Poznáte to. Po víkende je opäť pondelok, ktorý sa začína všedne – samý zhon. Pred zrkadlom v kúpeľni sa mihajú tváre jedna za druhou, chodbou lietajú kľúče, čiapky, školské tašky.
Dvere sa zabuchnú a každý sa rozpŕchne svojím smerom za neodkladnými povinnosťami. Cestou v aute máme chvíľku čas popremýšľať, či sme na niečo doma nezabudli. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času ste počas rušného rána venovali svojim deťom?
Nemám na mysli, či ste im nachystali desiate do školy alebo podpísali žiacku knižku, učesali ich. Áno, súhlasím, aj to je dôležité.
Ale…
Nezabúdame na niečo oveľa podstatnejšie?
Opýtate sa pri raňajkách svojich detí, ako sa vyspali? Čo sa im snívalo? Alebo rýchlo hltáte svoje raňajky, popritom jedným prstom ťukáte do mobilu a poháňate svoje ratolesti, aby šikovne dopili kakao, a utekali sa obliecť, lebo auto už čaká pred domom.
Keď prídete po dieťa do škôlky, opýtate sa ho, aký malo deň? Akí kamaráti boli v škôlke? Alebo ho opäť len rýchlo poháňate, aby sa oblieklo a utekalo do auta? Veď predsa, ponáhľame sa domov.
Zhon aj večer
Doma sa opäť naháňame, lebo treba nachystať večeru, skontrolovať úlohy a už deti ženieme z kúpeľne rovno do postele. Čielka im pobozkáme, keď už dávno spia.
Koľko času reálne strávime denne s deťmi? Je to čas, kedy si vezmeme dieťa na kolená a chceme vedieť aký malo deň, ako sa cíti, či sa mu niečo nevšedné neprihodilo. Pozeráme mu do očí a ono cíti, že ten moment venujeme len jemu.
Stačí len pár minút intenzívneho kontaktu s naším dieťaťom.
Len 3 minúty.
Pravidlo troch minút
Psychologička Nataliya Sirotich vysvetľuje pravidlo prvých 3 minút pre všetkých rodičov. Podľa nej, ak sa naučíte toto pravidlo dodržiavať, vybudujete si u svojho dieťaťa dôveru aj v tínedžerskom veku.
Pravidlo hovorí, že s dieťaťom sa musíte každý deň stretávať tak, ako keby ste sa nevideli veľmi dlho. Aj keď ste sa nevideli len 5 minút, pokiaľ ste boli v obchode, informuje portál BrightSide.
Pri tomto pravidle je dôležité mať oči na rovnakej úrovni s dieťaťom a 3 minúty stráviť objímaním. Pýtajte sa, čo sa stalo za ten čas, kým ste sa nevideli. Pravidlo je obzvlášť dôležité dodržiavať po príchode domov z práce alebo keď vyzdvihneme dieťa zo školy.
Podľa psychologičky vám dieťa hneď v prvých minútach povie všetko, čo si pamätá. Dôsledky ignorovania tohto pravidla sa líšia v závislosti od osobnosti dieťaťa. Dieťa, ktoré nemôže povedať všetko svojim rodičom, lebo oni vtedy nemôžu, časom prestane hovoriť o dôležitých veciach. V tom prípade rodičom môže uniknúť veľa podstatných informácií.
Ďalšie deti budú rozprávať celý večer, vybavujú sa im nové fakty z pamäte a nakoniec z toho vznikne ucelený príbeh. Rodičia takého dieťaťa veľa vecí prepočujú, lebo pre nich sa hovoriace dieťa stane len zhlukom v pozadí.
… neznamená to, že s dieťaťom strávite len 3 minúty
Portál ďalej poukazuje na to, že pravidlo 3 minút neznamená, že s dieťaťom máte stráviť len 3 minúty denne. Ide o 3 minúty, ktoré mu venujete v čase, keď sa stretnete, aby ste sa uistili, že vám povie všetko podstatné.
Pravidlo prvých 3 minút sme si u nás doma rýchlo osvojili, aj keď nevedome som sa ním riadila už dávnejšie. Keď ráno odprevádzam svoje dieťa do škôlky alebo pri odchode domov, vo dverách sa so synom automaticky lúčim alebo zvítavam bozkom.
Oči sa nám stretávajú na jednej úrovni. Objímem ho, pozdravíme sa a hneď sa ho opýtam, aký mal deň v škôlke. Tento „rituál“ mam zaužívaný už dlhý čas. Pravidlo prvých 3 minút mi moje konanie len utvrdilo, že je to takto správne.
Aj vám želám, aby ste prvé 3 minúty mali vždy na pamäti a venovali ich svojim ratolestiam. Tento krátky okamih pre dieťa bude znamenať viac, ako keď s ním pôjdete do kina či nákupného centra. Emocionálne budete k sebe bližšie a neunikne vám nič, čo dieťa práve prežíva.
Anketa
[poll id=“35″]
Monika Mikolajová
Súvisiace články
Otcovia sú lepšími čitateľmi pre deti ako matky. Viete prečo?
Dve malé deti. Prežívate to podobne ako Veronika Cifrová Ostrihoňová?
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/Victoria_Watercolor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.