Prestať jesť sladkosti vôbec nie je ľahké predsavzatie. Problém nadmernej konzumácie cukru trápi každým rokom čoraz viac ľudí. Naučte sa, ako sa oslobodiť od sladkostí.
Portál Gazeta upozorňuje, že na úplnom začiatku je dobré nájsť príčinu jedenia sladkostí. Následne môžete zvoliť správny prístup a zbaviť sa tohto neduhu.
Nesprávne návyky
Jednou z príčin jedenia sladkostí sú nesprávne návyky naučené v detstve. Niektorí rodičia využívajú sladkosti ako motiváciu k dobrým známkam. A tak sa vytvára mechanizmus – sladkosť je odmenou za dobrú známku.
Stres
Ďalším dôvodom je stres. Mnohé štúdie preukazujú, že najčastejšie siahame po sladkostiach, ak potrebujeme odbúrať stres. V takýchto situáciách sladkosť prináša dočasnú úľavu. Bohužiaľ, je to veľmi klamlivý pocit.
Takže v prvom rade je potrebné, aby ste sa zbavili stresu. Skúste dokončiť všetky nedoriešené záležitosti, povinnosti, záväzky. Usporiadajte si tiež priestor, v ktorom žijete. Neorganizovaný priestor bráni fungovaniu a spôsobuje stres. Naučiť sa napríklad metódu KonMari, ktorá vám pomôže systematicky si uložiť vaše predmety.
Doprajte si tiež viac relaxácie a fyzického pohybu.
Prijímate málo kalórii?
Málokto si tiež uvedomuje, že ďalším dôvodom, prečo siaha po sladkých maškrtách, je že neprijíma dostatočné množstvo kalórií počas dňa. To následne spôsobuje, že cítite hlad.
Preto by ste si mali skontrolovať, ako vyzerá váš denný jedálny lístok a v akých intervaloch jete. Zdravé jedlá v pevne stanovenom čase by vám mali pomôcť zbaviť sa neustálej chuti na sladké.
Začnite malými krokmi
Náhle a radikálne vzdanie sa sladkostí nie je ideálnym riešením. Najlepšie je začať malými krokmi.
Na začiatku môžete znížiť množstvo sladkostí, ktoré jete, na polovicu. Potom skúste obmedziť dni, kedy môžete jesť sladké maškrty. V ďalšom kroku si môžete stanoviť reálne ciele, napríklad víkend alebo celý týždeň bez sladkostí.
Pomôcť vám môže sladké ovocie, ktorým môžete nahradiť nezdravé sladkosti. Siahnite aj po sladkých plnohodnotných jedlách počas dňa, napríklad s mrkvou, cviklou i orechami.
7 dní bez cukru
Vyskúšať môžete aj výzvu poľskej športovkyne a osobnej trénerky Anny Lewandovskej – „Sedem dní bez cukru“.
Čo radí?
Vyhnite sa maškrteniu medzi jedlami. Ak si správne naplánujete jedlo na celý deň, budete sa cítiť sýta. Potom je menej pravdepodobné, že budete mať náhlu chuť na sladké.
Pamätajte, že sa nesmiete prejedať.
Pite bylinkové čaje, ktoré potláčajú chuť na „niečo sladké“. Patria sem bylinky, ako napríklad púpava, sladké drievko a medovka. Môžete tiež piť brusnicový džús.
Pridajte do svojich jedál zázvor a škoricu – vďaka nim trochu oklamete svoje chuťové poháriky.
Keď vás prepadne náhla chuť na niečo sladké, siahnite po ovocí alebo ovocnej šťave.
Ak si vyberáte zdravé sladkosti, ako napríklad ovocie, jedzte malé porcie. Trénerka pripomína, že prebytok je vždy škodlivý.
Všetky sladkosti majte mimo váš dohľad. Najlepšie je, ak ich nebudete mať ani vo svojich skrinkách kuchynskej linky – radšej sa dobrovoľne nevystavujte skúške charakteru.
Do kúpeľa si pridajte vonné oleje alebo si zapáľte vonné sviečky. Niektoré vône, ako napríklad grapefruit, škorica a zázvor, pomáhajú v boji proti prejedaniu sa.
Kontrolujte si ingrediencie a vyhnite sa výrobkom so soľou a glutamanom sodným, ktoré zvyšujú chuť do jedla.
Jedzte zdravé tuky.
Doplňte si chróm.
Nezabúdajte na fyzickú aktivitu.
Redakcia Vášeň v Tebe.
Súvisiace články:
Silný odkaz pre vaše zdravie. Pozrite, koľko málo stačí, aby ste sa vyhli depresii
Poznáte pravidlo 9-5-2-1-0? Ochráni vás pred obezitou a pomôže vám schudnúť
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/Pexels
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.