Marec je nielen mesiac knihy, ale práve teraz začína kvitnúť aj veľmi užitočná a prospešná bylinka – podbeľ. Podbeľ liečivý, latinsky Tussilago farfara. Tussis znamená v preklade kašeľ, ago odháňam. Podbeľ patrí medzi trváce, astrovité rastliny.
Podbeľ so svojimi žltými kvetmi kvitne od marca do mája. V horských oblastiach ho môžete nájsť aj začiatkom júna.
Kvety podbeľa sú podobné púpave, avšak sú menšie. Keď je slnečno jeho kalíšky sa otvárajú. Pri zamračenom počasí sa zatvoria. Počas prechádzok v prírode ho môžete nazbierať pri cestách, na poliach i rúbaniskách či v násypoch, ale aj na sídliskách.
Možno ste nevedeli, ale listy podbeľa vyrastajú až keď mu kvety odkvitajú či úplne odkvitnú. Listy majú približne 10 až 20 cm a ich tvar je srdcovitý. Na spodnej časti majú biely plstnatý povlak.
Podbeľ poznali už v staroveku
Malú žltú rastlinku poznali už v staroveku. V tom čase odporúčali zapáliť suché listy a následne trubičkou vdychovať dym. Listy slúžili aj na prípravu kyslej polievky.
Kvety podbeľa obsahujú: sliz, glykozidové horčiny, triesloviny, flavonoidy, žlté farbivá (xantofyl), silicu.
Listy obsahujú: sliz, katechínové triesloviny, inulín, triterpény, steroly, draslík, zinok, organické kyseliny (jablčná, vínna, citrónová, galová).
Liečivé účinky
Jarná rastlinka sa využíva najmä pri:
kašli,
zápaloch priedušiek,
dýchacích ťažkostiach,
liečbe zahlienených priedušiek a pľúc,
tráviacich ťažkostiach,
bolestiach svalov,
opuchoch po bodnutí hmyzom,
zápale žíl a konečníka,
paradentóze,
bolestiach hlavy.
Využitie
Nazbierané kvety sa sušia na priamom slnku. Ak ich chcete vysušiť napríklad v sušičke potravín, odporúča sa teplota do 35 °C.
Zo sušených kvetov si môžete pripraviť čaj alebo mastičku. Čerstvé kvety môžete jesť priamo alebo pridať do smoothies a šalátov. Môžete si z nich pripraviť aj tinktúru.
Listy sa pridávajú do polievok, prípadne si z nich môžete urobiť šalát či sirup.
V súvislosti s podbeľom je však potrebné zapamätať si jedno upozornenie. Rastlina obsahuje pyrolizidínové alkaloidy, takže nie je vhodné ju dlhodobo používať a prekračovať odporučené dávky. Zmes byliniek by mala obsahovať maximálne 15 až 20 % podbeľa. Čistý podbeľ sa odporúča užívať maximálne 2 až 3 týždne.
Užívanie podbeľa bez iných byliniek sa neodporúča tehotným, dojčiacim ženám a malým deťom.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články
Poklady z prírodnej lekárničky v boji proti kašľu a nachladnutiu
Zaraďte do svojho jedálnička tekvicové semienka. TOP 5 výhod pre vaše zdravie
Zdroj úvodnej foto: Pixabay/steinchen
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.