21.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/bimka).
Môže blížiaci sa epileptický záchvat byť cítiť? Ukázalo sa, že áno, ale nie pre ľudský nos. Práve psy sú bezkonkurenčnými špecialistami na vycítenie choroby a… emócií. Ako funguje psí nos, ktorý dokáže vyňuchať nezvyčajné veci? Ukazuje sa, že vďaka svojej stavbe dokáže robiť objavy, ktoré sú pre ľudskú myseľ nepochopiteľné a predovšetkým nezistiteľné pre náš ľudský nos.
Psí nos – mocný nástroj, ktorý ľudia nie vždy oceňujú
Predstavte si, že keď varíte polievku, necítite len vôňu polievky, ale oddelene v nej vnímate kuracie mäso, mrkvu, soľ, korenie, petržlen, bobkový list, a to aj vtedy, keď ste od hrnca vzdialení kilometer.
To je len malá ukážka toho, ako dokáže fungovať psí nos, ktorý je výnimočným orgánom. Psí čuch je 10000-krát citlivejší ako ľudský a dokáže vyňuchať veci, ktoré sú pre ľudský nos úplne bez zápachu.
Dalo by sa povedať, že pes spoznáva svet prostredníctvom svojho nosa, pretože dokáže rozlíšiť viac ako pol milióna rôznych pachov.
Keď sa bližšie pozrieme na vonkajšiu stranu psieho nosa, vidíme, že je pokrytá brázdami a líniami. Je zaujímavé, že toto usporiadanie je pre každého psa jedinečné. Na celom svete neexistuje žiadny iný podobný nos. Odtlačok psieho nosa funguje podobne ako odtlačok prsta u človeka.
Práve v týchto líniách sa nachádzajú hlienové žľazy, ktoré sú zodpovedné za vylučovanie hlienu, ktorý zvlhčuje nos.
Ten istý sekrét má kľúčovú funkciu v procese čuchania. Vďaka svojej konzistencii dokáže viazať molekuly pachu z povrchu alebo zo vzduchu a vďaka systému vláskovitých štruktúr ich prenáša hlboko do nosa.
Tam sa pach, resp. jeho molekuly dostanú do nosových komôr, kde ich analyzujú špirálovité kostné lamely pokryté čuchovým epitelom. Celý proces je mimoriadne zložitý a komplexný a človek vidí len psa, ktorý čuchá v tráve.
Zatiaľ čo my, ľudia, sa sústredíme na to, aby sme psa dostali preč z miesta, kde čuchá, on je v tom čase pohltený analýzou toho, kto na to miesto položil nohu alebo labku, či to bol samčí alebo samičí jedinec, či bol zdravý, pohlavne zrelý a akú mal náladu. Táto analýza prebieha v určitej časti psieho mozgu, ktorá je oveľa vyvinutejšia ako u ľudí.
Práve vďaka tomu, že psí nos je tak vyvinutý, sa štvornožci používajú v práci na hľadanie nezvestných osôb, na vystopovanie drog alebo nebezpečných látok a tiež na prácu v terapii a medicíne, pretože psí nos vníma aj emócie a choroby.
Pes dokáže vycítiť epilepsiu a cukrovku. Keď sa najlepší priateľ stane aj zdravotníckou pomôckou
Hoci máme občas možnosť vidieť pracovné psy, ich schopnosti stále vzbudzujú prekvapenie a obdiv. Najmä psy, ktoré vďaka svojmu čuchu dokážu upozorniť svojho majiteľa na príliš nízku alebo vysokú hladinu cukru v krvi alebo ho upozorniť na blížiaci sa epileptický záchvat, aby mal čas dostať sa na bezpečné miesto.
Samozrejme, psy určené na odhaľovanie takýchto situácií prechádzajú špecializovaným výcvikom, kde sa prostredníctvom očuchávania vzoriek pripravených odborníkmi učia rozpoznávať a primerane sa správať pri každom pachu.
Osoba so zníženou hladinou glukózy v krvi tak vydáva špecifický pach, ktorý je pre človeka nezistiteľný. Výskum odborníkov z Cambridgeskej univerzity ukázal, že existuje súvislosť medzi zvýšenou hladinou izoprénu vo vydychovanom vzduchu a stavom hypoglykémie.
Ten je pre psa zistiteľný, rovnako ako meniaci sa zápach potu diabetika pri poklese alebo zvýšení hladiny cukru v krvi.
To isté platí aj pre ľudí s epilepsiou. Výskum, ktorý uskutočnila doktorka Amélie Catala z Univerzity v Rennes, zasa ukázal, že počas epileptického záchvatu sa v tele pacienta vylučujú látky so špecifickým zápachom. Psy ich dokážu neomylne identifikovať.
Ako vonia rakovina pre psa?
V prípade rakoviny sú psy schopné cítiť chorobu aj skôr, ako sa majiteľ dozvie, že trpí rakovinou a objaví prvé príznaky.
V priebehu štúdie sa ukázalo, že rakovinové bunky majú pre psa aj pach. Psy v nich cítia organické prchavé látky – alkány a deriváty benzénu.
Práve tieto látky produkujú rakovinové bunky a uvoľňujú sa do krvi, moču, potu a vydychovaného vzduchu.
Emócie psovi voňajú. Najintenzívnejší je smútok
Psom nevonia len choroba, ale naše emócie sú pre nich doslova hmatateľné.
Naše telo riadia hormóny a aj tie majú pre psa vôňu. Psy sú schopné vycítiť:
- Endorfíny
- Serotonín
- Adrenalín
- Kortizol
Preto psy veľmi dobre vedia, že keď naše telo produkuje endorfíny a serotonín, sme šťastní; keď cítia adrenalín, spájajú si ho s úzkosťou a kortizol so stresom a smútkom.
Okrem toho sú psy skvelí pozorovatelia a dokážu analyzovať náš tón hlasu, výraz tváre a držanie tela, ktoré sú často ovplyvnené našimi emóciami.
Keď však vysielame protichodné signály, napr. keď sme v strese, snažíme sa to zamaskovať úsmevom, psa neoklameme – pach našich hormónov nás určite prezradí.
Často si vďaka tomu môžeme všimnúť správanie psa, ktorý sa do nás vcíti – keď sme smutní, náš pes sa nás bude snažiť utešiť tým, že nám prinesie svoju obľúbenú hračku, môže byť aj utlmený a prejaví väčšiu túžbu sa s nami pomaznať.
Psy sú tiež mimoriadne citlivé na ľudské slzy. Taktiež ich neomylne vycítia.
Na druhej strane, keď sa cítime dobre a máme dobrú náladu, aj pes má tendenciu prejavovať podobný postoj.
Preto je zbytočné pred psom skrývať svoje skutočné emócie a zámery. Pes vie. Nie je v tom žiadna mágia a odpoveďou na všetko je výnimočný psí nos.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môže váš pes jesť zemiaky, jahody a papriky? Niektoré z týchto potravín mu môžu uškodiť
Prečo pes olizuje svojho majiteľa? Je to len prejav lásky alebo to má aj nejaký skrytý zmysel?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.