27.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:freepik.com/@freepik).
Vedci z Queenslandskej univerzity skúmali, ako botox preniká do mozgových buniek. Svoje zistenia oznámili v časopise The EMBO Journal. Magazín Interia priniesol informácie o týchto prevratných zisteniach v prípade botoxu, ktorý sa bežne používa v medicíne a kozmetike.
Vedci identifikovali presnú molekulárnu cestu, ktorou botulínový neurotoxín typu A, všeobecne známy ako botox, vstupuje do neurónov. Viaže sa na receptor na povrchu mozgových buniek a prostredníctvom týchto receptorov vstupuje do synaptických vezikúl, ktoré obsahujú neurotransmitery potrebné na komunikáciu medzi neurónmi.
Botox sa v medicíne používa už roky. Pôvodne bol vyvinutý na liečbu strabizmu, ale pomerne rýchlo sa jeho svalovo paralyzujúce vlastnosti uplatnili pri liečbe migrény, nadmerného svalového napätia alebo dokonca nadmerného potenia. Dnes sa najčastejšie používa v kozmetike, kde sa injekčne aplikuje na vyhladenie vrások.
Botox sa dostáva do mozgu. Prelomové zistenia vedcov
Pri liečbe botoxom sa do cieľovej oblasti vstrekuje botulotoxín produkovaný baktériou Clostridium botulinum. Jeho alternatívny názov je botulismus. Ide o tú istú látku, ktorá je zodpovedná za ťažké otravy jedlom a je najsilnejším známym jedom ovplyvňujúcim nervový systém. V extrémnych prípadoch spôsobuje ochrnutie dýchacích svalov a smrť.
Pri lekárskych a kozmetických zákrokoch sa toxín používa vo veľmi malých dávkach. Správne podaný nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, ale stále si zachováva svoje neurotoxické vlastnosti, takže môže napríklad paralyzovať mimické svaly na tvári, aby sa opticky vyhladili vrásky alebo uvoľnili napäté svaly.
Vedci: Tento objav by mohol pomôcť vyvinúť nové spôsoby liečby botulizmu
Presný mechanizmus, akým neurotoxín pôsobí na neuróny, však ešte nie je úplne objasnený. Tím pod vedením profesora Frederica Meuniera a Dr. Merja Joensuu z Queensland Brain Institute na University of Queensland teraz pomocou superrozlišovacej fluorescenčnej mikroskopie ukázal, že receptor nazývaný synaptotagmin 1 sa viaže na dva predtým identifikované receptory pre klostridiový neurotoxín a vytvára malý komplex umiestnený v plazmatickej membráne neurónov.“
„Toxín ovládne celý tento komplex a dostane sa tak do synaptických vezikúl, v ktorých sú uložené neurotransmitery potrebné na komunikáciu medzi neurónmi,“ – vysvetľuje profesor Meunier. – Botox potom preruší komunikáciu medzi nervovými a svalovými bunkami a spôsobí ochrnutie.“
Podľa autorov štúdie ide o prelomový objav, ktorý ponúka možnosť identifikovať nové spôsoby liečby botulizmu, ktorý je potenciálne život ohrozujúci a vyskytuje sa pomerne často po konzumácii zle konzervovaných potravín kontaminovaných C. botulinum.
„Neurotoxíny si zachovávajú svoj terapeutický účinok a neohrozujú zdravie“
„Teraz, keď vieme, ako uvedený komplex umožňuje neurotoxínu vstúpiť do nervových buniek, môžeme zablokovať interakciu medzi ktorýmikoľvek dvoma z troch vyššie opísaných receptorov, aby sme zastavili vstup smrtiaceho toxínu do neurónov,“ – Meunier zdôrazňuje.
Podľa jeho názoru táto štúdia odpovedá na kľúčovú otázku o botoxe, ktorá bola doteraz veľkým problémom pre lekárov a kozmetelógov. „Neurotoxíny klostrídií totiž patria k najsilnejším proteínovým jedom, ktoré ľudia poznajú“ hovorí doktor Joensuu. „Teraz sme získali úplný obraz o tom, ako sa tieto toxíny dostávajú do neurónov, aby si zachovali svoj terapeutický účinok a neohrozovali zdravie.“
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ovsené alebo mandľové? Ktoré mlieko je lepšie pre vaše zdravie?
Tipy na zdravé stravovanie pri nedostatku peňazí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.