Veľký dar – zdravie – dostáva už malý človiečik pri narodení a úlohou nás rodičov je ďalej ho pestovať a nasmerovať k zdravému životnému štýlu.
My mamky netrpezlivo očakávame, kedy dieťatko dovŕši prelomový 6. mesiac života, kedy už pediatri odporúčajú začať s prvými príkrmami. Detský riad s veselými obrázkami je nachystaný, my tiež, ale dieťatko svoje očká upriamuje všade, len nie na lyžičku.
Nič sa nedeje. Je to len začiatok, veď ono sa to možno rozbehne, utešujeme sa. Od prvej mrkvičky už prešlo pár rokov a ono si ešte vždy nevybudovalo vzťah k jedlu.
Poznáte ten pocit, kedy vám zlosť prechádza telom ako elektrina, pretože sa snažíte, no vaša ratolesť sa pokojne hojdá na stoličke, sotva dá do úst lyžicu polievky a vôbec nereaguje na vaše „vyhrážky“ či neustále ponúkanie jedla? Ja tento stav poznám veľmi dobre a tiež som sa po čase snažila prísť na príčinu celého problému.
„Tvoj syn je chudý a slabučký oproti ostatným,“ alebo „Nedávaj mu také jedlo, daj mu to a ono!“, takýchto rečí a rád som mala plné uši.
Tiež mi nepridávalo, keď sa ostatné mamičky mohli pochváliť, ktorej dieťa zjedlo väčšiu porciu, keď to moje má v brušku od rána jeden banán. Banán! Neviem koľko energie dokáže dieťa načerpať z jedného banánu, ale môjmu synovi dobil baterky na celý deň.
Prečo deti odmietajú jedlo? Čo robiť ak naše dieťa odmieta aj naďalej akúkoľvek stravu už od prvých lyžičiek?
Cukor a zdravie dieťaťa
Ak dieťaťu zachutí viac ovocie ako zelenina ešte v čase prikrmovania, môže sa stať, že zeleninu alebo iné menej výrazné chute bude odmietať. Ovocie je sladké, príjemne chutí, lákavo vonia, zatiaľ čo zelenina je menej vábivá.
Vy chcete, aby dieťa zjedlo aspoň niečo a tak tú výživku pred ním neschováte, v závere – dieťa je sýte, energie má na rozdávanie a vy hlavu v smútku.
Počas dňa ešte niekoľkokrát naďabí na piškóty, či iné cukrovinky a teplá strava mu vôbec nechýba. Znížte príjem cukru na minimum, aby bruško pocítilo hlad. Dieťa si možno samo zapýta jesť.
Železo
Pediatri varujú, že ak dieťa dlhodobo neprijíma v strave mäso, strukoviny a zeleninu, klesá v krvi potrebné množstvo železa, dôležitého minerálu v našom tele. To má za následok – nechutenstvo.
Keďže dieťa je vo vývoji, potrebuje železo prijímať v optimálnych množstvách. Teda, nevyvážená strava znižuje ešte viac chuť do jedla a dieťa tak prestáva jesť úplne. Je ťažké dopĺňať železo stravou, keď dieťa odmieta jesť, ale po vyšetrení a porade s vaším pediatrom, vám v lekárni odporučia vitamíny vhodné pre dieťa v danom veku. Z vlastnej skúsenosti – sirupy na chuť do jedla majú len krátkodobý účinok.
Nedostatočne vyvinuté žuvacie svaly
To, že dieťa nemá všetky zúbky, neznamená, že si nedokáže poradiť s drobnými kúskami mäsa. Neovláda to hneď, ale buďte trpezlivá. Uvarené mäso nasekajte na malé kúsočky, aby sa dieťatko nedusilo, zamiešajte ho do príkrmu.
Jedlo som deťom nikdy nemixovala a naučili sa ho postupne rozžuť. Žuvacie svaly majú bábätká nedostatočne vyvinuté, žuvaním ich dieťa stimuluje. Je to dôležité nie len preto, aby dokázalo zjesť tuhú stravu, ale aj pre ďalší vývin reči.
Keď si dieťa privykne na mixovanú stravu, kde stačí len prehĺtať, môže sa stať, že bude „lenivé“ žuť tuhú stravu a bude ju odmietať. Nie je to pravidlo, ale jedna z možností. My sme nemali problém stravu požuť, ale prehltnúť.
Nedôsledný režim v stravovaní
Tak ako dieťa vie, kedy sa ide na nočník alebo kedy sa pije mlieko, potrebuje vedieť, kedy sa raňajkuje, kedy obeduje. Dieťa musí mať režim aj v stolovaní. Je samozrejmé, že keď pred obedom ešte len dojedá svoje raňajky, obed už ide bokom.
Tiež je vhodné stolovať spolu s dieťaťom. Deti radi napodobňujú ostatných členov a stravovanie nie je výnimkou. Mnohokrát si dieťa zapýta presne to, čo má v rukách ocko alebo mamka, nezaujíma ho, čo má pred sebou na tanieri.
Naučte ho, že jedlo sa podáva na stole, nie v autíčku, ani na gauči. Odporúčam vyskúšať menšie porcie a častejšie. Dieťa nenútiť do jedla nasilu, aby nedostalo voči nemu averziu, niekedy len možno nie je hladné.
Intolerancia alebo alergia – ťažkosti s trávením
Keď som spozorovala u môjho syna čoraz častejšie dáviaci reflex, ku ktorému sa pridali bolesti bruška a častá objemná stolica, hneď som si začala študovať aspoň základné informácie, ktoré by ma naviedli správnym smerom, ako mu pomôcť.
Zlé trávenie má za následok poruchu imunity. Viac bol doma ako v škôlke medzi kamarátmi, až dokiaľ sme nezistili, že problém mu robí kravské mlieko a laktóza. Keď v brušku chýbajú enzýmy na trávenie laktózy a kravskej bielkoviny, vtedy je tráviaci systém narušený. To spôsobuje dieťaťu nepríjemné pocity, bolesti po jedle a následne nechutenstvo.
Riešením je bezlaktózová diéta, samozrejme v rámci možností bez kravského mlieka, až pokiaľ dôjde k regenerácii trávenia. Apetít sa môjmu synovi zlepšil, aj keď jeho vyberavosť v jedle sa už asi nikdy „nevylieči“.
Podstatné je si svoje dieťa sledovať a nájsť príčinu, prečo odmieta jesť, neriešiť len dôsledok. Aj dospelí máme obdobia, kedy nám chutí viac a inokedy sa jedlu radšej vyhýbame.
Ak je dieťa zdravé, chuť do jedla sa mu po krátkej pauze vráti prirodzene. Keď odmieta jesť dlhodobo a niečo sa vám nezdá s trávením v poriadku, nikdy nerobte pokusy na deťoch samy, bez konzultácie s lekárom.
Monika Mikolajová
Súvisiace články
„Mami, ocko, čítajte mi!“ Poznáte súvislosť medzi čítaním a číslom 290 000?
Zdroj úvodnej foto: Pexels/Andrea Piacquadio
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.