18.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik.com/wirestock).
Prestať piť – to je cieľ, ktorý vedie ľudí, ktorí začínajú s terapiou súvisiacou so závislosťou od alkoholu. Rozhodnutie prestať s látkou, ktorá môže ničiť zdravie a život, je pre závislých prelomovým momentom. Ľudia, ktorí svoju cestu za zdravím ešte len začínajú, si však nemusia uvedomovať ťažkosti, ktoré ich ešte čakajú.
Závislí často upadajú do mylnej predstavy, že keď prestanú piť alkohol, akoby mávnutím čarovného prútika, ich život bude lepší. V skutočnosti je proces obnovy plný prekážok a abstinencia sama o sebe nezaručuje triezvosť. Keď alkohol prestane cirkulovať v krvnom obehu, väčšina ľudí prejde štádiom „suchej intoxikácie“.
Prestať piť alebo vytriezvieť?
Charakteristickým znakom ľudí závislých od alkoholu je špecifický spôsob myslenia, ktorý je definovaný ako „alkoholik“. Alkoholická mentalita sa však nezmení, keď sa vzdáte vysoko odolných nápojov. Absencia alkoholu v tele nemení mentálne vzorce závislého človeka. Napriek absencii zjavných príznakov intoxikácie, ako je zhoršená reč a koordinácia, alkoholik naďalej myslí, cíti a správa sa, ako keby bol omámený dlhý čas. Často si však ani závislý, ani jeho príbuzní neuvedomujú, že abstinencia nie je synonymom triezvosti.
Rodina je taká šťastná, že alkoholik nepije, že je schopný odpustiť aj veľké mrzutosti, ktoré od závislého trpí, pokiaľ sa k závislosti nevráti. Podivné správanie a emocionálne stavy však nie sú trvalými povahovými črtami, ale symptómom syndrómu „suchého alkoholika.“ Väčšina pijanov, ktorí chcú prelomiť závislosť, musí čeliť pravde, že cesta k vytriezveniu nie je krátka a jednoduchá.
„Je to dlhý a bolestivý proces. Vytriezvenie bolí, a preto sa toľko ľudí nechce vzdať alkoholu – cítia sa paradoxne bezpečne, pretože nepoznajú iný život. Musíte byť neskutočne odhodlaní a úprimní. Tam nie sú žiadne skratky,“ povedal v rozhovore pre PopKillerTVPlus populárny rapper Peja, zotavujúci sa alkoholik.
Suchý opilec
Termín „suchý opilec“ bol vytvorený v hnutí Anonymných alkoholikov a opísaný v knihe The Dry Drunk Syndrome od RJ Solberga. Členovia AA poznamenali, že samotná abstinencia výrazne nezmenila komfort ich života. Napriek prekonaniu závislosti nedokázali získať spokojnosť zo života a vzťahov s blízkymi.
Po prvé, pociťovali ťažkosti pri oslobodzovaní sa od nepríjemných spomienok, fantazírovali o budúcnosti, mali silný pocit obete a prejavovali neustálu nevôľu voči svojim blízkym. „Choré myslenie“, ako opísali svoj stav, úplne zabralo a ovplyvnilo ich podobne ako predtým alkohol. Toto intenzívne sebapohltenie a nedostatok záujmu o druhých sa nazvali „suché pitie“ a tí, ktorí zažili tento stav, boli nazvaní „suchí alkoholici“. Dospeli k záveru, že alkoholici, ktorí sa nedávno zbavili závislosti, často zneužívajú tabak, kofeínové nápoje a sladkosti.
Jedlá ľudí, ktorých skúmali, pozostávali z veľkého množstva rafinovaných sacharidov, tukov a soli. Obsah bielkovín, ovocia a zeleniny v ich strave bol zanedbateľný. Táto diéta viedla k nestabilite krvného cukru u citlivých jedincov – až 95 percent opýtaných alkoholikov malo nízku hladinu glukózy. Vedci tiež zaznamenali veľkú konvergenciu medzi príznakmi typickými pre hypoglykémiu a príznakmi, ktoré hlásili „suchí alkoholici“.
Emocionálne a fyzické nepohodlie spôsobené nízkou hladinou cukru v krvi viedli k nadmernému fajčeniu, pitiu obrovského množstva kávy a konzumácii veľkého množstva cukru. Keď hladina cukru v krvi stúpala, úzkosť a telesné neduhy sa zmenšovali. Po krátkodobej úľave glukóza opäť prudko klesla, čo spôsobilo nepríjemné príznaky a prinútilo ho siahnuť po ďalšej cigarete a šálke kávy.
Napriek jednoznačným výsledkom svojho výskumu boli Worden a Rosallini ďaleko od unáhlených záverov o tom, ako liečiť syndróm „suchého opilca“ diétou. Samozrejme, zdravá strava je jedným z prvkov efektívneho vyliečenia sa zo závislosti, ale nenahradí psychoterapiu a prácu na sebe v podpornej skupine, ktorá je v prípade alkoholizmu nevyhnutná.
Bol som upír
Človek označovaný ako „suchý alkoholik“, hoci dodržiava abstinenciu, prezentuje správanie pripomínajúce tie z obdobia aktívneho pitia. Napriek nekonzumovaniu alkoholu je stále prítomné „opilecké“ či nezdravé myslenie. Častým príznakom tohto stavu sú náhle zmeny nálad, neschopnosť rozhodovať sa či udržiavať dobré vzťahy s okolím. Nie je nezvyčajné, že nepijúci alkoholici hrajú rolu obete a obviňujú ostatných za svoje zlyhania a nešťastia.
Niektorí môžu hľadať útechu v iných závislostiach, ako sú hazardné hry, drogy, sex alebo nakupovanie. Iní sú náchylní k impulzívnemu správaniu s nádychom agresivity, zvyčajne sprevádzané pocitom prázdnoty a hlbokým pesimizmom. Čo majú všetci „suchí alkoholici“ spoločné, je neochota zmeniť sa a prijať pomoc zvonku. Väčšinou veria, že si poradia sami bez terapie a podporných skupín ako AA.
„S postupujúcim alkoholizmom som sa stávala emocionálnym upírom a alkoholizmus vlastne zvýraznil a umocnil moje nedostatky,“ hovorí Eva o svojej závislosti na stránkach časopisu.
„Moje vzťahy s blízkymi a priateľmi sa zmenili po práci v programe A.A. Za to som vďačná AA komunite a terapeutom, pretože ma nasmerovali do AA komunity a „donútili“, sama by som sa tam nikdy nedostala, bola som presvedčená, že na mňa to neplatí. Prijala som program 12 krokov a žijem podľa neho a moje vzťahy s ľuďmi sa v dôsledku toho menia. Je v nich viac úprimnosti, nepredstieram. Strach, ktorý ma predtým ničil, tu už nie je. Môj postoj k druhým sa zmenil: nie som múdra, nezosmiešňujem ani neponižujem, nekladiem nereálne požiadavky. Voľby svojich dcér nekritizujem (hoci to nebolo ľahké), porozprávame sa, prídu a spýtajú sa, čo si o tom myslíme. Overili sme si, že sa navzájom podporujeme a môžeme sa na seba spoľahnúť v ťažkých veciach – veď také veci sa nám stávali a stretli sme sa“
Skúsenosti Evy a tisícok ďalších ľudí, ktorým sa podarilo zvíťaziť nad alkoholizmom, dokazujú, že nepiť „na silu“ nie je cesta k ozajstnej triezvosti. K úplnému uzdraveniu musí dôjsť aj po psychickej stránke, a to je možné len počas terapie.
Práve počas terapeutických sedení majú závislí ľudia šancu spoznať a pochopiť všetky mechanizmy alkoholizmu, ako aj to, ako fungujú v jeho individuálnom prípade. Len uvedomenie si toho, ako alkohol ovplyvňuje ľudské telo a myseľ, vám umožní pochopiť potrebu zmeny. Toto je prvý krok k skutočnej triezvosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte si štipku do raňajok. Metabolizmus sa okamžite zrýchli a tuk bude miznúť rýchlejšie
Taylor Swift omylom zjedla chrobáka – tak ako my všetci ostatní každý deň
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.