V zime je príčina studeného nosa zrejmá: vonku je jednoducho príliš chladno. Čo však môže byť za tým, ak sa nos ochladí bez ohľadu na vonkajšiu teplotu? Portál PraxisVita zverejnil 5 možných príčin.
Studený nos je vždy znakom zníženého prietoku krvi do tváre. Môžu to spôsobovať rôzne vnútorne faktory.
Studený nos môže byť dôsledkom nedostatočnej činnosti štítnej žľazy
Jednou z príčin studeného nosa je nedostatočná činnosť štítnej žľazy. Metabolické ochorenie charakterizuje nedostatok hormónov štítnej žľazy, v dôsledku čoho všetky procesy v tele prebiehajú pomalšie.
Medzi možné príznaky patrí studená pokožka, citlivosť na chlad a časté zimomriavky.
Nízky krvný tlak
Ďalšou príčinou studeného nosa môže byť u niektorých ľudí aj nízky krvný tlak.
Typickými príznakmi hypotenzie sú aj neustále studené nohy a ruky i studený nos. Od hodnoty nižšej ako 110 až 60 mmHg u mužov a 100 až 60 mmHg u žien sú najvzdialenejšie oblasti tela menej zásobené krvou.

Zdroj: Pexels/Pixabay
Pečeň a studený nos
Jednou z pomerne zriedkavých, ale možných príčin chronického prechladnutia nosa, je dysfunkcia pečene, upozorňuje menovaný portál.
Pečeň zodpovedá za využitie, premenu a ukladanie živín. Odbúrava tiež toxické látky. Počas týchto procesov pečeňové bunky uvoľňujú teplo ako vedľajší produkt, ktorý sa využíva pre orgány.
Ak už pečeň nepracuje správne, napríklad v dôsledku obezity, nadmernej konzumácie alkoholu alebo hepatitídy, dochádza k narušeniu energetického metabolizmu. Výsledkom je, že pečeň produkuje menej tepla. Preto musí telo nasmerovať krv do stredu tela, aby si regulovalo svoju teplotu – následne sa ochladzujú ruky, nohy a špička nosa.
Studený nos počas menopauzy
To, že ženy trpia studeným nosom častejšie ako muži, je spôsobené aj tým, že podkožné tukové tkanivo u žien je redšie a rýchlejšie dochádza k podchladeniu. Okrem toho majú ženy menej svalovej hmoty produkujúcej teplo.
Počas menopauzy sa nos môže ochladzovať ešte rýchlejšie. Dôvodom je nedostatok estrogénu, ktorý reguluje tepelné centrum v mozgu a udržuje telesnú teplotu.
Psychika
Studený nos môže spôsob aj psychika. Vedci z University of Nottingham v štúdii zistili, že teplota tváre sa pri strese znižuje.
Pomocou termovíznej kamery dokázali určiť, že teplota testovaných osôb klesla, keď sa museli sústrediť na náročnú úlohu – najchladnejšou oblasťou bola špička nosa.
Studený nos môže byť teda aj znakom vysokej úrovne stresu, uvádza portál PraxisVita.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články:
4 dôvody, prečo piť každé ráno vodu s citrónom. Ktoré orgány sa vám poďakujú?
Minulý rok to bola samozrejmosť. A dnes, staráte sa o svoju imunitu? Ako ju posilniť?
Zdroj úvodnej foto: Unsplash/engin akyurt
Aktualizované 8.1.2023 9:24
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.