16.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/DD GARDEN TV).
Psota rajčiaková (paradajkový motýľ) je malý škodca, ktorý môže účinne zničiť úrodu domácich paradajok. Ako sa ho zbaviť pomocou domácich prostriedkov? S pomocou inej zeleniny si vyrobíte účinný postrek.
Hoci vyzerá neškodne, motýľ paradajkový je skutočným zabijakom úrody. Niet divu, že jeho prítomnosť nedá spávať záhradkárom, ktorí sa chcú tešiť z bohatej úrody. Zaujímavosťou je, že v Európe sa objavil až v roku 2006, odkiaľ sa neskôr rozšíril aj do Ázie a Afriky. Predtým sa vyskytoval len v Južnej Amerike. Živí sa širokou škálou rastlín, ale jeho obľúbenými sú najmä paradajky, menej často paprika, zemiaky alebo baklažány. Ako sa ho zbaviť?
Ako vyzerá psota rajčiaková? Jeho húsenica účinne zničí úrodu
Psota rajčiaková, známa ako tuta absoluta, je motýľ malých rozmerov. Má charakteristické krídla, ktoré sú úzke a na konci rozstrapkané s čiernymi, hnedými alebo sivými škvrnami a dlhými, úzkymi tykadlami. Hoci je pomerne krátko žijúci, samička môže naklásť naraz viac ako 100 vajíčok. Najväčšiu hrozbu pre rastliny však predstavuje, keď je húsenicou. Vtedy dosahuje dĺžku len 1 mm a je ťažké ju spozorovať vďaka jej zeleno-bielej farbe. Živí sa v strednej časti rastliny a potom sa spúšťa dolu, kde požiera stonky, listy a zahryzáva sa do plodov.
Ako chrániť svoju záhradu pred psotou? Predovšetkým preventívne opatrenia
Húsenice milujú teplo, preto sa najradšej živia v skleníkoch, kde majú dostatok potravy. Ešte pred ich výskytom sa dobre postarajte o svoje plodiny, čím minimalizujete riziko ich invázie. Po zbere úrody vždy pozbierajte zvyšky paradajok a nič po sebe nenechávajte a sadenice kupujte len zo spoľahlivého zdroja. Odstráňte všetky solankovité buriny a snažte sa nesadiť vedľa seba zeleninu z rovnakej čeľade (t. j. paradajky, papriky, zemiaky, baklažány, goji).
Ako sa zbavíte psoty rajčiakovej? Pripravte si domáci sprej
Hoci v obchodoch nenájdete špeciálny prostriedok proti psote, neznamená to, že ste proti nej bezbranní. Efektívne sú, podľa Gazety napr. feromónové lapače, ktoré narušia proces párenia, alebo insekticídne lampy zapnuté v noci. Pri domácom pestovaní sa oplatí použiť aj prípravky na boj s húsenicami, napríklad cesnakový odvar. Zalejte 5 litrov 100 g olúpaných a mierne rozdrvených strúčikov a nechajte 24 hodín na tmavom a chladnom mieste. Po uplynutí tejto doby preceďte a vzniknutú tekutinu nastriekajte na rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík
Ako často by ste mali zalievať paradajky? Stačí jeden trik. Budú rásť ako burina. “Potvrdzujem”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.