4.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:freepik.com/@rawpixel.com).
Rastliny v záhradách alebo na pozemkoch sa hnoja najmä na jar. Ide o takzvané základné hnojenie, ktoré robíme preto, aby sa naše nové sadenice zakorenili a niekoľkoročné kríky po zime opäť ožili. Aby sme sa mohli tešiť z krásnych kvetov či zelených a bujných kríkov, musíme sa postarať o ich správnu výživu aj v lete. Tento druh hnojenia nazývame vedľajšie hnojenie.
Hnojenie rastlín v júli. Ako to urobiť správne?
Naše rastliny naposledy hnojíme začiatkom júla. Tým im dodáme minerálne látky potrebné na ďalší rast, čím zabezpečíme, že naša záhrada bude vyzerať krásne počas celého leta. Magazín Interia priniesla informácie, že v druhej polovici leta sa rastliny už pomaly pripravujú na zimu a nesmieme ich viac stimulovať k rastu.
Je to dôležité najmä pre kríky, ktoré príliš dlhým a neskorým hnojením vytvoria na jeseň viac výhonkov, ktoré nestihnú pred zimou zdrevnatieť a jednoducho vymrznú. Na jeseň používame úplne iné zmesi, ktoré umožnia rastlinám prežiť chladnú zimu.
Aké rastliny hnojíme v lete? Zoznam je pomerne dlhý
Nie všetky rastliny je potrebné hnojiť v lete. Napríklad jednoročné rastliny nehnojíme. Pozornosť by sme však mali upriamiť na:
- záhonové rastliny,
- mladé kríky, ktorých korene ešte nesiahajú hlboko,
- rastliny, ktoré už prešli prvým kvitnutím a my ich chceme stimulovať k ďalšiemu kvitnutiu. Hovoríme okrem iného o zlatobyle, mačanke alebo nevädzi,
- kvitnúce kríky (mladé aj staré, vrátane ruží, budlejí, azaliek, hortenzií),
- živé ploty.
Ktoré hnojivá budú najlepšie na leto?
V lete je vhodné zvoliť prírodné, napríklad biohumus, ktorý je vedľajším produktom trávenia rastlín kalifornskými dážďovkami.
Používanie organických hnojív je ekologické a prirodzené, takže nehrozí prehnojenie našich rastlín. Okrem toho, ak takéto hnojivo použijeme na našich záhonoch, nemusíme sa obávať kontaminácie našej záhrady látkami, ktoré nemusia byť dobré pre naše zdravie. To je dôležité najmä pri hnojení zeleninových záhonov.
Môžeme použiť aj prírodné hnojivá, ako je púpava, žihľava a praslička. Budú výbornou ochranou proti voškám, obohatia pôdu a poskytnú dôležité živiny pre naše rastliny.
V lete dobre fungujú rôzne minerálne hnojivá, ktoré môžeme kúpiť v každom záhradníctve.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rebarboru využijete nielen na koláče. Zalejte ju vodou a odneste do záhrady. Na čo? Nebudete veriť
Je to najlepšie hnojivo pre uhorky. Chrumkavú zeleninu budete zbierať po kilách
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.