9.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe cFoto:youtube.com/@DayhanRoman).
Začalo sa leto, takže v nasledujúcich týždňoch môžeme očakávať vysoké teploty. Hoci na Slovensku nie je núdza o milovníkov stredomorského počasia, treba si uvedomiť, že horúčavy prinášajú aj mnohé nebezpečenstvá. Ako sa ukazuje, nebezpečné nie je len teplo, ktoré sa valí z oblohy. Výskum uskutočnený v Spojených štátoch ukázal, že vysoké teploty neprospievajú ani psom – stávajú sa podráždenými, čo má za následok ich hryzenie.
Štúdiu na túto tému uskutočnil tím výskumníkov z Harvard Medical School pod vedením doktora Clasa Linnmana. Vedci analyzovali údaje o uhryznutiach psom v ôsmich amerických mestách: Dallas, Houston, Baltimore, Baton Rouge, Chicago, Louisville, Los Angeles a New York.
Ako vplýva horúčava na správanie psov?
Údaje skúmali celkovo 69 525 útokov psov v rokoch 2009 až 2018. Vedci potom skúmali vzťah medzi frekvenciou psích uhryznutí a prevládajúcimi poveternostnými podmienkami v daný deň – teplotou, zrážkami, úrovňou UV žiarenia, atmosférických znečisťujúcich látok a jemných prachových častíc (PM2,5).
Zistili, že v dňoch s vysokou úrovňou UV žiarenia bolo riziko uhryznutia psom až o 11 % vyššie, pri vysokej teplote sa počet uhryznutí zvýšil v priemere o 4 % a pri zvýšenej úrovni ozónu o 3 %. „Dospeli sme k záveru, že interakcie medzi ľuďmi a psami sú počas horúcich, slnečných a smogových dní napätejšie, čo naznačuje, že sociálne náklady extrémneho tepla a znečistenia ovzdušia zahŕňajú aj účinky zvieracej agresie,“ – napísali autori štúdie v článku uverejnenom v časopise Scientific Reports.
Počet uhryznutí sa mierne znížil, len o 1 percento, v dňoch s vyšším množstvom dažďa alebo snehu. Pri zvýšenej hladine PM2,5 nedošlo k žiadnej zmene vo frekvencii uhryznutí. Autori štúdie upozorňujú, že údaje zo záznamov o uhryznutiach neobsahovali informácie o ďalších faktoroch, ktoré môžu ovplyvniť riziko útoku psa, ako sú napríklad plemeno alebo pohlavie zvieraťa, prípadne či je alebo nie je kastrované.
Je horúco? Nevnucujte sa svojmu psovi
Psy nie sú jediným druhom, ktorý je pri vysokých teplotách mrzutý. Predchádzajúce štúdie ukázali, že horúce počasie spôsobuje zvýšenie úrovne agresivity aj u iných druhov, ako sú napríklad potkany, krysy a myši. A tiež u ľudí, čo je dôvod, prečo sa v horúcom počasí zvyšujú štatistiky kriminality.
Počasie nemôžeme ovplyvniť. Tak ako sa môžeme vyhnúť uhryznutiu? Z iných štúdií je známe, že k nim dochádza najčastejšie v domácnostiach a že obeťami sú zvyčajne členovia rodiny alebo iné osoby, ktoré pes pozná. Zvyčajne sa to stane, keď sa človek snaží so psom komunikovať, keď sa psovi nechce. Preto zoopsychológovia pripomínajú, aby sa ľudia nevnucovali psovi, keď si to neželá, napríklad preto, že spí alebo odpočíva.
Najmä preto, že psom sa v horúčavách často nevodí veľmi dobre fyzicky. A to najmä tým, ktoré patria k obrovským alebo brachycefalickým plemenám, t. j. s krátkym ňufákom, ako sú mops alebo buldog. Môžu byť oslabené, mať problémy s dýchaním a hoci len z tohto dôvodu môžu byť podráždenejšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Mal by pes spať s nami v posteli? Tu sú výhody a nevýhody tejto voľby
Čo cíti pes, keď je objatý? Odpoveď vás možno prekvapí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.