9.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: instagram.com/caffelazur).
Chuť kávy neovplyvňuje len spôsob jej prípravy alebo prísady, ako je spenené mlieko alebo sladký sirup. Podstatou sú … kávové zrná. Boli by ste prekvapení, ako veľmi na nich záleží!
Zrná sú nerovnomerné. Mnohí ľudia poznajú rozdiel medzi kávou Arabica (považovanou za ušľachtilú odrodu) a Robusta (horkejšia, obsahuje viac kofeínu a zvyčajne je lacnejšia). To je však len začiatok. Chuťové vlastnosti a vôňa kávových zŕn závisia aj od miesta ich pestovania. Už krajina pôvodu nám môže povedať, aké tóny budú v uvarenom nápoji badateľné: brazílske zrná zvyčajne poskytujú sladkú príchuť: orechovú a čokoládovú, zatiaľ čo káva z Kene poteší sviežimi ovocnými tónmi, ako sú čierne ríbezle a čerešne. Podľa Onetu chuť a aróma kávy sú výrazne závislé aj od procesu praženia kávových zŕn. Čím tmavšia, silnejšie pražená káva, tým viac je v nej pomerne ťažkých tónov horkej čokolády. Svetlé praženie naopak ponúka svieže, citrusové tóny.
Zrnková alebo mletá káva – čo si vybrať?
Musíte však začať od začiatku: najdôležitejšie je, aby káva bola v zrnách! Prečo?
1. Keď sa káva melie, v priebehu niekoľkých minút stráca až 75 % svojich chuťových a aromatických vlastností. Žiadne vákuové balenie to nemôže zmeniť. Práve mletie tesne pred varením prináša to najlepšie z kávy, čím sa zabezpečí plná chuť a aróma – so všetkými bohatými tónmi čokolády alebo ovocia.
2. Rôzne metódy varenia si vyžadujú rôznu hrúbku mletia. Káva pre kávovar na espresso by mala byť jemná (t. j. pripomínajúca stolovú soľ), zatiaľ čo káva určená na varenie v dripperi alebo chemexe musí byť oveľa hrubšia. Naopak, pre kávovary sa hodí stredne hrubé mletie (to je okrem iného spôsobené veľkosťou otvorov kovového sitka). Vo všeobecnosti platí, že čím rýchlejší je proces zvolenej metódy prípravy kávy, tým jemnejšie by mala byť káva mletá. Príliš jemné mletie kávových zŕn spôsobí, že nápoj bude trpký a horký, zatiaľ čo príliš hrubé mletie povedie k tomu, že káva bude vodnatá. Zatiaľ je zvyčajne k dispozícii na predaj jedna štandardizovaná hrúbka mletých zŕn.
3. Veľmi dôležité je, čím kávu meliete. Na tento účel radšej nepoužívajte nožové mlynčeky: takéto nože zrná namiesto mletia krájajú. Výsledkom sú nerovnomerné čiastočky a veľa kávového prachu. To značne sťažuje extrakciu kávy, čo ju pripravuje o požadovanú hĺbku chuti. Navyše, elektrický motor v nožovom mlynčeku vydáva teplo, čo vedie k oxidácii prirodzenej arómy kávy. Namiesto toho môžeme cítiť … pražený plast. Oveľa lepším riešením je použitie kónických mlynčekov. Najlepšie je vybrať si modely, ktoré majú nastaviteľnú hrúbku mletia. Tým, že si kávu meliete sami, máte istotu, za akých podmienok sa zrná melú!
4. Vlastné mletie kávy vám umožní cítiť sa ako profesionál. Je to tiež skvelé cvičenie pre tých, ktorí radi experimentujú s rôznymi metódami varenia. Môžete empiricky vyskúšať, ako sa mení chuť kávy s hrúbkou mletia, a vybrať si parametre, ktoré najlepšie vyhovujú vašim chutiam. Mletie vlastnej kávy bude základom pre ďalšie experimentovanie a lepšie pochopenie chuti kávy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kulmy a natáčky už sú minulosťou. Stačí cedník. “Naozaj to funguje”
Pite namiesto rannej kávy a kilá pôjdu dole. Zabudnete na boky a pneumatiky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.