4.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:tiktok.com/@zasiewnik).
Paradajky sú dosť náchylné na choroby, takže ak ste sa ich rozhodli pestovať, musíte sa postarať o ich ochranu pred škodcami. Nemusíme sa kvôli tomu ponáhľať do záhradníctva. Stojí za to vyskúšať prírodný spôsob, ako posilniť paradajky proti chorobám.
Ak listy paradajok začali žltnúť, je to znak napadnutia rastliny chorobou. V takejto situácii je vhodné posilniť zeleninu hnojivom, postrekom alebo živinou. Nezabúdajte však, že použitý prostriedok by mal byť bezpečný pre vaše zdravie, preto namiesto používania chemikálií voľte prírodné metódy. Magazín Gazeta navrhuje domáci recept na prípravu postreku, ktorý ochráni vaše rastliny pred chorobami.
Ako pestujete paradajky? Nezabudnite odstraňovať výhonky a rastlina bude hojne plodiť
Ako vidíme z tiktok profilu Zasiewnik paradajky možno pestovať v nádobách, vonku alebo v skleníku. Paradajky delíme na nízke a vysoké (trpasličie). Vysoké paradajky si vyžadujú oporu na kolíku, zatiaľ čo nízke paradajky môžu úspešne rásť v kvetináči, napr. na balkóne alebo terase.
Pri pestovaní paradajok je dobré odstrániť listy, ktoré rastú nízko a sú v kontakte so zeminou, pretože často začnú žltnúť a vädnúť. Pri pestovaní vysokých paradajok je vhodné pamätať na to, že by sa mali pestovať na jednom alebo maximálne dvoch výhonkoch. Ponecháva sa jeden hlavný výhonok a dva bočné výhonky a zvyšok by sa mal pravidelne odstraňovať, aby rastlina pekne a bohato plodila. Stáva sa však, že napriek starostlivosti začnú paradajky žltnúť alebo vädnúť. To je znakom toho, že ich napadla choroba.
Ako chrániť paradajky pred chorobami? Pripravte si domáci postrek
Domáci a úplne prírodný spôsob ochrany paradajok pred chorobami a škodcami je príprava postreku s mliekom. Funguje rovnako ako fungicíd kúpený v záhradníctve. Na výrobu postreku si vyberte mlieko s čo najmenším obsahom tuku a zmiešajte ho s vodou v pomere 1:5. Môžete pridať trochu tekutiny na riad alebo draselného mydla. Potom postriekajte listy a stonky paradajok. Roztok sa usadí na povrchu a vytvorí ochranný film, ktorý chráni rastliny pred chorobami. Postrek by sa mal vykonávať raz týždenne.
Súvisiace články:
Sú uhorky z vašej záhrady horké? Dávajte pozor na 5 vecí a uvidíte aké budú chutné
Chcete, aby pažítka “vyliezla” z kvetináča? Urobte jednu vec. Nebudete stíhať ju zbierať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.