Pomaly sa blíži 24. december a čoskoro príde čas vybrať si ten správny stromček. Živý či umelý?
Ak sa rozhodnete tento rok vyskúšať živý, mali by ste si všímať, či sa u vás nezačnú prejavovať niektoré nepríjemnosti. Každoročne sa totiž u niektorých objaví kašeľ, škrabanie v hrdle, dýchavičnosť či slzenie.
Počuli ste už o syndróme vianočného stromčeka?
Názov znie tajomne. O čo teda ide? Syndróm vianočného stromčeka nie je alergia na Vianoce. Ide o alergiu na prírodné zlúčeniny, plesne alebo chemikálie, ktoré môžu prísť k vám domov s vianočným stromčekom, informuje portál Interia.
Alergia na vianočný stromček?
Alergia na vianočný stromček sa veľmi často prejavuje vyrážkami. Z tohto dôvodu sa jej hovorí aj vianočná dermatitída.
Nepríjemné príznaky môžu vyvolať rôzne alergény. Jednoznačne najbežnejšími z nich sú však plesne prítomné na ihličí a medzi konármi živého stromu.
Vyššia teplota v dome či byte spôsobuje, že sa huby začnú rýchlo a intenzívne množiť. To môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov.
Spolu so živým vianočným stromčekom prichádza do bytu aj peľ zo stromov. Kontakt s ním môže tiež spôsobiť nepríjemné príznaky – najmä u ľudí, ktorí sú alergickí.
A umelý stromček?
Portál upozorňuje, že syndróm vianočného stromčeka môže vzniknúť aj v dôsledku kontaktu s umelým vianočným stromčekom.
Alergické reakcie vyvolávajú najmä vianočné stromčeky skladované v nevhodných podmienkach – na povalách či pivniciach, kde je vysoká vlhkosť vzduchu. Tieto stromy sú plné prachu. Medzi umelými ihličkami sa môžu hromadiť aj roztoče a plesne.
Najčastejšie príznaky alergie na vianočný stromček sú:
- kašeľ,
- výtok z nosa,
- pocit škriabania v hrdle,
- slzenie a pálenie očí,
- svrbenie očí a nosa,
- dýchavičnosť,
- vyrážky.
Prevencia
Aby ste odstránili pleseň, peľ a nečistoty, vystriekajte živý stromček šetrne hadicou ešte predtým, ako ho prinesiete dovnútra. Následne ho nechajte niekoľko dní vyschnúť v garáži, odporúča portál Health&Discovery.
Umelý stromček a ozdoby oprášte a stojan umyte. Na prach vyskúšajte vysávač alebo fúkač lístia.
Pri zdobení živého stromčeka môžete použiť rukavice, aby ste sa vyhli priamemu kontaktu s ihličím a miazgou. Keď stromček dozdobíte, prezlečte sa.
Do budúcnosti zvážte zmeny v uskladnení umelého stromčeka či ozdôb. Kartónové škatule a otvorené vrecká plné svetiel umožňujú hromadenie prachu. Prejdite na skladovacie nádoby, ktoré zadržiavajú prachové roztoče. Umelý stromček uskladnite na miesto, kde je vyššia teplota a nižšia vlhkosť.
Zuzana Franková
Súvisiace články:
Ako prestať jesť sladkosti? Osobná trénerka prezradila svojich „7 dní bez cukru“
Zdroj úvodnej foto: Pexels/cottonbro studio
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.