10.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:freepik.com/wirestock).
Prechádzate sa so svojím psom po parku a zrazu si všimne iného psa, ktorý ide z opačnej strany. Ten vás tiež zbadá a ľahne si na vašu cestu. Jeho majiteľ zakričí: „upokojte sa, Rex sa chce len pozdraviť, čaká na vášho psa“. Je skutočne položenie psa pri pohľade na iného psa pozývacím gestom na stretnutie? Nič nemôže byť ďalej od pravdy!
Reč psieho tela. Signály, ktoré si ľudia často nesprávne vysvetľujú
Reč tela psa je kľúčom k pochopeniu jeho potrieb a individuálneho správania. Naši milovaní domáci miláčikovia s nami, žiaľ, nemôžu komunikovať verbálne, ale keď spoznáme každý ich drobný pohyb, môžeme lepšie porozumieť ich svetu.
Nesprávnou interpretáciou rôznych signálov, ktoré psy vysielajú, môžeme svojho psa dostať do nemalého nepohodlia a vystaviť ho stresu tým, že budeme ignorovať konkrétne znaky.
Niektoré upokojujúce a varovné signály, ktoré pes používa na komunikáciu so svojím okolím (s ľuďmi, s inými psami), si ľudia často vysvetľujú nesprávne.
Zívanie je tak považované len za prejav únavy, žmurkanie si majitelia často vysvetľujú ako citlivosť na svetlo a nehybné zamrznutie je dekódované ako prejav zdvorilosti. Nič nemôže byť ďalej od pravdy – keď pes zíva, olizuje si pery, žmurká a nehybne stojí, vysiela signály, ktorými vás žiada, aby ste zvýšili vzdialenosť a vzdialili sa od neho.
Ak sa tieto jemné signály ignorujú, často môže dôjsť k uhryznutiu, ktoré sa potom mylne vysvetľuje tým, že pes „zaútočil bez varovania“.
Čo znamená, keď si pes ľahne pri pohľade na iného psa? Je to výzva ku kontaktu alebo varovanie?
Jedným z najčastejšie nesprávne interpretovaných prejavov správania psov je, keď si jeden pes ľahne pri pohľade na iného, neznámeho psa, ktorý ide z opačnej strany. Od majiteľa ležiaceho psa potom často počujete ubezpečenie, že ide o prejav poslušnosti jeho psa, pozvanie na hru alebo očakávanie pozdravu.
Keď potom dôverujeme uisteniam majiteľa, môže nás po príchode k ležiacemu psovi čakať nepríjemné prekvapenie v podobe útoku. Prečo?
Dôvodov takéhoto polohovania psa môže byť viacero, ale najčastejšie je príčinou snaha o vzdialenie sa od druhého psa namiesto toho, aby sme ho vyzvali ku kontaktu.
Tým, že si pes ľahne pred cudzieho psa, ktorý smeruje priamo k nemu, a často dokonca oblúkom, dáva druhému psovi najavo, že ešte zväčšil svoj priestor a nechce kontakt.
Pes sa tiež môže báť psa, ktorý ide smerom k nemu, a tak dáva psovodovi najavo, že mu táto situácia nie je príjemná.
Samozrejme, interpretácia každého správania psa závisí od konkrétneho psa, s ktorým máme do činenia, od kontextu situácie a od ostatných účastníkov situácie.
Mnohé správanie psa, keď nás znepokojuje, by sme mali konzultovať s behavioristom, trénerom a veterinárom.
Čo robiť, keď si váš pes ľahne pri pohľade na iného psa?
Na nežiaducom správaní psa treba bezpodmienečne pracovať, aby sa predovšetkým psovi, ale aj opatrovateľovi žilo lepšie, s menším psychickým napätím a hlavne bezpečne.
Aj na ležaní pri pohľade na iného psa treba pracovať. Tu môže pomôcť predovšetkým socializácia, ktorá by sa mala vykonávať podľa pokynov odborníka, ktorý zvolí správne pracovné metódy pre konkrétneho psa.
Akonáhle sa však ocitneme v situácii a musíme rýchlo reagovať, zväčšime radšej vzdialenosť medzi dvoma psami, nechoďme so psom frontálne na ležiaceho psa.
Rozhodne psa násilne nestrhávajme, nekričme na neho a nekarhajme ho za takéto správanie, keď je to náš pes, ktorý leží. Môžeme sa pokúsiť psa presvedčiť, aby vstal a ešte s nami odišiel, a z diaľky, z väčšej vzdialenosti, môžeme sledovať, ako pes okolo nás prechádza, a odmeniť želané správanie.
Pes môže tiež hľadať oporu v nás, takže ak je to bezpečné a druhý pes je dostatočne ďaleko, aby sme to mohli urobiť, môžeme sa k nášmu psovi prikrčiť, pokojne sa mu prihovoriť a pokojné správanie tiež odmeniť.
Pri pokračovaní učenia neľahnúť si pri pohľade na druhého psa bude užitočné naučiť sa vzájomne sa míňať, čo by sme mali zavádzať postupne. Oplatí sa však zostaviť individuálny plán pomoci a učenia pre vášho psa v tejto situácii s odborníkom na správanie alebo trénerom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto sú najdrahšie plemená psov. Koľko stoja? Za tieto peniaze pôjdete na dovolenku all inclusive
Čo cíti pes, keď je objatý? Odpoveď vás možno prekvapí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.