26.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:youtube.com/@vsetinfans).
Nikomu to neželáme, ale strata karty v hĺbke bankomatu sa môže stať každému z nás. Vždy je to nepríjemnosť, ktorá môže na dovolenke prerásť do vážneho problému. Máme niekoľko tipov a dúfame, že ich nikto nebude musieť použiť.
Prečo bankomaty „zhltnu“ karty?
Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže bankomat kartu zadržať: uplynutie platnosti (karty sa vydávajú na 3 až 5 rokov), nahlásenie straty alebo krádeže karty, chyba načítania údajov v prípade jej fyzického poškodenia pred vložením do čítačky resp. porucha bankomatu. Niekedy je problém spôsobený… samotný zákazník, ktorý niekoľkokrát zadal nesprávny PIN alebo prípadne ho zmeškal a kartu si do 30 sekúnd nevyzdvihol – vtedy ju bankomat jednoducho „schová“.
Veľa závisí aj od toho, kde kartu nosíme – vložiť ju do vrecka, kde sa môže ohnúť alebo s inými kartami, ktoré môžu odmagnetizovať jej prúžok, je zbytočné riziko.
Prvé pravidlo – kontaktujte svoju banku
Je dôležité si uvedomiť, že karta, ktorú používate, formálne zostáva majetkom banky – mali by ste ju okamžite kontaktovať. Ak sa bankomat nachádza v pobočke banky, problém treba nahlásiť zamestnancovi banky, prípadne to možno urobiť telefonicky 24 hodín denne vrátane víkendov. Karta bude zablokovaná, zároveň si môžeme objednať novú. Je dobré si ihneď v elektronickom bankovníctve overiť, či nám z účtu nebola omylom stiahnutá platba. Prípadne môžeme využiť všeobecný systém na zrušenie karty, ktorý nás presmeruje na telefónnu linku príslušnej banky.
Banky zvyčajne nevlastnia bankomaty, ale nemá zmysel kontaktovať prevádzkovateľa bankomatu, ktorých čísla sú zvyčajne uvedené na kryte bankomatu. Je to strata času, pretože kartu nám aj tak nikto nepríde vybrať. Za chvíľu to urobia eskortní pracovníci, tí istí, ktorí v ňom dopĺňajú hotovosť, a karta bude zničená.
Vďaka moderným technológiám máme stále prístup k svojim peniazom. Niektoré banky nám umožňujú získať virtuálnu kartu. Tú môžeme použiť aj v bankomate, pokiaľ je vybavený bezkontaktnou čítačkou.
Strata karty v zahraničí
Strata karty v bankomate doma, najmä v centre veľkého mesta, je nepríjemnosť, ale nie problém. V zahraničí bude prípad zložitejší, čím ďalej, tým viac exotický. Základný postup je rovnaký – okamžite kontaktujte banku a kartu zastavte. Otázka znie – čo ďalej?
Veľa závisí od typu účtu – ak má dostatočne vysoký stav, banka nám môže poslať novú kartu kuriérom , využiť môžete aj služby spoločností zaoberajúcich sa prevodom peňazí, napr. Western Union. Musíte však počítať s tým, že každá z týchto služieb stojí veľa. V krajnom prípade môžete požiadať o malú sumu na slovenskej diplomatickej misii, ak je, samozrejme, nablízku.
Záverom pár dobrých rád
Platby kartou sú pohodlné, v prípade potreby dáva aj jednoduchý prístup k hotovosti, no žiadne riešenie nie je dokonalé – kartu môžeme stratiť napríklad v bankomate počas dovolenky. Môžeme sa však postarať o to, aby sa zaslúžená dovolenka pred odchodom nezmenila na nočnú moru a už vtedy dokážeme obmedziť prípadné nepríjemnosti:
- nespoliehajme sa len na kartu, vezmime si aj „železnú“ hotovosť
- vziať si na dovolenku viacero kariet, najlepšie od rôznych bánk
- karty nenosíme spolu, na jednom mieste
- skontrolujme dátumy expirácie našich kariet
- nevkladajte kartu, ak bankomat vzbudzuje naše podozrenie, napríklad je špinavý, zanedbaný
- skontrolujme, či sú v mieste, kde trávime dovolenku, možné iné spôsoby platby
Výpadky bankomatov nie sú také časté, určite rizikovejšie je vyberať hotovosť večer, na menej frekventovanom mieste. Miestnosť s bankomatom býva jasne osvetlená, vidíte, čo v nej robíme a je jasné, že o chvíľu z nej odídeme s hotovosťou vo vreckách. Je lepšie nepokúšať osud.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zlodeji objavili nový spôsob, ako ukradnúť váš PIN kód. Ani si to nevšimnete
Máte takýto PIN kód? Okamžite si ho zmeňte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.