23.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/Catkin).
Na jar a v lete sa môžeme vrátiť z prechádzky s nepozvaným hosťom. Ak si na svojom tele všimnete kliešťa, okamžite sa ho zbavte. Ako to urobiť? Je užitočné poznať správny spôsob, aby nepredstavoval hrozbu.
Vrátiť sa z prechádzky s kliešťom na tele nie je práve najpríjemnejší scenár. Ak sa však stane, že sa vrátite s nezvaným hosťom, mali by ste sa ho okamžite zbaviť. Načasovanie tu zohráva mimoriadne dôležitú úlohu, rovnako ako technika, ktorú treba použiť pri jeho odstraňovaní z tela. Ako sa zbaviť kliešťa? Tu je niekoľko tipov.
Ako sa zbaviť kliešťa? Tu je návod, ako ho vytiahnuť a čo s ním potom robiť
Ak si všimnete kliešťa na koži, okamžite sa ho zbavte. V tomto prípade sú možné dva scenáre: keď sa vám pavúk nezakusol do kože a keď sa už prisal. Druhý prípad je, žiaľ, najčastejší. Čo by ste potom mali robiť? V prvom rade nepanikárte a konajte čo najrýchlejšie. To všetko preto, aby ste znížili riziko infekcie. Kliešťa treba uchopiť tesne pri koži a ráznym pohybom ho odstrániť. V žiadnom prípade ho netreba krútiť, aby sa zabránilo infekcii. Kliešťa možno rýchlo a jednoducho odstrániť pinzetou, pascou na kliešte alebo kliešťovou slučkou, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni. Ak nemáte po ruke žiadnu z týchto pomôcok, môžete sa obrátiť na svojho lekára, ktorý vám pomôže.
Čo robiť s vytiahnutým kliešťom alebo s kliešťom, ktorý ešte neprenikol do kože? Stačí jeden účinný trik, ako si s ním poradiť. Jedinca zasuňte medzi dva listy papiera alebo hrubšiu vrstvu toaletného papiera. Potom zväzok potrite dnom pohára. Toto ošetrenie zabezpečí, že kliešť už nebude predstavovať hrozbu pre vás ani pre zvyšok domácnosti. Prípadne ho môžete z tela zosunúť do misky a zaliať liehom alebo vodkou. Po niekoľkých minútach už kliešť nebude predstavovať hrozbu. Nezabudnite však, že ak kliešťa odstránite z tela a do mesiaca od incidentu spozorujete v danej oblasti erytém, okamžite choďte k lekárovi.
Čo odpudzuje kliešte? Domáca špecialita ich odradí
Ako sa hovorí, prevencia je lepšia ako liečba, a to platí najmä pre kliešte. Počas jarných a letných mesiacov je vhodné postriekať si telo domácou zmesou, ktorá ich účinne odpudzuje. Kliešte neznášajú vôňu pelargónie, levandule alebo klinčekov. Do fľaštičky s rozprašovačom preto nalejte jojobový alebo olivový olej a potom do nej nakvapkajte 20 kvapiek esenciálneho oleja s vôňou podľa vlastného výberu, napr. levandule. Takouto zmesou si môžete postriekať telo a kliešte sa budú držať ďalej.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.