17.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixbay.com/GLady).
Mnohí ľudia majú radi chuť egrešov, preto nie je prekvapujúce, že sa ich rozhodneme pestovať v záhrade. Hoci rastlina nemá veľa požiadaviek, oplatí sa jej z času na čas pomôcť hnojivom, ktoré jej dodá živiny a zároveň zabráni výskytu škodcov. Ako ho pripraviť?
Egreše sa v slovenských záhradách pestujú veľmi ľahko. Niet divu – obsahuje vitamíny A, E a C, ako aj kyselinu listovú, riboflavín a draslík. Rastlina zakoreňuje pomerne hlboko, na 10 až 30 cm, a v pôde hľadá potravu a vodu. Hoci ker nemá veľké nároky na pestovanie, oplatí sa ho z času na čas obohatiť hnojivom, ktoré si môžete pripraviť doma. Domáci prípravok ochráni pred napadnutím škodcami a poskytne dobré množstvo vitamínov. Čo by ste mali urobiť?
Hnojivo pre egreše? Použite to, čo máte v chladničke
Egreš by sa mal hnojiť v lete a na jeseň. V prvom rade je dôležité uistiť sa, že hnojivo, ktoré používate, neobsahuje chlór, ktorý môže byť pre rastlinu veľmi škodlivý. Málokto vie, že úplne prirodzeným a neinvazívnym spôsobom, ako dodať rastline veľké množstvo dusíka, je zasadiť… bôb. To všetko preto, že strukoviny viažu tento prvok vo svojich koreňoch.
Ďalšou metódou je použitie kvasnicového hnojiva, ktoré neobsahuje chlór. Takýto prípravok možno použiť prakticky na všetky záhradné rastliny. Ako ho pripraviť?
1. Asi 100 g droždia rozpustíme v 500 ml plnotučného mlieka.
2. Prípravok rozrieďte v 10 l vody a pridajte polievkovú lyžicu sivého mydla, aby prípravok vydržal na listoch dlhšie.
3. Roztok prelejte do fľaše s rozprašovačom a postriekajte vrchnú a spodnú vrstvu listov.
Táto metóda dodá rastline vitamíny skupiny B, aminokyseliny a železo. Zabráni tiež napadnutiu múčnatkou a plesňou sivou.
Ako sa starať o egreše? Dbajte na pôdu a slnečné svetlo
Egrešovým kríkom sa najlepšie darí na teplom a tienistom mieste. Niektoré druhy vystavené priamemu slnku môžu utrpieť popáleniny listov. Miesto vybrané pre egreše by malo byť chránené pred vetrom a tiché, aby sa jemné konáre kríkov nelámali. Treba tiež poznamenať, že jarné, aprílové a májové mrazy môžu egrešom uškodiť.
Egreš sa najlepšie pestuje v priepustnej pôde s mierne kyslou reakciou, najlepšie s pH 6,5. Pôda, v ktorej sa budú kríky vyvíjať, by nemala rýchlo vyschnúť, pretože egreše potrebujú veľa vlahy. V našich klimatických podmienkach si preto rastlina môže vyžadovať častú zálievku, čo bude mať pozitívny vplyv na jej rast a kondíciu. Na to by sa nemalo zabúdať najmä počas dlhých horúčav a v prípade, že sa kríky vyvíjajú na ľahkej a piesočnatej pôde.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zbavte sa usadenín a vodného kameňa za pár drobných. “Super patent”
Niektorí hovoria, že prináša bohatstvo. Ako sa staráte o obľúbenú rastlinu “mincu”?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.