21.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Ilustračná fotografia: Kliešť. Zdroj: Pixabay/Catkin).
Od jari do jesene je obzvlášť časté rozmýšľať, čo použiť proti kliešťom, aby ste si domov nepriniesli čierneho pasažiera. Keď sa vyberieme na prechádzku do parku alebo do lesa, chráňme pred uhryznutím kliešťom nielen seba a deti, ale aj našich štvornohých priateľov.
Čo na kliešte pre psov? Stojí za to premýšľať o tom, čo bude pre vášho domáceho miláčika vhodné
Pri zvažovaní, čo použiť na kliešte pre psov, je vhodné si svoj výber dôkladne premyslieť, aby ste našli ideálny výrobok pre potreby vášho domáceho maznáčika. Prípravky proti kliešťom sa vyrábajú v rôznych formách: tablety, kvapky, spreje a obojky. Líšia sa nielen spôsobom aplikácie, ale aj dĺžkou pôsobenia a použitými účinnými látkami. Pred použitím konkrétneho výrobku je dôležité zvážiť, či je pre vaše zviera vhodný. V tomto prípade je dôležitý vek a zdravotný stav psa, jeho postoj k preventívnym ošetreniam, typ jeho srsti a jeho preferencie pri kúpaní. Je tiež dobré, aby antiparazitárny prostriedok, ktorý sme vybrali, pôsobil na kliešte aj na blchy a vši, aby sme sa vyhli ďalším nepríjemnostiam pre zviera. Najlepšiu ochranu poskytujú prípravky s biocídnou účinnou látkou, ktoré však nie sú vhodné pre šteňatá, alergikov, starších psov alebo psov so zdravotnými problémami. Potom existujú výrobky s prírodnými éterickými olejmi, ktoré majú preventívny, repelentný účinok.
Čo na kliešte pre psov? Najúčinnejšie prípravky
Čo je najúčinnejšie proti kliešťom pre psov? Biocídne prípravky s akaricídmi ako účinnou látkou sú vysoko účinné. Permetrín je jednou z najúčinnejších látok na použitie proti kliešťom u psov, pričom optimálnu ochranu poskytujú aj fipronil a flumetrín. Účinné môžu byť aj tablety fluralaneru. Účinok dimetikónu je trochu odlišný – táto látka vytvára na koži zvieraťa lepkavý film, ktorý zabraňuje pavúkom v pohybe, ale nemá žiadne biocídne vlastnosti. Stojí za to venovať pozornosť trvaniu účinku jednotlivých prípravkov, ktoré závisí nielen od účinnej látky, ale aj od formy aplikácie. Obojky proti kliešťom na báze éterických olejov odpudzujú parazity 2 až 4 mesiace, obojky s permetrínom poskytujú ochranu približne 3 mesiace, obojky s amitrazom poskytujú ochranu 4 mesiace a obojky s flumetrínom poskytujú ochranu až 6 až 8 mesiacov.
Čo použiť na kliešťa, keď zaútočil?
Čo použiť proti kliešťovi, ak sa vám nepodarilo zabrániť uhryznutiu vášho domáceho maznáčika? Kľúčom k úspechu je zbaviť sa pavúkovca čo najrýchlejšie. Na odstránenie kliešťa použite pinzetu alebo špeciálnu pomôcku (dostupnú v každej lekárni). Pred odstránením kliešťa si dôkladne umyte ruky. Uchopte pavúkovca čo najbližšie ku koži a pomaly, ale pevne ho vytiahnite z kože. Ranu po uhryznutí treba vydezinfikovať. Keďže však môže byť pomerne ťažké nájsť kliešťa na koži psa, je určite lepšie predchádzať uhryznutiu pomocou vhodne zvolených prípravkov.
Čo na kliešte pre vašu mačku? Existuje veľa možností
Čo je účinné proti kliešťom pre mačky? Rovnako ako pri ochrane psov sú proti kliešťom najúčinnejšie biocídy. Výrobky s fipronilom a flumetrínom sú teda pre mačky bezpečné a účinné, zatiaľ čo výrobky s permetrínom sa pre mačky nesmú používať. Ak z nejakého dôvodu nemôžeme použiť biocídy, účinný môže byť dimetikónový prípravok, ktorý zabraňuje pohybu kliešťov po tele mačky. Treba však pamätať na to, že kontakt zvieraťa s vodou zníži účinnosť prípravku. Repelenty obsahujúce prírodné éterické oleje majú na kliešte odpudzujúci účinok. Obojky proti kliešťom spravidla poskytujú najdlhšiu ochranu pre mačky – uistite sa však, že sú vybavené systémom, ktorý zabraňuje náhodnému zachyteniu mačky o prekážku. Kvapky a spreje sa mačkám zvyčajne aplikujú každé 4 týždne alebo, ak nie sú vodotesné, po každom kontakte vášho zvieraťa s vodou. V prípade chronicky chorých domácich zvierat, mačiatok, alergikov a mačacích seniorov sa odporúčajú výrobky s dimetikónom alebo esenciálnymi olejmi.
Čo pre kliešte pre dieťa? Veľa závisí od veku
A čo možno použiť proti kliešťom pre dieťa? Pre dojčatá nie je možné použiť bezpečný a účinný repelent, jediným spôsobom, ako ochrániť dieťatko, je používať moskytiéru a vyhýbať sa miestam, kde sa kliešte ľahko zachytia. Pre deti staršie ako jeden rok možno použiť repelenty obsahujúce IR3535 (táto látka nespôsobuje senzibilizáciu ani podráždenie, ale môže poškodiť plasty). Deti od 2 do 12 rokov možno chrániť repelentmi s obsahom ikariidínu (nemá vplyv na nervový systém, nespôsobuje podráždenie ani alergické reakcie a nepoškodzuje syntetické materiály). Vo výnimočných situáciách možno použiť najnižšiu koncentráciu DEET, ale treba dodržiavať odporúčania výrobcu a dbať na veľkú opatrnosť. DEET totiž môže ovplyvniť nervový systém, spôsobiť lokálne podráždenie pokožky a poškodiť plasty. Preto je lepšie používať ho u detí po 12. roku života a len v nevyhnutných prípadoch. Od 3 rokov sa môžu používať aj repelenty s éterickými olejmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robiť s vytiahnutým kliešťom? Obľúbená chyba môže stáť veľa! Stačí jedna vec
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.