19.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@PeterLelek).
Nápadné kvetenstvo a bohatá farebnosť robia z gladiol jednu z najobľúbenejších záhradných rastlín. Môžu rásť naozaj vysoko, preto ich musíte správne chrániť, aby sa ich stonky nelámali. Ako na to?
Aby gladioly bujne a zdravo rástli, potrebujú správne umiestnenie. Nemajú rady chlad a najlepšie sa cítia na teplom, dobre chránenom mieste. Uprednostňujú úrodnú, priepustnú pôdu s neutrálnym pH. Dôležité je, aby ste ich nepresušili ani nepreliali, inak začnú rýchlo vädnúť a chradnúť. Keď dosiahnu výšku 70 až 120 cm môžu sa vo vetre zlomiť.
Kedy sadiť gladioly? Najlepší čas na pestovanie
Gladioly sa vysádzajú od polovice apríla do polovice mája. Umiestňujú sa do zeme do hĺbky 10 cm. Zalievať by sa mali tak, že prúd vody sa nasmeruje na substrát, nie na kvety. Rastlina kvitne od polovice júla do polovice septembra. Každé kvetenstvo má 12 až 24 kvetov. Najobľúbenejšie odrody sú biele, ružové, červené a žlté. Vyskytujú sa aj dvojfarebné odrody. Stonky gladiol sú veľmi tenké a štíhle, takže silnejší vietor môže kvety poškodiť alebo dokonca zlomiť. Na ochranu rastliny sa pripravuje špeciálna opora.
Ako sa sadia gladioly? Takto sa nezlomia
Gladioly sú krásne, ale pri ich pestovaní sa môžete stretnúť s problémami. Tie sú spôsobené výškou, ktorú môžu stonky dosiahnuť. Pod váhou kvetov sa môžu deformovať a zlomiť. Pomôžu vám bambusové podpery, ktoré treba zatĺcť do zeme a rastliny k nim priviazať. Sú ekologické, pevné a odolné voči zlomeniu. Ideálne je, ak sú sadenice od seba vzdialené 25 cm. Čím hlbšie ich zasadíte, tým menšie je riziko, že sa prevrátia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Po konzumácií uhoriek vodu nevylievajte. Odneste ju do záhrady a nebudete ľutovať
Žltnú listy lopatkovca? Vyskúšajte trik našich starých mám. Rastlina opäť poteší oko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.