Chlieb patrí k potravinám, ktoré konzumuje väčšina ľudí denne. Žiaľ, aktuálne aj značne zdražel, a preto je dobré naučiť sa ho správne skladovať, aby vydržal čo najdlhšie. Tiež je dobré poznať rôzne spôsoby využitia už staršieho chleba.
Ako teda správne skladovať chlieb?
Kúpený chlieb – napríklad od pekára alebo zo supermarketu v regáli – je väčšinou čerstvý tovar, ktorý by mal mať o niečo dlhšiu trvácnosť. Ak však chcete predísť rýchlemu plesneniu chleba, mali by ste zmeniť obal.
Pečivo je často zabalené v plastovom vrecku. Problémom sa následne stáva nedostatočná cirkulácia vzduchu. Výsledkom je, že chlieb rýchlejšie splesnivie.
Preto je vhodné, ak ho budete skladovať v drevenom chlebníku. Tu vydrží najdlhšie. Prečo? Rozhodujúce sú okolnosti, ktoré v ňom panujú. Chlieb sa najlepšie uchováva v suchých a vetraných nádobách pri teplote od 12 do 18 stupňov Celzia, informuje portál PraxisVita.
Niektorí si zvykli ukladať ho do chladničky. Nie je to však vhodné, pretože prostredie chladničky ho môže rýchlo vysušiť. A namiesto chutného kúska chleba si rýchlo zahryznete do zatuchnutého sendviča.
Ak si ho chcete uchovať na neskoršie obdobie, dajte ho do mrazničky. Najlepšie do vrecka určeného práve na mrazenie. Pri teplote mínus 18 stupňov Celzia vydrží až 3 mesiace. Rozmrazujte ho pri izbovej teplote.
Čo však robiť, ak vám ešte zostal starý chlieb, ktorý už nechcete konzumovať, lebo stratil svoju čerstvosť?
Najlepšie tipy na starý chlieb
Ak už má chlieb niekoľko dní, nevyhadzujte ho. Môžete ho použiť na niekoľko rôznych spôsobov.
Zo starého chleba môžete urobiť strúhanku. Starý chlieb, mleté mäso, korenie, troška cibuľky – a fašírka je hotová!
Vysušený jednoducho postrúhajte na strúhadle na jemnú zmes. A strúhanka je hotová. Nezabudnite: Skladujte ju vo vzduchotesnej nádobe, pripomína menovaný portál.
Zo zvyškov chleba pripravte krutóny do šalátov i polievok. Chrumkavý šalát potrebuje chrumkavú prílohu. Jednoducho nakrájajte starý krajec na malé kocky. Kocky opečte na panvici na olivovom oleji alebo masle. Môžete ich osmahnuť aj na sucho a šup s nimi do polievky.
Upečte si hrianky. Starší chlieb si môžete upiecť v hriankovači. S chutnou prílohou sú hrianky výbornými raňajkami, na ktorých si pochutná celá rodina.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články:
Ako prestať jesť sladkosti? Osobná trénerka prezradila svojich „7 dní bez cukru“
Zaraďte do svojho jedálnička tekvicové semienka. TOP 5 výhod pre vaše zdravie
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/amiraxgelcola
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.