26.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/tinaturner).
Jej nesmierne populárne piesne vyjadrovali jej presvedčenie, že s dostatočnou vôľou ľudia dokážu čokoľvek
Podľa Financial Times, speváčka narodená v Tennessee, ktorá zomrela vo veku 83 rokov, vniesla v 60. rokoch minulého storočia tradíciu bluesových a gospelových výkričníkov do hlasno zosilneného sveta rock ‚n‘ soulu. Jej vokálny štýl posúval veci až k hraniciam, k vznešenému, ale riskantnému miestu, kde slová koketovali s chaosom čistého zvuku. Svedčí o tom elektrizujúce jačanie, s ktorým sa zmocňuje slova „proud“ v jednej z jej najznámejších piesní „Proud Mary“.
Málokto sa vyrovná jej rekordným predajom, ktoré sa odhadujú na 100 miliónov, alebo jej asertivite za mikrofónom. Ale čo to bolo za tvrdenie? Turnerová sa narodila v roku 1939 a vyrastala na americkom Juhu počas éry Jima Crowa ako dcéra černošských nádenníkov. Nestala sa však hlavným hlasom hnutia za občianske práva ako jej súčasníčka Aretha Franklinová. Jej priamosť mala prudšie zhutnené črty. Bola výrazom snahy, odhodlania byť vypočutá bez ohľadu na prekážky.
„Odstráňte otroctvo, problémy, zábrany, ego a môžem lietať,“ povedala v roku 1984 pre LA Times. „Môžem sa smiať, môžem tancovať, môžem spievať a neunavím sa. Sloboda. To je moja motivácia.“
Pre bielych rockových hudobníkov, ktorí ju kopírovali, bola sloboda rétorickým pojmom. Pre Tinu Turner mala naliehavý praktický význam. Nielenže vyrastala v južanskom štáte v čase legalizovaného rasizmu, ale vstúpila aj do odvetvia hudobného biznisu, v ktorom mladé speváčky choreografovali a kontrolovali muži.
Vychovaná ako Anna Mae Bullock, umelecké meno Tina dostala od lídra R&B kapely Ikea Turnera, ktorý ju naverboval po tom, čo ju počul spievať v nočnom klube v St Louis v roku 1957. V čase, keď sa v roku 1962 vzali, sa z doprovodnej speváčky stala hlavnou speváčkou. Ike ju štylizoval ako erotizovanú primitívku, pričom si vybral „Tinu“, aby sa rýmovala s komiksovou hrdinkou Sheenou, kráľovnou džungle. „Ike ma vždy nútil, aby som pri jeho piesňach kričala a vrieskala – predávala ich,“ povedala vo svojich memoároch I, Tina.
Phil Spector bol prvým producentom, ktorý si všimol kvalitu jej spevu. „Povedal mi, že mám mimoriadne nezvyčajný hlas, že nikdy nepočul taký ženský hlas, ako je môj,“ spomínala. Zaplatil 20 000 dolárov, aby Turnerovci podpísali zmluvu s jeho vydavateľstvom. Pod jeho záštitou nahrali v roku 1966 album „River Deep – Mountain High“. Turnerová v nej spievala búrlivým vokálom, ktorý operne súperil so Spectorovou impozantnou inštrumentáciou. Producent ju zaradil medzi svoje najlepšie skladby.
Podporovanie skupiny Rolling Stones na turné v rokoch 1966 a 1969 prinieslo manželskému duu širšie publikum. Pieseň „Proud Mary“, pôvodne od rockovej skupiny Creedence Clearwater Revival, bola ich najväčším hitom, ktorého sa v roku 1971 predalo viac ako 1 milión kópií. Speváčkinu nespútanú prítomnosť na pódiu obdivovali rockoví frontmani ako Mick Jagger. Jej tanečné pohyby mali nespútanú energiu, ktorá mala bližšie k Jamesovi Brownovi než k drilovaným pohybom skupiny Motown alebo dievčenskej skupiny.
Za vonkajšími znakmi úspechu bolo manželstvo Turnerovej poznačené Ikovým násilím voči nej. Keď sa pokúsila o samovraždu pomocou práškov na spanie, videla ako kričí: „Mala by si zomrieť“. V roku 1976 od neho odišla, čo pripísala svojej viere v budhizmus. Po tomto rozhodnutí sa zadlžila a pokračovala v neúspešnej sólovej kariére – až do jedného z najpozoruhodnejších návratov v histórii popu.
Turnerovej album Private Dancer vyšiel v roku 1984, keď mala 40 rokov. Vyrobený v Spojenom kráľovstve, ktoré bolo bežným útočiskom pre americké soulové hviezdy na vrchole, ju reštartoval pre éru syntetizátorov a MTV. Jej hlas v tomto novom prostredí nebol o nič menej zvučný a odhaľoval dar rozprávania príbehov a hrania rolí. Album sa stal multiplatinovým a vyniesol ju medzi najväčšie popové hviezdy.
Speváčkina séria hitov pokračovala počas celého desaťročia, pričom sa špecializovala najmä na hymny empowermentu, ako napríklad „The Best“. V roku 1995 sa presťahovala do Švajčiarska, kde v roku 2013 prijala občianstvo po svadbe so svojím druhým manželom Erwinom Bachom. Zostala po ňom a po dvoch adoptívnych synoch.
Jej povesť archetypálneho preživšieho človeka vypálili hollywoodsky životopisný film What’s Love Got to Do a muzikál Tina z jukeboxu. Za týmto všeobecným príbehom sa skrýval individuálny talent, význačný hlas a nenapodobiteľnosť. „Čokoľvek v živote chcete, môžete to mať,“ povedala v roku 1979 pred svojím veľkým návratom. „Stačí to vysloviť, žiadať si to, vaša vôľa to môže dosiahnuť. My ľudia sme veľmi mocní.”
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Krv, pot a výkaly: Jude Law nosil parfum na mieru, aby mohol hrať Henricha VIII
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.