17.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:windy.com).
Vysoké teploty v Európe pretrvávajú už viac ako týždeň. Meteorológovia však varujú, že horúčavy sa rýchlo neskončia. Naopak, v najbližších dňoch môžeme očakávať ďalšiu vlnu horúčav. Najhoršie to bude na juhu kontinentu: v Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Grécku a Chorvátsku.
Kto dúfal v mierne ochladenie v druhej polovici júla, bude sa ho musieť bohužiaľ vzdať. Podľa meteorológov teploty v nadchádzajúcom týždni nielenže neklesnú, ale existuje aj šanca (či skôr riziko), že stúpnu a dosiahnu rekordné hodnoty.
Červený poplach pre talianske mestá
Teploty v juhoeurópskych krajinách by mohli v nasledujúcich dňoch dosiahnuť 40 stupňov Celzia. Najhoršia situácia bude pravdepodobne v Taliansku (konkrétne na Sardínii a Sicílii), kde by ortuťová stupnica mohla dosiahnuť až 48 stupňov. Pre 10 talianskych miest bola v dôsledku predpovedí vydaná tzv. červená výstraha, pričom na zozname sú aj Rím, Bologna a Florencia.
Varovanie pre Dubrovník
Situácia bude zložitá aj v Chorvátsku. Podľa denníka The Dubrovnik Times vydal Chorvátsky inštitút verejného zdravia varovanie pre ľudí, ktorí sa zdržiavajú v Dubrovníku. Očakáva sa, že teploty v tomto obľúbenom meste dosiahnu 35 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu bude vysoká.
„Riaďte sa pokynmi záchranných služieb a prijmite preventívne opatrenia na ochranu svojho zdravia a zdravia svojich blízkych v nadchádzajúcom období,“ – uvádza sa vo vyhlásení inštitútu.
Smrteľné účinky horúceho počasia
Za vlnu horúčav, ktorá v súčasnosti sužuje Európu, je zodpovedná anticyklóna Cerberus, oblasť vysokého tlaku. Za ňou sa však ku kontinentu blíži ďalšia vzduchová hmota s názvom Charon. Názvy oboch javov odkazujú na grécku mytológiu – v antických predstavách bol Cerberus pes strážiaci vstup do sveta mŕtvych, zatiaľ čo Cháron bol prievozník, ktorého loď prevážala duše do Hádu.
Odkazy na tanínovú tematiku určite nie sú náhodné – extrémne horúčavy skutočne môžu mať, a už aj mali, fatálne následky. Minulý týždeň zomrel neďaleko Milána robotník, ktorý natieral cestné pruhy, a jeho smrť mohli ovplyvniť extrémne teploty. V mnohých talianskych mestách sú zaznamenané aj prípady mdlob, a to aj medzi turistami čakajúcimi na vstup do obľúbených kultúrnych pamiatok.
Na juhu Španielska bola zriadená špeciálna horúca linka pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc v súvislosti s extrémnym počasím. Podľa zahraničných médií jej operátori prijali za dva mesiace viac ako 50 000 hovorov.
Odborníci pripomínajú, aby ľudia nezabudli piť dostatok vody, natrieť sa opaľovacím krémom, nosiť pokrývku hlavy a nevychádzať z domu v hodinách, keď je slnko najprudšie a teploty sú počas týchto náročných dní najvyššie.
V Chorvátsku horia lesy
Vysoké teploty a nedostatok zrážok znamenajú sucho a následné lesné požiare. V Chorvátsku už niekoľko dní horia stromy. Podľa tamojších úradov zhorelo približne 20 domov. Obyvatelia niekoľkých dedín boli evakuovaní. Požiar vypukol okrem iného aj pri obľúbených letoviskách Zadar a Šibenik. Zatiaľ nie sú žiadne obete, ale boj so živlom sťažuje silný vietor.
Ako pripomínajú miestne médiá, požiare sú smutnou, ale pravidelnou súčasťou chorvátskeho leta. Mimoriadne dramatické udalosti sa vyskytli v roku 2017, keď oheň zasiahol až do oblasti Splitu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisice články:
Ďalšie varovania v Chorvátsku. Turisti musia byť opatrní
Cerberus sa blíži k Európe. Africká anticyklóna prinesie vyše 40-stupňové horúčavy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.