21.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:instagram.com/iidaheta).
Lietajúce kliešte? Za týmto hovorovým výrazom sa skrývajú kuklorodky jelenie. Je tento okrídlený hmyz naozaj taký nebezpečný ako typické kliešte? Tu je niekoľko dôležitých faktov o nich.
Lietajúce kliešte a nebezpečné pavúkovce
Má lietajúci kliešť skutočne niečo spoločné s nebezpečnými pavúkovcami, ktoré prispievajú napríklad k borelióze? V prvom rade ide o bežný názov. V skutočnosti sa ním označuje kliešť jelení, ktorý má so skutočným kliešťom len málo spoločného, snáď okrem obťažovania ľudí a iných cicavcov.
Je ostrostrelec vlastne podobný kliešťovi, ale príroda ho obdarila ďalšími krídlami? Mnohí ľudia si s ním spájajú dlhé krídla, háčiky na nohách a sploštený trup.
Lietajúce kliešte na Slonensku
Čím sa živia lietajúce kliešte na Slovensku? Kuklorodka jelenia je hmyz, ktorý patrí do radu múch. Jeho potravou je krv zvierat, ako sú jelene, srny alebo jazvec. Okrem toho sa snaží rozmnožovať, čo môže byť pre jeho hostiteľov nebezpečné.
Lietajúce kliešte – ako vyzerajú?
Ako vyzerajú lietajúce kliešte? Ich telo je dlhé 3,5 až 5 mm. Hlava a hruď sú sploštené, tvrdé a hnedé. Bruško hmyzu má zelenožltú farbu. Silné nohy sú zakončené tmavými háčikmi. Vresovec je pokrytý tmavými vlasmi.
Lietajúce kliešte v lese. Sú nebezpečné pre človeka?
Lietajúce kliešte v lese sa vyskytujú po celej krajine. Zvyčajne sa vyskytujú od mája do konca septembra. Je potrebné sa ich obávať, pretože sú pre človeka nebezpečné? Ľudská krv im neumožňuje rozmnožovanie. Preto sa človek stáva ich obeťou len náhodne, hoci môžu byť nepríjemné. Dôležité je, že kliešte neprenášajú boreliózu, na rozdiel od pravých kliešťov.
Uštipnutie letiacim kliešťom
Ako vyzerá uhryznutie lietajúcim kliešťom? Hmyz odhodí krídla a zapichne sa do kože. Uštipnutie spôsobuje zápal a je príčinou nepríjemného pocitu. Po niekoľkých hodinách sa zvyčajne objavia charakteristické hrčky a predtým svrbenie a začervenanie. Bolestivé lézie zvyčajne trvajú do týždňa, v špeciálnych prípadoch to môže byť až niekoľko dní. Problém nastáva, keď uhryznutie sprevádza alergická reakcia, v takom prípade môže byť potrebná lekárska konzultácia. Vo väčšine prípadov stačí na zmiernenie príznakov použiť krém.
Lietajúci kliešť: ako sa chrániť?
Ako sa vysporiadať s kliešťom lietajúcim? Problémom tu nie je len skutočnosť, že hmyz má krídla, ale aj jeho malá veľkosť a tvar tela. Kliešť lietajúci sa preto dokáže vtesnať aj do malých priestorov. Nie vždy teda pomôže oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Najčastejšie sa preto odporúča používať klasické repelenty proti kliešťom a komárom. Po výlete do lesa je potrebné dobre skontrolovať oblečenie, aby ste sa zbavili nežiaducich návštevníkov. Netreba zabúdať ani na to, že kliešte môžu byť nepríjemné aj pre psy a mačky. Domáce zvieratá by preto mali byť tiež chránené vhodnými opatreniami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.