Po dňoch oddychu a dobrého jedla každému prospeje pohyb. Nemusíte ihneď navštíviť fitnescentrum. Fyzickému i psychickému zdraviu pomôže aj chôdza na čerstvom vzduchu.
Výborným spôsobom, ako si zabezpečiť potrebnú dávku pohybu, je obyčajná prechádzka, ktorá si nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie ani výnimočnú prípravu.
Chôdza zlepšuje pohodu, znižuje riziko chronických ochorení, priaznivo pôsobí na trávenie, zmierňuje bolesti kĺbov, zvyšuje obranyschopnosť organizmu a pomáha zbaviť sa zbytočných kilogramov.
Aké výhody má chôdza dozadu?
Možno budete prekvapení, ale vášmu telu oveľa viac prospeje chôdza dozadu. Táto metóda sa podľa portálu Interia odporúča najmä ľuďom, ktorí trpia bolesťami bedrového kĺbu.
Chôdza vzad zvyšuje prácu svalov, ktoré sú zodpovedné za udržanie správneho držania tela, a zároveň znižuje zaťaženie kĺbov. Výborne pôsobí aj na kardiovaskulárny systém.
„Keď kráčame dopredu, našľapujeme na päty, čo nie je správne. Kráčaním dozadu precvičujeme špičky,“ vysvetľoval už v roku 2013 neurológ MUDr. Ivan Buran, PhD.
Lekár odporúča 30 minút chôdze denne. Zo svoje praxe zároveň vie, že každý človek si ju obľúbi, len čo zistí, že je preňho dobrá a lepšie sa cíti.
Navyše chôdzou dozadu spálite o 40 percent viac kalórií v porovnaní s tradičnou metódou chôdze dopredu. A to je dôležitá informácia pre tých, ktorí sa chcú zbaviť nadváhy.
Magazín vedy a fyzikálnej terapie uvádza, že chôdza „na račí alebo krabí spôsob“ zlepšuje tiež rovnováhu. Dôvodom je fakt, že nemôžete vidieť, kam kráčate a dávate si väčší pozor a sústredíte sa na techniku.
Ako začať chodiť dozadu?
Predtým, ako sa vonku pustíte do chôdze dozadu, vyskúšajte si ju vo vnútri. Čiže v prostredí, ktoré dôverne poznáte a nestoja vám v ceste prekážky.
Následne, ak prejdete do vonkajšieho prostredia, uistite sa, že vo vašom dosahu nie sú žiadne prekážky, ktoré by mohli viesť k pádu.
Predtým, než sa vám chôdza vzad dostane nadobro do krvi, voľte krátke vzdialenosti. Počet krokov zvyšujte, keď sa zdokonalíte v technike.
Chodiť dozadu môžete vyskúšať aj na bežiacom páse. Zvoľte si najprv malú štartovaciu rýchlosť. Keď si budete istejší, postupne prejdite do vyšších rýchlostí.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články:
Silný odkaz pre vaše zdravie. Pozrite, koľko málo stačí, aby ste sa vyhli depresii
Ako zastaviť nadmerné potenie počas spánku? Prinášame 4 riešenia
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/Fotorech
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.