Veterinárka Barbora Jurášová pôsobí na Liptove. Venuje sa fyzioterapii a rehabilitácii zvierat. Má vlastné fyzioterapeutické centrum pre zvieratká – Fit PET.
Ponúka konzultácie zdravotného stavu a poradenstvo. Tiež ponúka komplexnú starostlivosť o pohybový aparát vášho miláčika s využitím rôznych druhov techník a pohybovej terapie.
Súčasťou jej ponuky je aj fyzikálna terapia s pomocou špičkového vybavenia, ktoré predstavuje hydroterapeutická vaňa s podvodným bežeckým pásom, laser IV. triedy, magnetoterapeutické, elektroterapeutické prístroje a množstvo ďalších pomôcok na cvičenie v rámci dog fitness.
Vedomosti vo svojom odbore získala v Prahe na PhysioDOGAcademy pod vedením priekopníčky fyzioterapie malých zvierat v ČR Mgr. Kateřiny Plačkovej.
Rozhovor s Barborou Jurášovou
Vyštudovali ste veterinárnu medicínu, ale venujete sa skôr rehabilitácii a alternatívnej liečbe. Prečo?
S pribúdajúcou praxou a skúsenosťami v ambulancii som zistila, že aj medicína má svoje limity. S kolegami sme niekedy aj napriek našej obrovskej snahe čo najviac pomôcť pacientovi nedokázali stanoviť presnú diagnózu, liečbu. Alebo indikovaná liečba neprinášala požadovaný efekt…
Narazili sme proste na hranicu, za ktorú sme sa s už s klasickou medicínou nedokázali dostať.
Snaha nájsť odpoveď na otázku, čo je za touto hranicou a pomôcť všetkým tým smutným zvieracím očiam a zúfalým majiteľom, ktorí vyskúšali už takmer všetko, aby pomohli svojim miláčikom, ma priviedli k dlhoročnému a neprestávajúcemu štúdiu a vykonávaniu fyzioterapie, ako jedného z najfascinujúcejšich odborov.
Tento odbor dokáže prepojiť klasickú medicínu, alternatívnu liečbu, homeopatiu, akupunktúru, fyziku, psychológiu, kondičného trénera a vytvára úžasnú súhru vo vzťahu zviera – človek.
Čo je Dornova metóda? V akých prípadoch pomáha? Kedy nepomôže a je potrebné skôr zvieratku poskytnúť klasickú liečbu?
Ide o veľmi šetrnú a jemnú metódu. Fyzioterapeut ňou uvádza do pohybu kĺby končatín a chrbtice, čím ich dostáva do správneho, teda fyziologického postavenia. Napomáha tak k obnoveniu funkčnosti a udržiavaniu vitality kĺbov tela.
Vzhľadom na to, že ide o metódu zasahujúcu do funkčnosti kĺbov, je podľa mňa vždy potrebné poznať správnu diagnózu s možnosťou/nemožnosťou liečby, ktorú stanoví ošetrujúci veterinárny lekár alebo špecialista (ortopéd, neurológ).
Pri nejasných diagnózach vyjadrí pravdepodobné diagnózy, na základe ktorých ako fyzioterapeuti, vieme do akej miery môžeme zasahovať do tela, aby rehabilitácia mala požadovaný účinok. Ale na druhej strane, aby sme zvieratku viac neuškodili.
Podľa mňa neexistuje presný zoznam, kedy je možné túto terapeutickú metódu použiť. Pretože to, čo vám zabralo pri jednom pacientovi, nemusí zabrať aj u druhého.
Nie je dobré byť limitovaný jednou ošetrovacou metódou, ale treba použiť celú škálu manuálnych metód, ktoré ošetria nielen kĺby, ale aj fascie, svaly, väzy a všetky komponenty pohybového aparátu ako celku.
Úspešnosť liečby
Koľko zvieracích pacientov už prešlo vašimi rukami odkedy sa venujete fyzioterapii?
Vzhľadom na to, že sa fyzioterapii venujem už viac ako 6 rokov, tak celkom dosť (úsmev).
Veľmi ma však teší, že väčšina mojich klientov chce aj napriek ukončeniu terapeutickej fyzioterapie (napr. po operácii, po úraze…) ďalej pokračovať v pravidelných rehabilitáciách svojich štvornožcov. Dôvodom je udržanie ich fyzickej a psychickej pohody.
Moje služby takisto vyhľadáva čoraz viac majiteľov pracovných a športujúcich psov. Ale aj „našich gaučáčikov“, kvôli preventívnej fyzioterapii, ktorá predstavuje skvelý základ kontroly pohybového aparátu s možnosťou včasného odhalenia aj tých najmenších odchýlok od normálu, ktoré mnohokrát vieme vyriešiť ešte na začiatku. Predchádzame tým vzniku úrazu, či rozvoju rôznych degeneratívnych zmien pohybového aparátu.
Podľa mňa by tiež mala byť neodmysliteľnou súčasťou života starnúcich a geriatrických pacientov s pohybovými problémami, ktoré vedú k akútnym, no najmä chronickým bolestiam s cieľom celkovej úľavy.
Ak by ste hodnotili percentuálnu úspešnosť vašej liečby?
Odpoviem vám asi trošku okľukou (úsmev).
V prvom rade, úspešnosť či zlepšenie pacientovho stavu pri tejto práci nikdy nie sú dosiahnuté len mojou zásluhou. Ide totižto o komplex pacient – majiteľ – fyzioterapeut – veterinárny lekár.
Vzájomná spolupráca a rešpekt k tomu, čo každý z nás ovláda a ako prispieva svojou činnosťou v danom liečebnom procese predstavuje základnú podmienku a do istej miery aj záruku konečného úspechu.
Ďalším faktom je aj to, že za tie roky praxe a zahraničného štúdia som sa dostala do spoločnosti odborníkov. S nimi vždy viem prekonzultovať akýkoľvek ťažký prípad. Tiež aj to, že ak sa svojimi terapeutickými postupmi neviem dostať ďalej, odporúčam vyšetrenie u ďalších odborníkov.
Samozrejme, nedá sa opomenúť aj to, že úspešnosť liečby vždy samozrejme závisí aj od samotnej príčiny narušujúcej zdravotný stav. Tiež od aktuálneho stavu daného pacienta a od mnohých faktorov, ktoré musíme brať do úvahy. A preto je vždy potrebné pristupovať ku každému jednému pacientovi individuálne.
Prísť na všetky tieto fakty a nájsť si vlastný smer v liečbe pacientov mi trvalo nejaký ten čas. No vyplatilo sa byť trpezlivý. Nielenže som prišla na to, že tam kde klasická medicína končí, fyzioterapia začína, ale darí sa mi čoraz väčšiemu množstvu tých smutných psích očí prinavracať radosť z pohybu.
Happyendy
Spomínate si na niektoré zvlášť dojímavé príbehy vašich pacientov, ktoré skončili happyendom?
Pre mňa happyend predstavuje každý jeden psík, ktorý príde na ďalšiu rehabilitáciu s väčším nadšením. Pribehne, pooblizuje ma a ide ma prevrátiť, lebo sa teší. Vie, že príde úľava od bolesti, uvoľnenie či odblokovanie a chvíľka, kedy sa majiteľ a ja budeme venovať len a len jemu.
Raz pred Vianocami k nám do ambulancie ľudia doniesli psíka, ktorého našli zrazeného pri ceste. Okrem iných zranení mal aj otvorenú zlomeninu stehennej kosti, ktorá sa po operácií veľmi zle hojila a hrozila amputácia končatiny.
Vtedy som prvýkrát začala skúšať alternatívne postupy liečby a vznikali tak moje prvé fyzioterapeutické hmaty. Tomu psíkovi sa zlomenina zahojila. Nožička funguje a jeho kroky ma sprevádzajú od vtedy na všetkých seminároch, cestách do práce.
Pinďo – tak sa volá – sa stal mojim nerozlučným parťákom. A dôkazom toho, že fyzioterapia a alternatívna medicína má veľký význam v liečbe pohybového aparátu.
Mária Sliacka
Zdroj úvodnej foto: Barbora Jurášová
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.