23.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: twiter.com/ABC news).
James Cameron, režisér filmu Titanic a oceánsky bádateľ, si všimol paralely medzi katastrofou z roku 1912 a udalosťami z posledných dní. – Je to jednoducho ohromujúce. Je to naozaj neskutočné,“ uviedol.
Cestujúci na ponorke Titan sa 18. júna vydali na podmorskú expedíciu s cieľom pozrieť si Titanic, ktorý sa potopil pred viac ako 100 rokmi a nachádza sa 600 km od kanadského pobrežia. Necelé dve hodiny po ponorení sa kontakt s posádkou prerušil a loď sa v plánovanom čase nevrátila. V ten istý deň sa začala pátracia operácia. Vo štvrtok (22. júna) John Mauger z americkej pobrežnej stráže oznámil, že došlo k nešťastiu. Podľa predbežnej analýzy ponorku Titan postihla implozia, teda výbuch smerom dovnútra.
James Cameron: Smrť je „takmer nemožné pochopiť“
Na palube bolo päť ľudí: pakistanský miliardár Shahzada Dawood, jeho 19-ročný syn Suleman, britský podnikateľ Hamish Harding, bývalý francúzsky námorný veliteľ Paul-Henri Nargeolet a výkonný riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Ocean Gate Stockton Rush. „Náš generálny riaditeľ spoločnosti Stockton Rush Shahzada Dawood a jeho syn Suleman Dawood, Hamish Harding a Paul-Henri Nargeolet bohužiaľ zomreli. Boli to skutoční objavitelia, ktorých spájala vášeň pre objavovanie a ochranu svetových oceánov.“ – informovala spoločnosť Ocean Gate, ktorá plavbu zorganizovala. „V tejto tragickej chvíli sú naše srdcia s týmito piatimi dušami a ich rodinami,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Ku katastrofe Titanicu sa vyjadril aj režisér filmu Titanic a oceánsky bádateľ James Cameron, ktorý sa už roky sám venuje podmorskému prieskumu. S potápačom Paulom-Henrym Nargeoletom sa priatelí už takmer 25 rokov. Ako sa priznal pre ABC News, smrť Francúza, v komunite známeho ako „pán Titanic“ kvôli jeho častým výletom k vraku lode, je pre neho „takmer nepochopiteľná“.
Katastrofa ponorky Titan. „Varovné signály boli ignorované“
James Cameron navštívil miesto, kde odpočíva vrak Titanicu, 33-krát. Ako povedal, „strávil na tej lodi viac času ako jej kapitán“. V rozhovore s novinármi poukázal na paralely medzi tragédiou z roku 2023 a tou z roku 1912. – Zarážajú ma paralely so samotnou katastrofou Titanicu, kde bol kapitán opakovane varovaný pred ľadom pred jeho loďou, a napriek tomu plával plnou parou vpred do ľadového poľa v bezmesačnej noci. V dôsledku toho zahynulo mnoho ľudí,“ pripomína kanadský režisér. Ako dodal, potápanie s ponorkou je „vyspelé umenie“ a mnohí odborníci varovali Ocean Gate, že konštrukcia Titanu je príliš experimentálna na prepravu cestujúcich. – Skutočnosť, že sa veľmi podobná tragédia, pri ktorej sa ignorovali varovné signály, stala presne na tom istom mieste, je podľa neho jednoducho ohurujúca. – Je to naozaj neskutočné,“ dodal Cameron.
James Cameron vo štvrtok večer povedal, že ho, žiaľ, neprekvapilo, čo sa stalo s plavidlom Titan. „Trup ponorky z uhlíkových vlákien a titánu bol od základu nevhodný,“ povedal pre CNN. Podľa Camerona to bol od začiatku hrozný nápad.
Svoje vyjadrenia pridal aj pre ABC News. „Som ohromený podobnosťou s katastrofou Titanicu, kde bol kapitán lode opakovane varovaný pred ľadom, a napriek tomu plnou rýchlosťou vplával do ľadového poľa,“ citoval slávny režisér.
„Jediný scenár, ktorý ma napadol a ktorý by to mohol vysvetliť, je implozia,“ povedal Cameron a priklonil sa k možnosti, ktorú vo štvrtok večer potvrdila americká pobrežná stráž. Rázová vlna bola podľa neho dostatočne silná na to, aby vyradila sekundárny systém ponorky, ktorý má vlastnú tlakovú nádobu. Udalosť ho neprekvapila.
„O tom, že ponorka sa stratila, som sa dozvedel v pondelok ráno. Okamžite som kontaktoval svojich priateľov z ‚podvodnej‘ komunity a do hodiny som mal všetky informácie,“ povedal v rozhovore.
„Boli v hĺbke 3500 metrov a klesali do 3800 metrov. Náhle stratiť kontakt, náhle zlyhanie elektroniky a sledovacieho zariadenia. To nie je náhoda. Bolo to v jedinom okamihu,.. bolo po ponorke,“ prezradil podrobnosti slávny režisér. „Cítil som to v kostiach, bolo mi jasné, že sa stalo niečo strašné. Implózia bola prvá vec, ktorá mi napadla,“ priznal Cameron.
Posádku tvorilo päť cestujúcich
Ponorka Titan vyplávala v nedeľu večer do severného Atlantického oceánu k vraku britského parníka Titanic. Krátko po ponorení stratila kontakt so svojou sprievodnou loďou. Plavidlo prestalo komunikovať v hĺbke približne 3 300 metrov.
Na palube boli britský miliardár a známy prieskumník Hamish Harding, šéf spoločnosti OceanGate Stockton Rush, námorník a expert na Titanic Paul-Henry Nargeolet, pakistansko-britský miliardár Shahzada Dawood a jeho 19-ročný syn.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Varoval, že výprava ponorky Titan môže skončiť zle. Nepočúvali. Namiesto toho ho vyhodili
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.