10.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:súkromný archív).
Jedlá sóda na matrac? Prečo nie! Ide o univerzálny produkt, ktorý by mal byť v každej domácnosti. Vďaka nemu odblokujete upchaté potrubie, vyčistíte mastné povrchy. Ale z akého dôvodu sa sóda sype na posteľ? Tento nápad vás možno na prvý pohľad prekvapí, no uisťujeme vás – stojí to za to.
Čistenie matraca sódou bikarbónou
Prečo ľudia sypú sódu bikarbónu na matrace ? Podľa Onet, ide o efektívny spôsob, ako ho dôkladne vyčistiť. A nehovoríme tu o škvrnách, ale o niečom oveľa horšom. Je to o mikróboch, ktoré žijú v našej posteli . Jedlá sóda na matrac účinne pomôže zbaviť sa baktérií, vírusov a všetkých ostatných potvor. Navyše je to skvelý spôsob, ako osviežiť matrac.
Pomocou jedlej sódy sa ich môžeme rýchlo a účinne zbaviť bez poškodenia matraca. Stačí z postele odstrániť všetku posteľnú bielizeň a matrac posypať jedlou sódou, dôkladne ju rozotrieť a nechať pôsobiť niekoľko hodín. Po uplynutí tejto doby stačí matrac dôkladne povysávať a je hotovo!
Je to rýchlejšie ako pranie a ekologickejšie ako čistiareň. Všetko, čo potrebujete, je balenie sódy, ktoré stojí centy. Vysypete to a idete si prečítať knihu alebo sa prejsť. Po pár hodinách sa vrátite, povysávate a je to. Vaša posteľ je čistá, voňavá a bezpečná.
Ako vyčistiť matrac?
Okrem pravidelného osviežovania matraca sódou bikarbónou sa oplatí pripomenúť aj ďalšie ošetrenia, vďaka ktorým nám bude slúžiť dlhé roky.
Na udržanie čistoty matraca je najlepšie používať poťah na matrac – perte ho raz za mesiac. Ak sa matrac zašpiní, môžete nečistoty odstrániť pomocou čistiaceho prostriedku na čalúnenie (môžete tiež zriediť malé množstvo prostriedku na pranie v miske s vodou). Na čistenie matraca použite samotnú penu – pomocou hubky ju naneste na nečistoty a potom jemne osušte uterákom.
Každých pár mesiacov povysávajte matrac – použite úzku hubicu a nastavte vysávač na nízke otáčky.
Ako často treba meniť posteľnú bielizeň?
Viete, ako často by sme mali meniť obliečky? Väčšina ľudí to robí príliš zriedka. Mikrobiológovia tvrdia, že by sa to malo robiť raz týždenne, a keď je vonku horúco, dokonca dvakrát týždenne. Prečo? Každú noc nechávame v obliečkach pol litra potu. K tomu exfoliovaná epidermis, vlasy… Kto by chcel spať v takýchto podmienkach? Predovšetkým je to však ideálne prostredie pre roztoče.
Roztoče sa prichytávajú na vlákna posteľnej bielizne a matracov pomocou klieští, ktoré sú umiestnené na každej z jeho ôsmich nôh. Ich trus môže spôsobiť zdravotné problémy vrátane astmy, ekzémov, svrbenia očí a upchatého nosa.
Posteľnú bielizen je dôležité prať aspoň na 60 stupňov C – vtedy máme istotu, že roztoče uhynuli a v podstielke už žiadne roztoče nie sú. Ak je potrebné látku, z ktorej je poťah vyrobený, prať pri nižšej teplote, po vysušení ju jednoducho vyžehlite.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uchopte niekoľko listov a vložte ich do ryže. Potravinové mole v okamihu zmiznú
Vhoďte 2 kusy do toalety a po chvíli vydrhnite misu. Vodný kameň a žlté zvyšky zmiznú na dlhý čas
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.