V pražskej Thomayerovej nemocnici vznikne prvá banka ľudskej stolice v Českej republike. Ponesie názov Restore-Restart, informuje portál Novinky. Pomôže pri liečbe, kedy je potrebná fekálna transplantácia.
Vplyvom rôznych faktorov môžu ľudia ochorieť na klostridiovú kolitídu. Choroba sa prejavuje nepríjemnými hnačkami, ktoré vyvolávajú baktérie Clostridioides difficile.
„Mala som vodnaté a krvavé hnačky, ktoré boli až 25-krát denne a strašným spôsobom som chudla. V tom najhoršom období som vážila 39 kg,“ opísala pre web iRozhlas Martina z Plzne problémy, ktoré jej spôsobila klostridiová črevná infekcia.
Pri týchto problémoch môže pomôcť práve fekálna transplantácia.
Transplantácia mikroflóry
Slovenský Inštitút prediktívnej a personalizovanej medicíny (IPPM) na svojom portáli vysvetľuje, že čo znamená transplantácia mikroflóry.
„Transplantácia mikroflóry je proces implantácie črevnej mikroflóry od zdravého donora do gastrointestinálneho traktu recipienta. Výsledkom je opätovné revitalizovanie črevnej flóry, nárast bakteriálnej diverzity a obnovenie optimálnej funkcie črevného systému,“ vysvetľujú odborníci.
Zdravá črevná mikroflóra sa získava zo stolice darcov a prechádza špeciálnym procesom filtrácie bez prítomnosti kyslíka.
Prvá banka
Ako sme už uviedli v úvode, u našich susedov vznikne prvá banka ľudskej stolice. Darované vzorky uloží nemocnica do špeciálnych mraziacich boxov a prístup k nim ponúkne aj ďalším zdravotníckym zariadeniam. Stolica je zatiaľ určená iba pacientom s vážnym ochorením hrubého čreva.
Cieľom vzniku banky je umožniť rýchlu dostupnosť zdravej stolice. V minulosti sa pri fekálnej mikrobiálnej terapii – transplantácii stolice, musel zháňať zdravý darca. Ten zároveň musel prechádzať náročným vyšetrením, čo celý proces liečby chorého pacienta veľmi zdržalo.
Terapia
Ako informuje portál Novinky samotná aplikácia zdravej stolice nespôsobuje podľa lekárov problémy. „Môže sa podávať malým klyzmom do konečníka alebo zavedenou sondičkou do tenkého čreva,“ vysvetlil prednosta internej kliniky Fakultnej Thomayerovej nemocnice Pavel Kohout.
Efekt môžu pacienti pocítiť do niekoľkých dní. Účinnosť metódy je podľa lekárov viac ako 80 percent. Za službu si budú pacienti v Českej republike platiť. O výške čiastky sa rokuje.
Jiří Beneš z Kliniky infekčných ochorení pražskej Fakultnej nemocnice Bulovka tiež vysvetlil: „Ukazuje sa, že má vplyv aj na metabolické choroby (typu cukrovky) alebo na psychické vyladenie, napríklad pri depresívnych stavoch, takže ďalšie možnosti takejto liečby v budúcnosti sú veľmi veľké.“
Požiadavky na darcov
Darcovia stolice musia spĺňať prísnejšie požiadavky ako darcovia krvi. Ideálny darca by podľa lekárov mal byť zdravý, mal by sa zdravo stravovať a aspoň pol roka by nemal užívať antibiotiká.
Dobrovoľníci sa môžu hlásiť na webových stránkach darcovstva stolice. Po vyplnení formulára sa nemocnica každému ozve.
Redakcia Vášeň v Tebe
Súvisiace články
5 chýb pri umývaní rúk, ktoré môžu spôsobiť, že ochoriete. Vyhýbate sa im?
Čo nastane, ak mesiac nepoužijete zubnú niť?
Zdroj úvodnej foto: Pixabay
Aktualizované 18.3.2023 13:45
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.