26.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/Victor’s Travels).
Záhadné zmiznutia, katastrofy, poklady a tajomstvá, ktoré dodnes zostávajú neobjasnené. Moria a oceány oplývajú príbehmi, ktoré často vyvolávajú husiu kožu. Toto je len niekoľko najznámejších príkladov, ktoré zozbierala Gazeta.
Lovci pokladov sa už dlho snažia nájsť stratené lode s údajne nepredstaviteľnými pokladmi na palube. Dná morí a oceánov ukrývajú tisíce vrakov lietadiel, lodí a ponoriek a o mnohých tajomstvách, ktoré sa tam skrývajú, stále nevieme. Už niekoľko dní prebieha pri pobreží Newfoundlandu pátracia a záchranná operácia po ponorke Titan, na ktorej palube sa päť pasažierov vydalo pozrieť si vrak Titanicu. Pátranie je náročné, keďže ide o oblasť s rozlohou 25 000 kilometrov štvorcových. A to je stále len malá časť vôd, na dne ktorých sa skrývajú záhady, ktoré dodnes nie sú objasnené.
Bermudský trojuholník. Najznámejšia paranormálna legenda?
Bermudský trojuholník je oblasť považovaná za tajomnú a bohatú na paranormálne javy v oblasti Bermúd, Miami, Floridy a Portorika. Táto oblasť je jednou z najfrekventovanejších oblastí pre lode a lietadlá a čierna legenda sa zrodila už v 20. storočí, keď sa zmiznutia začali objavovať na titulných stránkach novín. Jedným z najznámejších prípadov bolo zmiznutie piatich amerických torpédových bombardovacích lietadiel 5. decembra 1945.
Zástancovia konšpiračných teórií a paranormálnych javov veria, že v bermudskom trojuholníku dochádza k porušovaniu fyzikálnych zákonov, alebo dokonca k zásahu mimozemšťanov – mimozemšťanov, ktorí unášajú lode, člny, jachty a lietadlá. Tieto teórie však vyvracajú štatistiky, podľa ktorých sa v tejto oblasti nestráca viac plavidiel ako na iných rovnako populárnych miestach. Záhadu môžu vysvetliť ložiská metánu a časté hurikány.
Mary Celeste: jedna z najznámejších námorných záhad. Celá posádka zmizla bez stopy
Zmiznutie posádky brigantíny Mary Celeste je pravdepodobne najznámejším prípadom svojho druhu a zároveň jedným z mnohých námorných záhad, ktoré dodnes nie sú vyriešené. Loď bola postavená v roku 1861 a pôvodne pokrstená ako Amazonka. Od okamihu, keď opustila lodenice, nasledoval rad podivných udalostí. Prvý kapitán zomrel deväť dní po prevzatí velenia, príčinou bol ťažký zápal pľúc. Jeho nástupca krátko po odchode z prístavu sa zrazil s rybárskou loďou. Po návrate do lodenice vypukol na palube požiar. Tretí kapitán tiež prišiel o svoj post po zrážke s inou loďou. Nasledujúce roky prebehli pokojne.
Na začiatku novembra 1872 Mary Celeste vyplávala z New Yorku smerom k prístavu Janov, pričom na palube prevážala 1 701 sudov liehovín. 5. decembra, unášaná asi 400 míľ od Gibraltáru, bola loď spozorovaná posádkou lode Dei Gratia. Záchranný čln chýbal a čo je najdôležitejšie, všetci členovia posádky zmizli. Hoci existuje mnoho hypotéz, záhada zmiznutia ôsmich námorníkov stále nie je objasnená.
Unebi: japonská loď, ktorá zmizla bez stopy. Vrak sa doteraz nenašiel
Unebi bol pancierový krížnik postavený vo Francúzsku na žiadosť japonského cisárskeho námorníctva. Na vodu bol spustený 6. apríla 1886. Bol mimoriadne silno vyzbrojený delami, delovými lafetami a torpédometmi. Jeho charakteristickým znakom bol trup, ktorý sa smerom k palube zužoval, aby kompenzoval mimoriadne ťažký náklad. Plavidlo však malo problémy so stabilitou.
Unebi zmizla vo vodách medzi Singapurom a Japonskom v roku 1887. Za príčinu zmiznutia sa považovalo potopenie pod vplyvom búrky, ale stále ide len o hypotézu. Nenašli sa žiadne stopy po posádke ani po lodi a dodnes sa neobjavil ani jej vrak.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
James Cameron o podobnostiach medzi katastrofami Titanicu a Titanu: “Je to neskutočné”
Varoval, že výprava ponorky Titan môže skončiť zle. Nepočúvali. Namiesto toho ho vyhodili
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.