Podľa prieskumu britského portálu sa viac ako polovica rodičov domnieva, že byť rodičom tínedžera je ťažšie ako byť rodičom malého dieťaťa. Prečo si to myslia a čo na to hovorí psychologička pracujúca so stredoškolákmi?
Čo je jednoduchšie? Utíšiť plač dieťaťa kvôli kolike, prežiť obdobie vzdoru alebo žiť pod jednou strechou s tínedžerom?
Britská webová stránka pre rodičov Netmums.com sa na to rozhodla opýtať svojich používateľov. Do prieskumu sa zapojilo 1 145 ľudí. 53 percent z nich uviedlo, že starostlivosť o malé dieťa je jednoduchšia ako výchova tínedžera.
1/4 rodičov dokonca uviedla aj najťažší vek dieťaťa: 13 rokov. Veľká časť v tejto súvislosti hovorila aj o deťoch vo veku 11, 12 a 14 rokov.
56 percent rodičov zároveň odpovedalo na otázky portálu, či je najčastejším dôvodom hádok s dospievajúcimi deťmi vykonávanie domácich prác. Títo rodičia tvrdia, že prinútiť tínedžera upratať si izbu alebo vyniesť smeti je hotový zázrak.
Rodičia obviňujú deti z lenivosti, nezáujmu o školu, trápi ich, že ich deti sú veľmi citlivé a trpia sociálnymi zlyhaniami a častými zmenami nálad – to posledné uvádzajú 2/3 opýtaných.
Čo si o výskume myslí detská psychologička?
Urszula Gierczak je detská psychologička, pracujúca s tínedžermi na strednej škole. Výsledky prieskumu ju neprekvapujú, pretože – ako poznamenáva – puberta je pre rodičov dieťaťa veľkou výzvou, uvádza portál Edziecko.
Tínedžer sa snaží o čo najväčšiu nezávislosť a samostatnosť a rodič má pocit, že ho potrebuje viac kontrolovať. Rodičia sa obávajú, že ich dospievajúce dieťa sa stane súčasťou „zlej spoločnosti“, siahne po droge alebo začne príliš skoro sexuálny život.
Mladí ľudia sa zasa snažia tejto kontrole všemožne vyhýbať a rozčuľuje ich nedôvera a podozrievavosť rodičov. V kancelárii často počúva sťažnosti: „Akonáhle idem von, moji rodičia si myslia, že beriem drogy a pijem.“
„Tínedžeri hľadajú vlastnú identitu, chcú si ju vybudovať sami,“ upozorňuje psychologička.
Dospievanie je podľa jej slov obdobie, keď autorita rodičov klesá. Zdôrazňuje, že pre rozvoj je dôležité nechať dieťa prejsť procesmi odlúčenia a individualizácie.
„Ľudia, ktorí neprešli týmito procesmi, majú v dospelosti veľa problémov. Nedokážu sa finančne osamostatniť, vstupovať do šťastných vzťahov, pretože majú neprestrihnutú pupočnú šnúru, ktorá ich silno viaže k pôvodnej rodine,“ uzatvára psychologička.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články:
Obývačku ovládol futbal v Katare. Ako s deťmi hovoriť o neúspechu, ak ich obľúbený tím prehrá?
Učili by ste sa skejtbordovať v 40-tke či 50-tke? John Lewis využíva svoju silu v reklamnom svete
Zdroj úvodnej koláže: Pixabay/ottawagraphics, ddimitrova
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.