čo jete. Iba 10 % súhlasilo s tým, že psychická nepohoda je kľúčovou prekážkou pri chudnutí. A práve to podľa odborníčky vysvetľuje, prečo toľko ľudí bojuje s chudnutím a nedarí sa im. Psychická pohoda je totiž veľmi podstatná.
Neuropsychologička zároveň odporúča sledovať aj to, ktoré potraviny vplývajú na vašu psychickú pohodu. A naopak, ktoré potraviny vám náladu zhoršujú. Tým sa potom vyhnite.
Chudnutie a psychická pohoda
Stanislava Gajdošová vo svojej knihe Menej konať, viac byť upozornila na ďalší zaujímavý výskum.
„Keď v nás ranný pohľad do zrkadla spustí vlnu nevôle, môže nás upokojiť vedomie, že aj podľa najnovších štúdií hľadáme v zmene výzoru svoju spokojnosť márne,“ uviedla Gajdošová a poukázala na výsledky výskumu.
Na výskum sa podujalo viac ako 2.000 účastníkov s nadváhou, ktorí chceli schudnúť. Niektorí počas výskumu schudli, u niektorých sa váha nezmenila. A boli aj takí, ktorých snaha schudnúť viedla, paradoxne, k pribratiu.
Avšak, keď o 4 roky neskôr merali o účastníkov výskumu prítomnosť depresívnych myšlienok, výsledky boli prekvapivé.
Skupina, ktorá schudla, dopadla najhoršie. Percento s depresívnou náladou bolo najvyššie medzi tými, ktorí dosiahli svoj cieľ a schudli. Z pohľadu fyzického zdravia boli títo ľudia na tom lepšie, ale chudnutie nemalo žiadny pozitívny vplyv na ich psychiku.
Z výskumu teda vyplynulo, že chudnutie nerieši existujúce životné problémy. A „zdá sa, že už len účasť v zoštíhľovacom programe, bez ohľadu na výsledok nás robí smutnejším,“ podotýka autorka knihy.
Chudnutie však rieši fyzické problémy a pri pozitívnom psychickom nastavení, vám časom určite prinesie efekt prospešný hlavne pre vaše zdravie.
Súvisiace články:
Poznáte pravidlo 9-5-2-1-0? Ochráni vás pred obezitou a pomôže vám schudnúť
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/PublicDomainPistures
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.