Spánok je veľmi dôležitý fyziologický proces, vďaka ktorému môže telo správne fungovať, regenerovať a naberať silu. Preto by ste nemali ignorovať vznik problémov súvisiacich s nespavosťou.
Ak sa v noci často budíte, môže to ovplyvniť vaše zdravie.To, koľko spánku potrebujeme, závisí najmä od nášho veku. Najviac ho potrebujú novorodenci, ktorí spia až 16 hodín.
U ľudí, ktorí majú problémy s nočným budením, sa často objavuje tretia hodina ráno. Prečo je to práve táto hodina? Poznáme jeden z dôvodov.
Budenie sa o 3.00 ráno – čo je príčinou?
Spánok pozostáva z dvoch fáz – NREM a REM. Tieto fázy sa počas noci opakujú 4 až 5-krát. Spánok sa začína fázou NREM a končí REM.
Prvá nastáva bezprostredne po zaspatí a vyznačuje sa okrem iného poklesom telesnej teploty a krvného tlaku.
NREM fáza trvá približne 100 minút a je rozdelená do štyroch etáp. Vtedy má telo príležitosť na regeneráciu.
REM fáza však trvá oveľa kratšie, maximálne pol hodiny. V tejto fáze mozog začína pracovať intenzívnejšie. Preto práve v REM najčastejšie dochádza k prebudeniu.
Ukazuje sa, že budenie sa okolo 3.00 je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené poklesom melatonínu, upozorňuje portál Interia. Najviac tohto hormónu je v tele od polnoci a okolo tretej začína jeho koncentrácia klesať. Melatonín prispieva aj k zvýšeniu telesnej teploty. Vďaka tomuto faktoru telo cíti potrebu sa prebudiť.
Spánok a nedostatok melatonínu
Portál Herbalus upozorňuje, že čím dlhšie a častejšie je človek vystavený svetelnému žiareniu, tým nižšie je množstvo melatonínu v krvi a tým rýchlejší je vývoj pohlavných žliaz.
Zistilo sa, že deti vychovávané v dobe počítačov, tabletov a smartfónov dospievajú oveľa rýchlejšie ako deti vychovávané pred 30-40 rokmi. Príznaky nedostatku melatonínu sú:
- narušený rytmus spánku a bdenia,
- poruchy zaspávania,
- únava a denná ospalosť,
- rozptýlenie,
- problémy so sústredením,
- bolesť hlavy,
- podráždenosť,
- malátnosť.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články:
Trápia vás nočné mory? Vedci našli spojenie so závažnými chorobami
Ako zastaviť nadmerné potenie počas spánku? Prinášame 4 riešenia
Zdroj úvodnej foto: Pexels
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.