10.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/The Forces Group – Franchise Experts).
Baza čierna je obľúbený ker, ktorý krásne kvitne. Z jeho kvetov aj plodov môžeme vyčarovať skutočné benefity, píše Kobieta Gazeta. Nie každý však vie, že v sebe skrýva ešte jednu zaujímavú vlastnosť. Prečo sa oplatí mať ho vo svojej záhrade?
Kvôli svojmu názvu sa baza čierna niekedy zamieňa s orgovánom obyčajným (ľudovo alebo zatarano: španielska baza, turecká baza). Výrazne sa od neho líši vzhľadom aj vôňou. Keď kvitne, zdobia ho drobné biele kvety, ktorých vôňa môže pomôcť vyriešiť istú nepríjemnosť v záhrade. Čo je to?
Zdravotné využitie plodov bazy čiernej. Kvety a plody môžete využiť
Baza čierna je obľúbeným kríkom, ktorý nájdete v mnohých záhradách, parkoch a tiež pred obytnými blokmi. Nemá vysoké nároky na údržbu, a keď kvitne, jeho malé korunné kvety ohromujú svojou krásou. Zaujímavosťou je, že v rozpore s ich trochu zavádzajúcim názvom nie sú čierne, ale biele. Objavujú sa už v máji a potešia oko až do júla, pričom neskôr sa zmenia na tmavé plody. Stojí za to vedieť, že obe majú skryté vlastnosti. Milovníci a vyznávači prírodných riešení často zbierajú kvety bazy čiernej, aby si z nich pripravili zdravý nápoj, šťavu a sirup alebo ich usušili a vychutnali si lahodný a aromatický čaj uvarený v zime. Na druhej strane, z úplne zrelých plodov sa dajú vyrobiť chutné marmelády.
Ako sa starať o bazu čiernu? Je to jednoduchšie, ako to vyzerá
Pestovanie bazy čiernej je pomerne jednoduché. Je veľmi odolná voči
nízkym teplotám a možno ju úspešne vysádzať po celom Slovensku. Aby krásne a bujne rástla, odporúča sa zabezpečiť jej slnečné alebo mierne zatienené miesto a úrodnú, vlhkú pôdu. Ako sa na nenáročnú rastlinu patrí, ani dočasné sucho pre ňu nie je hrozbou. Každé 2 – 3 roky sa odporúča ju zastrihávať, aby vytvárala nové kvetonosné výhonky.
Nezvyčajné použitie bazy čiernej. S jej pomocou odoženiete hlodavce
Ak sa rozhodnete použiť vo svojej záhrade bazu čiernu, získate nielen krásnu, dekoratívnu rastlinu a bezplatnú zásobu prírodných a zdravých produktov, ale aj účinný odpudzovač hlodavcov. Hoci nevonia tak výrazne a sladko ako obyčajný orgován, jej jemná vôňa účinne odoženie myši a potkany. Navyše, ak sa snažíte odohnať hraboše, stačí z kríka odtrhnúť niekoľko listov a zapichnúť ich do tunela hlodavcov. Utečie tak rýchlo, ako sa len dá.
Redakcia Vášeň v tebe
Súvisiace články:
Postrek ruží, jahôd a uhoriek kvasnicami. Spoľahlivý spôsob boja proti voškám
Posypte posteľ jedlou sódou a uvidíte, čo sa stane. Nebudete ľutovať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.