21.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/alter ego).
Pri pestovaní zeleniny v záhrade dbáme najmä na jej farbu. Akonáhle spozorujeme akékoľvek nežiaduce zmeny, okamžite sa ich snažíme zastaviť. V takýchto prípadoch je užitočné poznať príčiny zlého zdravotného stavu rastliny. Prečo uhorky žltnú? Odpoveď poznáme.
Uhorky sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny pestovaných v domácich záhradách. Sú bohaté na vitamíny a minerály a milujú ich všetci. Čo máte robiť, ak vaše rastliny náhle zožltnú? Neignorujte tento problém a zistite, ako ho odstrániť.
Prečo uhorky žltnú? Zistite najčastejšie dôvody zmeny farby rastliny
Existuje niekoľko dôvodov, prečo uhorky žltnú. Zvyčajne rastlina týmto spôsobom oznamuje problémy so zavlažovaním pôdy, v ktorej je zasadená. Príliš málo vlhkosti v pôde môže spôsobiť zmeny farby listov zeleniny. To isté platí aj pre nadbytok vody. Prílišné zalievanie uhoriek môže mať za následok vznik koreňovej hniloby. Z tohto dôvodu môže celá rastlina zožltnúť a začať odumierať. Skontrolujte, či pôda, v ktorej zeleninu pestujete, nie je príliš suchá alebo príliš mokrá. V prvom prípade uhorky ihneď zalejte. V druhom prípade ich vykopnite z pôdy a očistite korene, pričom odstráňte zhnité časti. Počkajte niekoľko hodín a potom ich znovu zasaďte.
Najčastejšou príčinou farebných zmien uhoriek je nedostatok živín a minerálov. Týka sa to najmä rastlín s nedostatkom horčíka a dusíka. Žltnutie zeleniny má signalizovať nedostatočné množstvo látok potrebných pre zdravý vývoj plodiny. Ak chcete uhorkám vrátiť ich prirodzenú farbu a zabezpečiť zdravú úrodu, pripravte si domáci prostriedok len za 1 euro.
Domáce hnojivo zachráni vaše uhorky. Pripravíte ho z dvoch ingrediencií
Jedným z najlepších hnojív bohatých na dusík je želatína. Na prípravu účinného prostriedku, ktorý uhorkám vráti ich prirodzenú farbu, stačí jedno vrecko tohto výrobku. Jednu polievkovú lyžicu prášku rozpustite v šálke horúcej vody. Roztok dobre premiešajte. Keď sa želatína úplne rozpustí, zrieďte prostriedok 3 šálkami studenej vody.
Hotovým prípravkom zalievajte uhorky raz mesačne. To im poskytne bohatý zdroj dusíka, ktorý následne ovplyvní ich farbu. Ak po aplikácii prípravku stále nevidíte zmenu, použite drevný prach. Tento prášok je bohatý na horčík, ktorý tiež ovplyvňuje farbu listov rastlín. Jednoducho ním posypte zeleninu a vaše uhorky budú v krátkom čase opäť v plnom zdraví.
Súvisiace články:
Prečo paradajky praskajú? Urobte jednu zmenu a získate zdravú, šťavnatú a chutnú úrodu
Kedy zastrihnúť tuje? Tento termín radšej nezmeškajte, inak zimu zle znášajú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.