Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zdravie,

Čo spôsobuje, že váš mozog odkladá dôležité úlohy na neskôr a ako tomu čeliť

3.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe. Štúdia ukázala, že existujú dva spôsoby, ktoré môžu pomôcť pri riešení prokrastinácie – nastavenie pripomienok a predstavovanie si svojho budúceho ja, píše neurológ Richard Sima,...

3.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe.

Štúdia ukázala, že existujú dva spôsoby, ktoré môžu pomôcť pri riešení prokrastinácie – nastavenie pripomienok a predstavovanie si svojho budúceho ja, píše neurológ Richard Sima, ktorý sa stal vedeckým novinárom a píše rubriku Brain Matters pre redakciu The Washington Post’s Well+Being.

Ako chronický prokrastinátor pociťujem s príchodom každého nového roka trápenie. V čase plnom predsavzatí a slovných postrčení mám stále ciele zo starého roka.

Prečo ľudia prokrastinujú?

Zdroj: Wikimedia Commons.

Štúdia z roku 2022 v časopise Nature Communications naznačuje, že koreň prokrastinácie môže spočívať v kognitívnej predpojatosti – veríme, že plnenie úloh bude v budúcnosti nejako jednoduchšie.

„Viete, že to bude v budúcnosti smrdieť rovnako, ako to bude smrdieť robiť teraz, ale vnútorne si jednoducho nemôžete pomôcť,“ povedal Samuel McClure, profesor psychológie a kognitívny neurovedec na Arizonskej štátnej univerzite. „Je to fascinujúci fenomén – tá krátkozrakosť, ktorej nemôžete uniknúť – hoci keď sa zastavíte a zamyslíte, je to absurdné.”

Existujú individuálne rozdiely, ale „prokrastinácia je tendencia, s ktorou sa všetci stretávame v živote v rôznych oblastiach alebo v rôznych časových obdobiach nášho života,“ povedal Raphaël Le Bouc, neurológ z Parížskeho mozgového inštitútu a autor štúdie. „Skutočné kognitívne mechanizmy, ktoré za ňou stoja, však v skutočnosti nie sú známe. A to môže byť dôvod, prečo je ťažké túto tendenciu prekonať.”

Mozog, ktorý odkladá, verí, že úlohy budú v budúcnosti jednoduchšie

Výskumníci požiadali 43 dospelých, aby ohodnotili svoje preferencie pre rýchlejšie získanie menšej odmeny alebo neskôr väčšej odmeny, ako aj pre skoršie vykonanie ľahších úloh alebo neskoršie vykonanie náročnejších úloh.

Ľudský mozog. Zdroj: Wikimedia Commons

V prípade odmeny sa v predchádzajúcom výskume ukázalo, že ľudia majú tendenciu byť impulzívnejší a uprednostňujú menšiu odmenu skôr pred väčšou odmenou neskôr, čo sa potvrdilo aj v Le Boucovej štúdii. Vrabec v hrsti má váčšiu hodnotu ako holub na streche.

Jeho štúdia tiež ukazuje, že ľudia podobne diskontujú a bagatelizujú budúce úsilie, pričom uprednostňujú ľahšiu úlohu teraz pred ťažšou úlohou v budúcnosti, napríklad zapamätať si 10 číslic čísla pí za jeden deň alebo 20 číslic do budúceho týždňa.

Keď výskumníci nechali 27 zo 43 subjektov vykonať rovnaký experiment v neurozobrazovacom prístroji fMRI, jedna oblasť mozgu vynikla ako centrálna pri tomto výpočte nákladov a výnosov – dorzálna mediálna prefrontálna kôra.

Zdalo sa, že mozgová aktivita v tejto oblasti kombinuje informácie o odmenách a úsilí pri plnení úlohy; pri úlohách náročnejších na úsilie sa jej nervová aktivita zvýšila, zatiaľ čo pri väčšom množstve odmien sa znížila.

Keď sa snažíte rozhodnúť, pretože možnosti sú takmer rovnaké, vtedy je táto oblasť mozgu najaktívnejšia, povedal McClure, ktorý sa na štúdii nepodieľal. 

To podľa neho zodpovedá subjektívnemu pocitu prokrastinácie: „Bojujete s tým a aj tak to robíte.”

Mozog náchylný na prokrastináciu bol obzvlášť citlivý na myšlienku, že robiť úlohy v budúcnosti je oveľa jednoduchšie.

„Keď si predstavia, že budú robiť námahu o mesiac, náklady sa pre nich veľmi znížia,“ povedal Le Bouc. Ale pre ľudí, ktorí neprokrastinujú, sa náklady znižujú oveľa pomalšie.

Odkladanie je pravdepodobnejšie, keď je úloha ťažšia

Aby vedci zmerali prokrastináciu priamejšie v laboratóriu, požiadali účastníkov, aby si vybrali, či chcú plniť úlohy za odmenu teraz, alebo tú istú úlohu zajtra za rovnakú odmenu. Účastníci boli informovaní, že jednu z úloh budú musieť vykonať vo vybraný deň. (Po skončení experimentu im bolo oznámené, že druhý deň experimentu sa neuskutoční).

Experiment. Zdroj: Wikimedia Commons.

Ako sa dalo očakávať, čím viac úsilia si niečo vyžaduje, alebo čím je úloha menej prospešná, tým je pravdepodobnejšie, že účastníci budú chcieť odkladať.

A čo je podstatné, čím viac niekto bagatelizoval, aké ťažké budú budúce úlohy, tým pravdepodobnejšie bolo, že bude úlohu odkladať.

Prokrastinácia tiež nie je jednorazové rozhodnutie, ale rozhodnutie, ktoré dostávame opakovane, aby sme úlohu odložili na povestný zajtrajšok.

Na posúdenie prokrastinačného správania v reálnejších podmienkach sa výskumníci obrátili na byrokratickú prácu.

Účastníci boli informovaní, že na to, aby dostali výplatu, musia doma vyplniť a do 30 dní odovzdať 10 náročných administratívnych dokumentov, ako sú napríklad dokumenty na obnovenie pasu a vodičského preukazu. „Tie formuláre boli vlastne dosť nudné,“ povedal Le Bouc.

Na základe údajov o správaní a zobrazovaní mozgu vedci dokázali vytvoriť počítačový model, ktorý predpovedal, ako dlho bude každá osoba odkladať vyplnenie papierov.

Takmer každý do určitej miery otáľal. (Šesť ľudí nikdy nevrátilo žiadne dokumenty, ale napriek tomu dostali platbu.)

Pri experimentoch v laboratóriu aj doma bolo charakteristickým znakom závažnosti prokrastinácie to, nakoľko každý jednotlivec veril, že úlohy budú v budúcnosti menej namáhavé, ak urobí určité rozhodnutia. Rozdiely v nervovej aktivite dorsomediálnej prefrontálnej kôry tiež predpovedali záľubu účastníkov v prokrastinácii.

Inými slovami, čím viac váš mozog zľavuje z toho, koľko námahy si vyžaduje urobiť niečo v budúcnosti, tým je pravdepodobnejšie, že budete prokrastinovať.

Ako čeliť prokrastinácii

Zistenia tejto štúdie naznačujú, že existujú dva spôsoby, ako čeliť prokrastinácii, hoci je potrebný ďalší výskum.

Zapamätajte si úlohu. Keďže prokrastinácia je opakované rozhodnutie, musíte si v prvom rade spomenúť, že ste mali niečo na starosti. „Ak zabudnete, že v určitom okamihu ste toto rozhodnutie museli urobiť, potom zrejme túto úlohu nikdy nevykonáte,“ povedal Le Bouc. Nastavenie pripomienok pre danú úlohu a častejšie nabádanie k tomuto rozhodnutiu môže podľa neho znížiť pravdepodobnosť, že budete odkladať.

Predstavte si svoje budúce ja. Môžete tiež skúsiť riešiť kognitívne skreslenie, ktoré spočíva v presvedčení, že úloha je v budúcnosti jednoduchšia.

Predstaviť si svoje budúce ja – to, ktoré bude zaťažené nezaplatenými účtami, blížiacimi sa termínmi a neumytým riadom – by vám mohlo pripomenúť, že odkladanie úlohy vám ju neuľahčí.

Tento postup, známy ako epizodické myslenie na budúcnosť, sa používa ako spôsob boja proti závislosti alebo chuti na jedlo.

„Snaha o to, aby tieto snahy v budúcnosti boli živšie, realistickejšie, by mohla zvýšiť signál nákladov vo vašom mozgu a mohla by vám pomôcť uvedomiť si, že v skutočnosti budú náklady presne také isté, ako by boli teraz,“ povedal Le Bouc.

Súvisiace články:

Je trans nová anorexia?

Pravda o japonskej sexuálnej kultúre


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Francúzi ju milujú. Vyzerá ako petržlen, chutí ako aníz. Môžete si ju natrhať na lúke

2.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/boommaval). Trebuľka voňavá je bylinka, na ktorú sa už dávno zabudlo. Vďaka svojej výraznej vôni a chuti môže obohatiť…

Ako znížiť riziko rakoviny hrubého čreva o viac ako 50 percent? Stačí jedna zmena

2.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lenar Nigmatullin). Zdravá strava bohatá na vlákninu môže byť veľmi dôležitým krokom k zníženiu rizika vzniku rakoviny hrubého čreva.…

Stimuluje trávenie a urýchľuje chudnutie. Vypite pohár pred večerou

2.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Goksi) Pri hľadaní účinných spôsobov podpory chudnutia sa oplatí zamerať pozornosť na pomarančový džús. Tento obľúbený nápoj sa môže…

Metabolizmus sa posunie na vyššiu úroveň, cukor bude pod kontrolou. Stačí to robiť štvrť hodiny po jedle

2.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Cast Of Thousands). Sedavý spôsob života je postrachom modernej doby. Ako však vedci zisťujú, nemusíte hneď stráviť niekoľko hodín…

Keď sa vyberiete na prechádzku, nezabudnite ich pozbierať. Sú skutočnou superpotravinou

2.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/One Dejan). S obľubou ich preklíname, keď nám znečisťujú strechy áut, ale vedeli ste, že keď sa vyberiete na…

Auto Trendy

Toyota v pasci vlastného úspechu: Taká veľká popularita, že sa čaká na dodanie mesiace!

2.4.2025 Redakcia Auto trendy - Toyota, značka, ktorá sa zapísala do histórie automobilového priemyslu ako priekopník hybridných technológií, čelí paradoxu. Jej hybridné modely lámu rekordy predaja po celom svete, no…

Japonská ikona sa vracia s moderným šmrncom!

2.4.2025 Redakcia Auto trendy - Honda Prelude sa vracia na scénu a motoristický svet opäť ožíva. Toto legendárne športové kupé dostalo nový interiér, ktorý kombinuje prvky Civic a Integry so…

Šokujúca nehoda na diaľnici: Kamión ťahal BMW 100 metrov, vodič prežil bez škrabanca!

2.4.2025 Redakcia Auto trendy - Na britskej diaľnici A1 pri North Yorkshire došlo k desivej dopravnej nehode, ktorá vyrazila dych aj samotným záchranárom. Kamión, ktorý si nevšimol BMW jazdiace vedľa…

Harley-Davidson volá po spravodlivosti: Clá bijú na pohrebný zvon pre americkú legendu

2.4.2025 Redakcia Auto trendy - Americká legenda medzi motocyklami, Harley-Davidson, zápasí s vážnymi problémami. Rok 2024 priniesol dramatický pokles ziskov a predaja, no to nie je všetko. Výrazné clá na…

Aston Martin Valkyrie prepisuje históriu: Najrýchlejšie cestné auto na okruhu Top Gear!

2.4.2025 Redakcia Auto trendy - Britský superšport Aston Martin Valkyrie práve vytvoril nový rekord na legendárnom okruhu Top Gear. S ohromujúcim časom 1 minúta a 9,6 sekundy zosadil z trónu…

Plávajúce mesto uprostred oceánu: Wonder of the Seas ohromuje rozmermi aj luxusom

2.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si mesto s 9300 obyvateľmi, 20 reštauráciami, 19 barmi, niekoľkými bazénmi, divadlami, klziskom a dokonca aj zipline dráhou. Teraz si predstavte, že toto celé…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov