3.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:pixabay.com/Pexels).
Blíži sa ten čas, keď sa školské triedy vyprázdnia, brána sa zatvorí a študáci si budú užívať (ne)zaslúžené dva mesiace a nejaký ten deň voľna k tomu. Mnoho rodičov motivuje svoje ratolesti k dobrým výsledkom na koncoročnom vysvedčení práve prísľubom zvieratka. Aktivisti za slobodu zvierat nás zas varujú, že je to zlý plán a že najviac zverencov prijímajú do útulkov alebo vyhodených na ulicu tak dva týždne po Vianociach a po začiatku prázdnin. Tak aký je verdikt? Je to dobrý nápad, je to zlý nápad?
Je to zlý nápad ak:
*sa snažíte „vydierať“ dieťa, lebo je to jediný spôsob, ako na neho zapôsobiť. Učiť by sa malo v prvom rade kvôli sebe a vlastnej budúcnosti a ak sa k tomu kvôli sebe nevie prinútiť, asi sa ani nebude vedieť dostatočne prinútiť, keď prvé nadšenie vyprchá a bude to už „stará hračka“. Ak je toto posledná páka, čo použijete, keď sa o tie dva týždne vráti k mobilu a kamarátom a nebude sa mu už chcieť chodiť so psíkom za vysvedčenie, keď už nebude čistiť akvárium rybkám za vysvedčenie? A čo bude ďalší školský rok? Bude mať sľúbené ďalšie zvieratko, alebo sa ráta že toto zvieratko dovtedy umrie?
*vaše dieťa je ten jediný, kto to zvieratko chce. Zvieratko – áno, aj malé myšky či rybky – do istej miery ovplyvnia celú vašu domácnosť a CELÁ vaša domácnosť musí byť OK s tým, že toto k nej pribudne. Keď má niekto panický strach z pavúkov alebo potkanov a predstava, že brat ich má vo vedľajšej miestnosti im nedá spávať, nie je to tá správna voľba zvieratka pre vás.
*keď nie ste ochotní sa spolupodieľať v starostlivosti o to zvieratko ako rodičia. Aj keď to má byť pre dcéru/syna/deti, oni budú k starostlivosti naň iba prispievať. I v prípade, že je to správny výber typu miláčika so zreteľom na zrelosť a vek dieťaťa/detí a v tom najlepšom prípade budú sa oň vedieť postarať prakticky sami – vy ako rodičia to budete musieť aj tak zastrešovať a niesť minimálne finančnú zodpovednosť. V tom najhoršom prípade zostane veľká časť starostlivosti na vás a preto musíte byť zmierení s tým, že možno budete chodiť každé ráno a každý večer so psíkom na prechádzku a decká ho vezmú iba poobede – alebo že vy budete pratať mačacie wcko, lebo im sa to bridí, no budú mačičku pravidelne kŕmiť. Keď sa vám táto predstava nepáči a pre vás samých by zvieratko nebolo prínosom, nelákajte deti na zvieratko za vysvedčenie.
*keď je pre vás váš nábytok a oblečenie nadmieru dôležité alebo ste nadpriemerne citliví na zápachy. Zvieratko je nemý živý tvor a nesie so sebou risk, že svojou existenciou občas „nabúra“ do vašich vecí i plánov – pes môže zrušiť koberec, mačka môže roztrhať nové závesy, vtáčia klietka trúsi perie a niekomu smrdí, rybkám môže prasknúť akvárko a voda zničí mahagónový stolík, čo na ktorom stálo… niekedy sa to stane naschvál, veľakrát je to nehoda. Deti, ako rastú, sú naučiteľné ako sa správne zaobchádza s istými vecami a že iné veci sa prosto nerobia – väčšina zvierat je do určitej miery tiež trénovateľná, no možnosť predbežného slovného vysvetlenia tu nie je a situácia sa začína riešiť v priebehu alebo až po „funuse“ (to by bolo báječné, proste si pred seba posadíte psa alebo kanárika, vysvetlíte mu pravidlá domácnosti a ide sa). Keď si nedokážete predstaviť, že znesiete, keď sa niekde objaví škrabanec a ste v panike, keď vám niečo kompletne preorganizuje plánovaný program, nerozmýšľajte nad iným ako plyšovým zvieratkom.
Kedy to môže byť aj dobrý nápad: keď ste si aj tak plánovali zabezpečiť zvieratko.
Výhody, alebo Lebo naňho máme:
1. Čas Prázdniny sú časom, kedy deti majú voľno a môžu venovať viac času učeniu sa o a zvykaniu si na starostlivosť o nové zvieratko. Dospelí si to voľno vedia tiež ľahšie vybaviť. Zvlášť pri psíkoch a mačičkách sa často odporúča vziať si pár dní voľna (ak je to možné, nie je to samozrejme nutné) aby sme mohli „dozorovať“ aktivity nového člena rodiny a v zárodku podchytili prípadné nevhodné správanie (hryzenie papúč, škrabanie gauča) a hneď presmerovali deštrukčnú aktivitu na hračky, ktoré ničiť môže. Pri menších šteniatkach, čo sú držané vnútri, pomôže, keď je stále niekto, kto ich každé 2 až 3 hodiny vezme von ako sa učia zvládať princíp „necikať doma“.
Všeobecné zvykanie si domácnosti na zvieratko a zvieratka si na domácnosť. Je úplne jedno, či váš najnovší zvierací prírastok je potkaník alebo pes, vaša rutina je stále unikátna. Kedy sa spí, kedy sú ktorí členovia doma, kto a akí sú jednotliví členovia a čo od nich môže zvieratko očakávať (kto znamená jedlo a kto znamená hru a kto znamená, že sa im radšej vyhnem)… Ktoré hluky a zvuky a svetlá sa opakujú a neznamenajú nebezpečenstvo (pípa vám varná doska alebo práčka? ako znie zvuk vášho auta? telka večer je len blikajúce svetlo)… čo za pachy napĺňajú váš domov – čo sa varí, kto je kto, odkiaľ je prievan… kde je ich vlastný priestor, kedy sa im čistí a samozrejme najdôležitejšie: jedlo, kedy a kam ho dostanú. Keď by nás vzali a premiestnili do úplne inej kultúry, kde nerozumieme ani jazyk, ani ich zvykom a sme odkázaní, že si všetko musíme domyslieť sami – tiež by nám trvalo pár týždňov, než by sme si zvykli – tak sa nejako cíti zvieratko „presadené“ do nového prostredia. Pri tomto všetkom pomôže, keď je nablízku niekto, od koho možno odpozorovať, či znelka z kávovaru je dobrý zvuk alebo niečo, na čo treba spozornieť, ako napríklad na škripot vchodovej bráničky.
2. Energiu Deti vedia byť úžasne nápomocné pri pozorovaní a odkloňovaní nežiaducej aktivity – a tiež pri hraní. Nemusia sa vyhovárať, že sú unavené alebo sa musia zajtra učiť na písomku. Šteniatka a mačiatka sú klbká hravej energie a deti sú to isté v ľudskej podobe, takže sa často navzájom vyhrajú do únavy medzi sebou a drahá kožená sedačka zostáva zachránená (na tej potom spoločne zaspia).
3. Financie Na leto sme si väčšinou dopredu odkladali a sme aj viac zvyknutí míňať – domáci miláčik s výstavnou perspektívou vás v pohode vyjde ako slušná dovolenka. Aj obyčajné „nepapierové“ zvieratko vie byť drahé, ak sa mu rozhodnete kupovať značkové krmivo a doplnky (niektoré systémy potrubných klietkových systémov pre škrečky sa šplhá do sto až stoviek eur). Teenageri majú viac možnosť brigádovať (a keď nie oficiálne, možno len u suseda za pár eur), môžu teda tiež prispieť do rozpočtu na niečo. Taktiež veľa ľudí má cez prázdniny čas, takže si prejdú tú špajzu/povalu a niektoré používané vybavenie sa dostane znovu do obehu cez rôzne inzerátne platformy.
4. Dobrý prospech v škole Vtedy len spájate dobré z užitočným a extra motivácia k tým lepším známkam nie je na škodu.
Takže, aký je váš verdikt? Je to pre vás dobrý nápad alebo nie? Ja nemôžem nič povedať, môj pes bol (technicky) za vysvedčenie, 30.júna pred piatimi rokmi 😀
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo psy dychčia? 6 najčastejších dôvodov podľa odborníkov
Som Baška a tu budem mať svoj pravidelný stĺpček
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.