Tisícky ľudí jej ďakujú, že im uľavila od bolesti, že pomohla ich dieťaťu. Mária Farkašová je uznávanou a rešpektovanou fyzioterapeutkou. Pôsobí v Liptovskom Mikuláši.
Mária Farkašová a fyzioterapia
Už dlhé roky pôsobíte ako fyzioterapeut na Liptove. Čo konkrétne ste vyštudovali a prečo ste sa rozhodli venovať sa práve fyzioterapii?
Po maturite na gymnáziu som sa rozhodla pokračovať v štúdiu na SZŠ v Banskej Bystrici, odbor rehabilitačný pracovník/ fyzioterapeut/. Pochádzam zo zdravotníckej rodiny, preto som sa rozhodla pre tento odbor. Toto povolanie vykonávam vyše 40 rokov a veľmi som sa v ňom našla.
Kto sú vaši pacienti? Aké typy ľudí za vami do ambulancie prichádzajú?
Momentálne som jediná v okrese Liptovský Mikuláš pre rehabilitáciu bábätiek Vojtovou reflexnou metodikou. Preto väčšinu mojich pacientov tvoria deti.
Venujem sa aj klientom s Parkinsonovou chorobou a chodím s nimi na rekondičné pobyty, cvičíme v prírode aj v bazéne. Po týždňovom pobyte dochádza u týchto pacientov k badateľnému zlepšeniu, sú pohyblivejší a stabilnejší. Takisto prednášam tehotným ženám o psychomotorickom vývoji dieťaťa.
Spolupracujete aj so zdravotnými poisťovňami?
Pred 20-timi rokmi som odišla zo štátneho zariadenia a založila som si živnosť „Poradenstvo v rehabilitácii a hipoterapii“. Poisťovne neprejavili záujem o spoluprácu.
Liečite deti aj dospelých. Čo je náročnejšie?
Je to veľmi individuálne a závisí to od uhla pohľadu. U malých detí je to hlavne o dôvere rodičov voči mojej práci. Detičky majú problémy so svalmi, svalstvo nie je v symetrii.
Cieľom Vojtovej metódy je dosiahnuť, aby svaly spolupracovali. Počula som už názory, že vraj táto metóda je bolestivá. Nie je to pravda. My len potrebujeme dieťatko nahnevať alebo rozplakať, a tak vydráždiť mozog, aby posielal príkazy svalom. Čím viac dieťa plače, tým sa lepšie robí. Chceme ho proste vyprovokovať k pohybu.
Žiaľ, niektorí rodičia neveria, nespolupracujú, nedajú si poradiť a radšej sa riadia tým, čo si prečítajú na internete. Takto sa často dostanú aj k nesprávnym informáciám, a potom sa im to vypomstí.
Čo by ste poradili ľuďom, aby mali zdravú chrbticu?
V súkromnej praxi som mala možnosť sa vzdelávať v mnohých kvalitných metodikách, preto sa snažím dospelých klientov upozorniť na nesprávne návyky, ktoré im spôsobujú diskomfort, bolesť a poškodenie pohybového aparátu. Za dôležité považujem dodržiavať správne nastavenie tela, čo napomôže k svalovej symetrii a celkovej pohode.
Hipoterapia
Stíhate sa venovať aj hipoterapii? Pre koho je určená? Je náročné pracovať s koňmi?
Hipoterapii sa už nevenujem aktívne, ale mám nasledovníka v Mgr. Paulíne Matulányovej. Táto liečba je vhodná pre deti aj dospelých. Kôň má trojrozmerný pohyb a ľudský organizmus nádherne reaguje na tieto vplyvy.
Hipoterapiu využívame na posilňovanie a dolaďovanie pohybového aparátu deti, čím predchádzame vzniku zakrivenia chrbtice, chybnému nastaveniu dolných končatín. Dôležité je, aby kôň nereagoval na rušivé momenty z okolia a samozrejme dieťa musí prijať koníka ako partnera. Pri správnej spolupráci prichádzajú úžasné výsledky.
Ako relaxujete po ťažkom dni vy?
Ak sa mi v práci darí, je to pre mňa príjemný pocit a ďalší popud na to, aby som pomáhala. Relaxom pre mňa sú knihy a stretnutia s rodinou a priateľmi.
Mária Sliacka
Súvisiace články
Verte svojim deťom. Sú to veľkí bojovníci, vyzýva mamička, ktorej dieťatko zázrakom prežilo
DOG FITNESS: Aj domáci miláčikovia potrebujú cvičiť
Zdroj úvodnej foto: Mária Farkašová
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.